Telewizja N połączy się z Cyfrą+

Grupa ITI i francuski koncern Vivendi ustaliły, że platformy N oraz Cyfra+ zostaną połączone. Efektem umowy między firmami będzie także przejęcie mniejszościowych udziałów telewizji TVN przez Grupę Canal+.

Cyfra i telewizja N

Serwis Wyborcza.pl informuje, że połączenie telewizji N i Cyfry+ zaowocuje powstaniem drugiej co do wielkości platformy cyfrowej w Polsce po Cyfrowym Polsacie. TVN będzie w niej miało 32 procent, a Canal+ 51 procent udziałów. Reszta trafi do amerykanów z koncernu Liberty Global (właściciel UPC), którzy obecnie posiadają 1/4 udziałów w Cyfrze+.

Finalizację transakcji zaplanowano na drugą połowę przyszłego roku. Wymaga ona jeszcze zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. TVN i Canal+ oczekują, że wskaźnik EBITDA nowej platformy telewizyjnej przekroczy 550 mln PLN w 2015 roku. Ma wtedy posiadać ponad 3 mln abonentów.

Cała transakcja jest dosyć skomplikowana i obejmuje także pośrednie przejęcie 40 proc. udziałów w spółce TVN przez Grupę Canal+. Efektem będą też zmiany na stanowisku prezesa Grupy Onet oraz wprowadzenie trzech przedstawicieli Canal+ do rady nadzorczej TVN - o czym można szerzej przeczytać w serwisie TVN24.pl.

Co to zmienia dla odbiorców? Na razie nie podano żadnych szczegółów, ale partnerzy mówią, że nowa platforma zaoferuje najwyższej jakości rozrywkę z ekskluzywną zawartością oraz najszerszą ofertę telewizji HD w Polsce. Szefem nowej platformy będzie Markus Tellenbach, prezes grupy TVN, a jego zastępcą szefowa Cyfry+ Beata Mońka.

Zainteresowanym polecamy również zapoznanie się z artykułem dotyczącym cyfryzacji telewizji w Polsce oraz naszymi testami telewizorów.