Teleobiektyw


Nokia 7650

Nokia 7650 - najstarszy z testowanych przez nas telefonów, co wcale nie znaczy, że najgorszy. Dokładnie taki sam obiektyw zastosowano w modelu 3650. Zdjęcia robione jedną z tych fotokomórek charakteryzują się specyficznym przebarwieniem, którego nie sposób nie rozpoznać. Obiekt w środkowej części zdjęcia jest ostry, im dalej od centrum, tym gorzej z ostrością. Nokia 7650 pozwala na nagrywanie kilkusekundowych filmów dopiero po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania, w modelu 3650 funkcja ta dostępna jest standardowo.

Oba telefony pozwalają na wykonywanie zdjęć w półmroku. W jasnym oświetleniu i jaskrawych kolorach barwy się rozmywają i nabierają charakteru bajkowego. Nokia 7650 udostępnia jedynie 2 MB na zdjęcia, w 3650 liczba zdjęć zależy od wielkości karty MMC (standardowo 16 MB). Podsumowując: wśród testowanych przez nas modeli dwa powyższe aparaty wykonują jedne z najlepszych jakościowo fotografii.

Nokia 7250

Jeden z najmniejszych telefonów z wbudowanym aparatem cyfrowym. Niestety, jakość robionych nim zdjęć nie zadowala. Mała rozdzielczość 352x288 jest wyraźnie zauważalna na fotografiach. Z trudnością odczytasz na nich jakiekolwiek mniejsze napisy. Fotografie prezentują się jeszcze mniej korzystnie na przeciętnym wyświetlaczu, który w żadnym razie nie może konkurować z ekranami w telefonach Samsunga czy Sagema. Nokia 7250 nie umożliwia robienia zdjęć w niedostatecznym oświetleniu. Brak też jakichkolwiek narzędzi do obróbki obrazu. Jedyną funkcją wartą wspomnienia jest samowyzwalacz.

Jeszcze gorszą jakość można uzyskać, podłączając do modeli 6100, 7210, 6610, 6800 zestaw słuchawkowy z aparatem cyfrowym. W Nokii 7250, tak jak i w przypadku zestawu słuchawkowego Camera Headset, cyfrówka jest tylko dodatkiem przeciętnej jakości.

Siemens S55

Teleobiektyw

Siemens S55

Aby móc robić zdjęcia Siemensem S55, należy podłączyć do niego aparat. Cyfrówkę wyposażono we flesz, dzięki czemu możliwe jest fotografowanie nie tylko w półmroku, ale również w całkowitej ciemności. Z pewnością Siemens S55 oferuje najlepszą jakość zdjęć. Obraz jest ostry, kolory dobrze oddane. Niestety, przekonasz się o tym dopiero wtedy, gdy skopiujesz pliki do komputera. Na 256-kolorowym ekranie o niskiej rozdzielczości trzeba się domyślać, co jest na zdjęciu, a o ocenie jego jakości nie ma mowy.

Inną wadą S55 jest brak na ekranie komórki podglądu obrazu, który masz za chwilę sfotografować. Jest to irytujące, bo wizjer w aparacie obejmuje mniejszy obszar niż sfotografowany. Zdjęcia zrobione w rozdzielczości 640x480 zapiszesz w 2 MB pamięci telefonu, ale ewentualna ich obróbka będzie możliwa dopiero po przegraniu do PC.