Teleskop Hubble'a uchwycił niesamowity widok! Trzy galaktyki łączą się w jedną

Co się dzieje, gdy galaktyki zderzają się ze sobą?

Teleskop Hubble'a uchwycił niesamowity widok! Trzy galaktyki łączą się w jedną

ESA/Hubble & NASA, W. Keel, Dark Energy Survey, Department of Energy, Fermilab, Dark Energy Survey Camera, (DECam), Cerro Tololo Inter-American Observatory, NoirLab/National Science Foundation/AURA, Sloan Digital Sky Survey; Acknowledgment: J. Schmidt

W tym tygodniu Kosmiczny Teleskop Hubble'a sfotografował co najmniej trzy galaktyki, łączące się w jedną, nazwaną IC 2431. Obiekt ten, położony w gwiazdozbiorze Raka, oddalony od Ziemi o 681 milionów lat świetlnych, pokazuje skutki zderzania i łączenia się ze sobą galaktyk.

Ogromne siły grawitacyjne takiego połączenia rozciągają galaktyki w wydłużone kształty. Ten proces nie jest jednak całkowicie destrukcyjny — w częściach połączeń zachodzi również obfite formowanie się gwiazd. Niektóre z najbardziej aktywnych obszarów prawdopodobnie znajdują się w samym środku połączenia. Niestety nie zobaczymy tego na zdjęciu, ponieważ gęsty obłok pyłu przesłania centrum.

Zobacz również:

  • Byliśmy na wystawie Cosmos Discovery - to już ostatnia szansa!

Co ciekawe, obiekt ten badano przy użyciu jednego z największych, ogólnodostępnych internetowych i obywatelskich projektów naukowych w astronomii. Galaxy Zoo, rozpoczęty w 2007 roku, zgromadził wielu członków, aby pomóc zidentyfikować i sklasyfikować galaktyki, fuzje i supernowe. Jak dodają naukowcy zajmujący się Teleskopem Hubble'a:

Pierwotny projekt Galaxy Zoo był największym spisem galaktyk, jaki kiedykolwiek powstał, i opierał się na crowdsourcingu od ponad 100 tys. ochotników do sklasyfikowania 900 tys. niezbadanych galaktyk. (...) Późniejsze projekty Galaxy Zoo obejmowały największe w historii badania łączenia się galaktyk i pływowych galaktyk karłowatych, a także odkrycia zupełnie nowych typów zwartych galaktyk formujących gwiazdy.

Zobacz także: Lidl: urządzenia i akcesoria kuchenne - niskie ceny

Źródło: digitaltrends.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: