Telewizja cyfrowa w USA już za dwa tygodnie?

Telewidzów w Stanach Zjednoczonych, którzy wciąż korzystają z tradycyjnych anten, wkrótce może spotkać niemiła niespodzianka. Mimo, że Kongres zmienił datę przejścia na telewizję cyfrową, wiele stacji zapowiada zakończenie transmisji sygnałem analogowym już w połowie lutego.

Kilka dni temu Kongresu podjął decyzję o zmianie daty wprowadzenia telewizji cyfrowej i wyłączeniu sygnału analogowego na czerwiec tego roku. Powód był prosty: Amerykanie nie zdążą przygotować się do tej zmiany i wielu z nich pozostałaby bez możliwości oglądania telewizji. Mimo to wiele stacji trzyma się pierwotnej daty i planuje zmianę sygnału transmisji już 17 lutego.

Kongres przełożył datę przejścia na telewizję cyfrową na 12 czerwca. Poza tym sygnał analogowy może zniknąć całkowicie jedynie w niektórych miejscach, a nie na terenie całego kraju. Politycy zapewniają, że na obszarach wiejskich, które nie posiadają zbyt wielu elektrowni wciąż będzie można odbierać sygnał analogowy nawet po 12 czerwca.

Według informacji Stowarzyszenia Nadawców w stanie Utah, 17 lutego system nadawania zmienią wszystkie stacje komercyjne. Jedynie media publiczne poczekają do czerwca np. CBS, Fox, ABC i NBC i Telemundo. Powodem takich decyzji są pieniądze.

"Opóźnienie w przejściu na system cyfrowy wszystkich naszych stacji może kosztować nawet 22 miliony dolarów" - powiedziała Lea Sloan, rzeczniczka koncernu PBS.

Krajowy Związek Nadawców i analitycy z Nielsen Co Nielsen poinformowali, że jedynie 5,8 milionów amerykańskich gospodarstw domowych, nie jest gotowych na zmianę systemu nadawania.