Teleskop Hubble'a - problemów ciąg dalszy

Naukowcy NASA wciąż mają problemy z przywróceniem pełnej operatywności kosmicznego teleskopu Hubble'a. Mimo usunięcia usterki komputera odpowiedzialnego za przesyłanie danych na Ziemię agencja boryka się z kolejnymi "anomaliami".

Na początku października informowaliśmy o poważnym błędzie komputera pokładowego satelity ("Science Data Formatter"), który zbierał dane zgromadzone przez przyrządy teleskopu i przesyłał je na Ziemię. Technicy NASA zaplanowali, że w połowie miesiąca wykonają operację zdalnego przełączenia teleskopu na systemy zastępcze. Akcja udała się (przeprowadzono ją w środę 15 października), a wstępne testy potwierdziły poprawne funkcjonowanie aparatury teleskopu. Niestety, NASA odnotowała dwie "anomalie", które opóźnią o kolejny tydzień przywrócenie sprzętu do pełnej sprawności.

Tym razem NASA również nie jest pewna - przynajmniej na razie - co wywołało problemy. Przedstawiciele agencji są jednak przekonani, że ich przyczyną nie są żadne błędy konfiguracyjne.

Pierwsza ze wspomnianych "anomalii" pojawiła się w momencie przełączania instrumentów pomiarowych teleskopu z trybu awaryjnego na operacyjny - w ostatnim stadium dostosowywania ustawień kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) odnotowano niewłaściwy poziom napięcia elektrycznego i przerwano proces. Kilka godzin później komputer główny teleskopu wykrył utratę połączenia z innym modułem, w wyniku czego przełączył tryb działania przyrządów pokładowych z powrotem na awaryjny.

Teleskop kosmiczny Hubble'a znalazł się na orbicie w 1990 r. Od tego czasu okrążył Ziemię już ponad 100 tys. razy. Z uwagi na usterkę komputera z przełomu września i października Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej zadecydowała, że wadliwy moduł musi zostać wymieniony na nowy, który po zainstalowaniu przedłuży żywotność teleskopu o 5-10 lat. Misja promu kosmicznego z nowym komputerem wyruszy w lutym lub kwietniu 2009 r.