Telewizja cyfrowa kontra analogowa: lepszy zasięg, nowe programy

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało dane zebrane przez UKE i TVP na temat zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej.

30 września 2010 roku uruchomiono w Polsce pierwsze regularnie działające nadajniki sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. W połowie 2013 roku wyłączono ostatnie nadajniki analogowe. Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pojawił się właśnie interesujący wpis porównujący zasięg naziemnej telewizji cyfrowej z zasięgiem, który oferowała telewizja analogowa.

Dowiadujemy się, że

- przed cyfryzacją TVP 1 docierała do 98,7% mieszkańców. Obecnie programy telewizji publicznej (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka nadawane w ramach tzw. multipleksu trzeciego MUX-3) docierają do 99,5%.

Zobacz również:

  • macOS Monterey - koniecznie sprawdź te nowe funkcje [poradnik]
  • macOS 12 Monterey już dziś! Lepiej przygotuj się do instalacji

- telewizja regionalna docierała tylko do 71%. Obecnie programy regionalne TVP odbiera co najmniej 98% osób (niedawno przeprowadzona rekonfigurację, która poprawiła jeszcze ten wynik)

- Polsat, TVN, TV Puls, TV 4 docierały wcześniej do 25% - 86% mieszkańców (w zależności od stacji). Dzisiaj może je (podobnie jak również nadawane w tym samym, drugim multipleksie programy: TVN7, PULS 2, TV6 i Polsat Sport News) odbierać 98,5 proc. mieszkańców

MAC podkreśla, że "dzięki cyfryzacji można też w ramach tzw. multipleksu pierwszego (MUX-1) oglądać programy, które wcześniej w ogóle nie były dostępne drogą naziemną. To Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, StopklatkaTV i Fokus TV. Docierają one do 98,6% populacji kraju"