Telepraca coraz popularniejsza

Według IDC, coraz więcej osób w Europie wybiera zdalną pracę przez Internet. W 2005 r. takich pracowników ma być już prawie 30 mln.

Według najnowszego raportu firmy analitycznej IDC, coraz więcej osób w Europie wybiera zdalną pracę przez Internet. W 2005 roku ma ich być już 28,8 mln. W ubiegłym roku pracowało w ten sposób ok. 10 mln Europejczyków.

Z analizy IDC wynika, że istnieją dwa główne typy "telepracowników". Mobilni to ci, którzy co najmniej 20% swego czasu spędzają poza domem, swym głównym miejscem pracy. Obecnie jest ich 6,2 mln - w 2005 r. ma być ich 20,1 mln. Mianem "telecommuters" analitycy z IDC określają z kolei osoby, które minimum jeden dzień w tygodniu pracują w domu. Tych jest 3,8 mln, a za 5 lat będzie ok. 8,7 mln.

Ponad 45% "telepracowników" zatrudnianych jest przez największe korporacje, głownie z sektora usług biznesowych, finansów oraz ochrony zdrowia. Najwięcej ludzi pracuje zdalnie w Szwecji i Finlandii. Najmniej - w Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Jak podkreśla IDC, proporcje te są związane także z lokalną kulturą pracy i uwarunkowaniami prawnymi w danych krajach.