Telewizja 3D z okularami i bez

W ciągu kilku najbliższych lat może rozpocząć się sprzedaż odbiorników telewizyjnych LCD nowej generacji, zdolnych do wyświetlania obrazu 3D, który będzie można śledzić bez konieczności korzystania ze specjalnych okularów. Urządzenia współpracujące z okularami mogłyby trafić na rynek znacznie szybciej.

Tak przynajmniej uważa Hsu Shao-chung, zastępca dyrektora ośrodka Electronics and Optoelectronics Research Laboratories (wchodzącego w skład tajwańskiego instytutu Industrial Technology Research Institute). Naukowcom ITRI udało się zbudować ciekłokrystaliczne matryce 3D o przekątnej dochodzącej do 56 cali. Technologia 3D sama w sobie jest już gotowa, chociaż nie oznacza to końca prac rozwojowych - poprawy wymaga m.in. jakość wyświetlanego obrazu (kolory nie są jeszcze tak "żywe", jak w standardowych LCD TV).

Urządzenia, których używanie w trybie 3D wiązałoby się z zakładaniem specjalnych, polaryzowanych okularów, mogłyby trafić na rynek w dowolnej chwili - uważa Hsu. Największą przeszkodą na ich drodze jest jednak kryzys finansowy. Zdaniem Hsu ich cena nie będzie znacząco przekraczać kosztu nabycia zwykłego odbiornika (przeciętnie ma to być ok. 10 procent więcej).

ITRI próbuje zachęcić do swojego rozwiązania rodzimych dostawców treści, takich jak producenci gier komputerowych, nadawcy telewizyjni i studia filmowe. Technika jest już także licencjonowana co najmniej jednemu producentowi wyświetlaczy z Tajwanu. Ma być zaprezentowana szerszej publiczności w przyszłym roku. O technologii będzie też mowa w trakcie konferencji IDMC 3DSA Asia Display '09, rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu.