Telewizja 7680x4320 - teraz w kolorze

Japońska publiczna stacja telewizyjna NHK (Nippon Hoso Kyokai) zaprezentowała najnowszą wersję systemu potrafiącego rejestrować i odtwarzać obraz w rozdzielczości 16-krotnie wyższej niż rozdzielczość uznawana obecnie za HD. W nowej wersji technologii Super Hi-Vision najważniejszą innowacją jest to, że obraz rejestrowany jest w kolorze.

Stworzony przez inżynierów z NHK sensor wykorzystywany do przechwytywania obrazu charakteryzuje się rozdzielczością na poziomie 33 megapikseli - pozwala to na zarejestrowanie materiału filmowego o rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli. Ważną nowością jest fakt, że moduł potrafi nagrywać obraz w kolorze - Japończycy potrafili już wcześniej przechwytywać wideo w tej rozdzielczości, ale tylko czarno-białe.

Nowy sensor nie jest zresztą jedyną innowacją w odświeżonej wersji Super Hi-Vision - wraz z nim zaprezentowano nowy, bardziej wydajny procesor obrazu oraz nowy obiektyw przystosowany do filmowania w tak wysokiej rozdzielczości.

Prototypowa kamera Super Hi-Vision

Prototypowa kamera Super Hi-Vision

Warto wspomnieć, że w początkowej fazie projektu system stworzony przez NHK rejestrował obraz za pomocą czterech oddzielnych sensorów 8,3 MP (dwa dla barwy zielonej i po jednym dla czerwieni i niebieskiego). Kolejnym etapem było scalenie ich w jedną, 33-megapikselową matrycę (z tym, że rejestrowała ona obraz czarno-biały). Najnowsza wersja potrafi już nagrywać "16xHD" w kolorze.

Przedstawiciele NHK podkreślają, że wszystkie urządzenia (zarówno rejestrujące obraz, jak i przetwarzające oraz wyświetlające go) są na razie prototypami, które nie są gotowe do zastosowania praktycznego. Niezbędne jest przede wszystkim zminiaturyzowanie wszystkich komponentów - Kohji Mitani, jeden z autorów systemu, przewiduje, że potrwa to co najmniej 5 do 10 lat.

Obejrzyj wideo Super Hi-Vision w kolorze czyli HDTVx16