Telekonferencje

Telekonferencje pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze. Sprawdzamy, kto powinien z nich skorzystać, i przyglądamy się ofercie operatorów. Jakie to stwarza możliwości? Czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki? Ile kosztują?


Prowadzenie rozmów telefonicznych z kilkoma osobami naraz znajduje się już w ofercie wszystkich polskich operatorów. Wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie zresztą pracy bez takiej możliwości. Coraz częściej rozmowy biznesowe toczą się "na odległość", a do codziennych obowiązków należy kontakt z rozproszonymi po kraju współpracownikami. Tele- i wideokonferencje pozwalają wspólnie podejmować decyzje i szybko uzgadniać szczegóły najważniejszych posunięć.

Z czym i do kogo?

Oczywiście istnieje cała gama różniących się od siebie usług w tej kategorii. Wszyscy operatorzy zapewniają możliwość rozmowy wieloosobowej. Oferty różnią się jednak maksymalną liczbą podłączonych osób, a także sposobami zarządzania konferencją. Jest to istotne, bo o ile w przypadku szybkiej rozmowy z kilkoma partnerami funkcja moderacji (czy też "dopuszczania do głosu") jest niepotrzebna, o tyle przy większym telespotkaniu może być zgoła konieczna. Istotna jest też łatwość korzystania z usługi, no i cena. Poza operatorami sieci komórkowych, których oferty są z reguły ograniczone do połączeń głosowych, istnieją także inne platformy, umożliwiające przesyłanie plików i rozmowy wideo. Część z nich wykorzystuje łączność telefoniczną, inne zaś opierają się w pełni na technologii VoIP, czyli przesyłaniu dźwięków mowy za pomocą internetu.

Wybór odpowiedniej usługi dla firmy zależy głównie od sposobu korzystania z telekonferencji. Jeśli będą to wyłącznie rozmowy telefoniczne w gronie kilku kontrahentów i partnerów, dla zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, wystarczy najprostszy, a przy tym najtańszy system. Jest zupełnie inaczej, kiedy w grę wchodzą web-seminaria czy szkolenia online - również z użyciem prezentacji multimedialnych i wspólnej tablicy.

Operatorzy komórkowi w Polsce

Na przełomie sierpnia i września 2011 roku usługa telekonferencji pojawiła się w ofertach operatorów sieci komórkowych Play i T-Mobile. Wcześniej, klienci biznesowi korzystali głównie z propozycji Orange, która wyróżnia się wygodą obsługi i atrakcyjnym cennikiem.

W życiu prywatnym, do niewielkich „konferencji” z rodziną i przyjaciółmi, zupełnie wystarczające okażą się Rozmowy konferencyjne Skype. Jeśli wszyscy wyposażycie się w odpowiednią aplikację, będą one darmowe

W życiu prywatnym, do niewielkich „konferencji” z rodziną i przyjaciółmi, zupełnie wystarczające okażą się Rozmowy konferencyjne Skype. Jeśli wszyscy wyposażycie się w odpowiednią aplikację, będą one darmowe

Orange

Informacje: www.orange.pl

Telekonferencja Orange umożliwia podłączenie się nawet kilkudziesięciu osobom naraz. Nie ma tutaj znaczenia, czy korzystają one z telefonów komórkowych czy stacjonarnych. Usługa nie wymaga też zamawiania i aktywacji jakiegokolwiek pakietu. Aby skorzystać z telekonferencji, wystarczy zadzwonić na wskazany numer (+48 500 990 990) i założyć nowy "pokój". Rezerwując go z komórki, otrzymasz SMS z danymi, które pozwolą innym dołączyć do rozmowy.

Rezerwacja pokoju jest ważna przez tydzień. Za samą aktywację nie trzeba płacić. Jedyna opłata dla rozmówców to koszt połączenia, który wewnątrz sieci Orange wynosi 0,18 zł + VAT za minutę. Inaczej mówiąc, za udział w telekonferencji płacisz dokładnie tyle, ile w planie taryfowym za zwykłą rozmowę. Aby mieć większy wpływ na sposób prowadzenia rozmowy (np. moderacja lub wywoływanie użytkownika do rozmowy), konieczna jest instalacja specjalnej aplikacji dostępnej, jak na razie, wyłącznie dla systemu operacyjnego Symbian.

Plus GSM

Informacje: www.plus.pl

Dosyć rozbudowaną ofertę proponuje swym klientom Plus w usłudze Telekonferencja dla Biznesu. Podobnie jak w Orange zapewnia ona rozmowy wielu użytkownikom jednocześnie. Ich aktywność, taka jak możliwość wypowiedzi, może być zarządzana przez moderatora. W tym celu trzeba skorzystać z web-aplikacji, a dostęp do niej uzyskuje się w oknie przeglądarki internetowej. Uczestnicy rozmowy, którzy zechcą się do niej podłączyć, będą mogli oglądać prezentacje dokumentów online i komunikować się na czacie tekstowym z wybranymi rozmówcami.

Program umożliwia automatyczne wydzwanianie uczestników telekonferencji ze zdefiniowanej wcześniej listy numerów. Możliwe jest także zapisywanie rozmowy i pobranie na dysk pliku z nagraniem. Z usługi Plusa skorzystają wyłącznie klienci biznesowi. Wcześniej, muszą w tym celu skontaktować się z przedstawicielem handlowym tej sieci. Instalacja usługi jest bezpłatna, a stawka za minutę połączenia to 0,35-0,49 zł.

T-Mobile

Informacje: www.t-mobile.pl

Prostota jest główną cechą usługi T-Mobile. Aby z niej skorzystać, wystarczy zadzwonić pod wskazany przez operatora numer (+48 608 608 608), a następnie zarezerwować konferencję i zaprosić do niej swoich partnerów. Założony w ten sposób "pokój" jest ważny przez tydzień, ale da się też przedłużyć jego ważność. Także tutaj organizator i uczestnicy płacą samodzielnie, wyłącznie za zwykłe połączenie telefoniczne zgodnie z taryfą.

Telekonferencja T-Mobile nadaje się do szybkiego kontaktowania się ze współpracownikami, ale brakuje jej odpowiednich narzędzi do prowadzenia większych telespotkań. Jedynym kosztem jest połączenie z numerem w sieci T-Mobile (według posiadanej przez dzwoniącego taryfy), usługę doceni więc każdy, kto chce szybko porozmawiać o czymś z wybraną, niewielką grupą kontaktów.

Play

Informacje: www.play.pl

W usłudze Play "pokój" na telekonferencję tworzy się poprzez wysłanie SMS-a o treści TK na wskazany numer (+48 790 700 900). Za wiadomość należy zapłacić jak za zwykłego SMS-a, według posiadanej przez siebie taryfy, a w odpowiedzi uzyskuje się numer pokoju (ważny przez tydzień) i hasło dostępowe. W telespotkaniu może wziąć udział maksymalnie 20 osób. To mniej niż u konkurencji, ale z pewnością wystarczy do koordynacji działań niewielkiego zespołu.

Tandberg udostępnia cały wachlarz rozwiązań wideokonferencyjnych. Zależnie od potrzeb zapewnia odpowiedni sprzęt (ekrany wraz z panelami administracyjnymi, infrastrukturę sieci i oprogramowanie). To zdecydowanie najbardziej wszechstronna oferta dostępna na rynku, jednak nie są to produkty na każdą

Tandberg udostępnia cały wachlarz rozwiązań wideokonferencyjnych. Zależnie od potrzeb zapewnia odpowiedni sprzęt (ekrany wraz z panelami administracyjnymi, infrastrukturę sieci i oprogramowanie). To zdecydowanie najbardziej wszechstronna oferta dostępna na rynku, jednak nie są to produkty na każdą

Każdy może podłączyć się do telekonferencji, bez względu na sieć (także telefony stacjonarne), płacąc jedynie jak za zwykłe połączenie telefoniczne. Tu również brak nieco bardziej rozbudowanych opcji zarządzania konferencją.

Telekonferencje inaczej

Od kilku lat na polskim rynku działają firmy, zapewniające bardziej kompleksowe spojrzenie na zdalne konferencje. Do interesujących funkcji, które oferują, należą choćby rozmowy wideo, głosowanie (przydatne w telespotkaniach wszelkiego rodzaju organizacji i stowarzyszeń), oglądanie prezentacji PowerPoint i przesyłanie plików, a także tablice, czat i zdalne udostępnianie pulpitu.

Wśród konkurencji wyróżnia się Focus Telecom Polska (www.focustelecom.pl), umożliwiając prowadzenie konferencji przy udziale nawet kilkuset osób jednocześnie. Telespotkanie dostępne jest z poziomu strony internetowej i mogą podłączyć się do niego użytkownicy telefonów stacjonarnych i komórkowych, a także komunikatorów internetowych umożliwiających połączenia VoIP (np. Skype). Poza przekazem dźwięku system pozwala na wyświetlanie prezentacji (m.in. przygotowanych w pakietach MS PowerPoint i Adobe Acrobat). Istnieje również możliwość nagrywania, gdyby trzeba było w przyszłości powrócić do pewnych, istotnych treści prezentacji.

Wiele różnych pakietów usług telepresence na polski rynek wprowadza też Tandberg (www.tandberg.com.pl). W skład oferty wchodzą nie tylko terminale wideokonferencyjne, lecz także cała gama urządzeń sieciowych (mostki wideokonferencyjne, gatewaye, gatekeepery, border controllery itp.) czy oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą i planowania konferencji. Istotne miejsce w ofercie firmy zajmują rozwiązania, umożliwiające integrację z telefonią 3G (UMTS) oraz rejestrację i dystrybucję treści wideo przez internet. Wśród większych przedsiębiorstw zainteresowaniem cieszą się również usługi GTS Poland (www.gts.pl) - producenta skupiającego się na łączności wewnątrz firm o rozległej strukturze lub wielu oddziałach.

Na rynku wideokonferencji ciekawie prezentuje się oferta wciąż niedocenianych w Polsce rozmów konferencyjnych Skype (www.skype.com). Komunikator zapewnia bezpłatne rozmowy wideo pomiędzy wieloma użytkownikami. Mogą oni także dodać do rozmowy osoby używające telefonów stacjonarnych i komórkowych - według taryfy zwykłego połączenia w Skype (9 groszy za minutę) lub bez dodatkowych kosztów, jeśli użytkownik zdecydował się na wykupienie abonamentu (24 zł/miesięcznie).

Podsumowanie

Telespotkania zapewniają współczesnej firmie znaczne oszczędności. Partnerzy nie muszą już tracić czasu i pieniędzy na dojazd czy organizację spotkania. Dzięki porozumiewaniu się na odległość, możliwa jest większa elastyczność i lepsze efekty współpracy z przedstawicielami handlowymi i menedżerami. Jak widać, rosnąca konkurencja na rynku telekonferencji znacznie poprawia też oferty i obniża koszty, które dziś już nie odstraszają, tak jak jeszcze kilka lat temu.

Telekonferencja - krok po kroku

... na przykładzie T-Mobile:

Krok 1: Zarezerwuj pokój telekonferencyjny

1. Połącz się z numerem +48 608 608 608

2. Wybierz tonowo "3" na klawiaturze telefonu, by zarezerwować konferencję

Krok 2: Odbierz SMS z potwierdzeniem rezerwacji

"Zapraszam na telekonferencję dnia DD/MM

o godzinie gg:mm pod numerem +48 608 608 608.

Proszę podać numer pokoju konferencyjnego:

12345 i PIN: 6789..."

Krok 3: Zaproś uczestników telekonferencji

Przekaż SMS dalej, uzupełniając datę i godzinę telekonferencji.

"Zapraszam na telekonferencję dnia 30/09

o godzinie 11.00 pod numerem +48 608 608 608.

Numer pokoju konferencyjnego:

12345 i PIN: 6789. Pozdrawiam..."

Krok 4: Dołącz do konferencji

1. Połącz się z numerem +48 608 608 608

2. Wybierz tonowo "2" na klawiaturze telefonu

3. Podaj numer pokoju telekonferencyjnego i PIN