Telewizja mobilna - oglądaj telewizję na smartfonie i tablecie

Telewizja mobilna umożliwia oglądanie programów telewizyjnych na urządzeniach przenośnych takich jak telefon, tablet, laptop oraz na tradycyjnych odbiornikach telewizyjnych. W naszym kraju usługa ta została uruchomiona we wrześniu 2009 roku przez spółkę Info TV FM. Od początku maja bieżącego roku telewizja mobilna jest dostępna w cyfrowej jakości (technologia DVB-T) i na obecną chwilę znajduje się w ofertach sieci Plus i Cyfrowego Polsatu.

Oczywiście sama telewizja w urządzeniach mobilnych to żadna nowość. Od kilku lat można korzystać z tak zwanej strumieniowej telewizji mobilnej. Wykorzystuje ona sieci 2,5G takie jak General Packet Radio Service (GPRS) i Enhanced Data Rates for GSM (EDGE), oraz sieci 3G - Enhanced Data Rates for GSM Evolution (UMTS) i High Speed Downlink Packet Access (HSDPA), co czyni ją niezwykle dostępną. Jest to jednak tylko pozorna dostępność. Technologia ta działa w następujący sposób: każdy użytkownik, który uruchomi w swoim urządzeniu odpowiednią usługę otrzymuje z najbliższej stacji radiowej osobny strumień danych. Nawet jeśli wszyscy będą chcieli oglądać to samo. W przypadkach dużej ilości żądań może dojść do przeciążenia stacji bazowej - należy pamiętać, że obsługuje ona także wszystkie inne połączenia, także głosowe, tekstowe i usługi transmisji pakietów danych.

Takie przeciążenie niesie ze sobą ryzyko nawet awarii sieci. Streaming pozwala na odtwarzanie programów emitowany "na żywo" i w formie usług wideo na żądanie (VoD - Video on Demand) co jest niewątpliwą zaletą w porównaniu z metodą "pobierz i dopiero potem obejrzyj". Strumieniową telewizję ogranicza jednak maksymalny pułap przepływności danych - w wypadku sieci 2,5G jest on następujący: GPRS - 171,2 kbit/s, EGDE - 236.8 kbit/s. Takie prędkości przesyłu nie gwarantują jednak komfortowego oglądania i dobrej jakości przekazu. Jeśli chodzi o sieć 3G wyniki są dużo lepsze. Dla standardu HSDPA, który jest swego rodzaju rozwinięciem UMTS, maksymalna przepływność danych wynosi 3,6, 7,2 lub 14,4 Mb/s, w zależności od wersji HSDPA.

Oferta telewizji mobilnej Polsatu

Oferta telewizji mobilnej Polsatu

Z kolei rozsiewcza telewizja mobilna, w której skład wchodzi cyfrowej jakości telewizja - główny temat tego artykułu, to model według którego tą samą transmisję telewizyjną może oglądać dowolna, nieograniczona liczba osób będących w zasięgu sygnału stacji nadawczej. Rodzi się tu słuszne skojarzenie z telewizją, którą do dziś możemy oglądać w domach z wykorzystaniem anten znajdujących się za oknami lub na dachu budynku. Są jednak dwie zasadnicze różnice między tymi modelami. Rozsiewcza telewizja mobilna nadawana jest w systemie cyfrowym, a nie analogowym, oraz nie ma tu mowy o zakłóceniach, nawet w wypadku ruchu urządzenia - odbiornika. Żeby nie było zbyt pięknie - są także minusy takiego rozwiązania w porównaniu do tradycyjnej telewizji. Wymaga ono budowy nowych sieci nadajników i pozyskiwania dodatkowych częstotliwości nadawczych dla transmisji.

Cały proces odbywa się w technologii DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial). Jest to popularna i sprawdzona w Europie technologia. Zagospodarowanie rynku urządzeń mobilnych przez nadawców stanie się możliwe poprzez rozprowadzanie programów właśnie za pomocą technologii DVB-T. Cechuje ją mobilność, powszechność i dostęp do szerokiej gamy urządzeń końcowych. Znacznie zwiększa to szanse na komercyjny sukces tej usługi. Jest to w pełni interaktywny system, który wykorzystuje jako kanał zwrotny sieć telefonii komórkowej, dzięki czemu użytkownicy mają możliwość oglądania telewizji na żywo w ruchu i miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Znając metody działania telewizji mobilnej możemy przejść do szczegółowych ofert tejże telewizji w naszym kraju.

Oferty Cyfrowego Polsatu i sieci Plus zawierają dostęp do 8 kanałów telewizyjnych (Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Polsat Film, Kino Polska, TVP Seriale, Comedy Central, Nickelodeon), 12 kanałów radiowych (Radio Roxy FM, AntyRadio, Moje Polskie Radio, Radio Złote Przeboje, Radio Bajka, Radio Eska Rock, Radio PIN, Radio Plus, Radio Zet, RMF FM, RMF MAXXX, Radio TOK FM) oraz programów ogólnodostępnych w ramach trzech ogólnopolskich multipleksów w standardowej rozdzielczości (m.in. Polsat, TVN, TV4, programy TVP). Do korzystania z mobilnej telewizji nie jest potrzebne połączenie z Internetem. W Plusie miesięczny abonament wynosi 19,90 złotych (umowa na dwa lata). Cyfrowy Polsat kusi ofertami za 9,90 zł (tylko programy ogólnodostępne) i 19,90 zł (wszystkie programy). Szczegółowe informacje dotyczące oferowanych usług i cen można znaleźć na stronach internetowych operatorów.

Plus w swojej ofercie także posiada usługę telewizji mobilnej

Plus w swojej ofercie także posiada usługę telewizji mobilnej

Osoby zainteresowane telewizją mobilną muszą przede wszystkim posiadać odpowiednie urządzenie, które umożliwi im skorzystanie z telewizji mobilnej, na przykład smartfon, tablet lub laptop. Niezbędny jest także dekoder DVB-T. Oferowane są dwa rodzaje takich dekoderów: mobilny Valups Tivizen DVB-T (sygnał przesyłany za pośrednictwem Wi-Fi) oraz domowy T-HD 1000 (połączenie kablem Scart lub HDMI). Jest to dodatkowy koszt rzędu kilkuset złotych. Niewątpliwym minusem usług jest ograniczony zasięg, który aktualnie obejmuje jedynie 31 polskich miast. Na terenie całego kraju telewizja mobilna ma być dostępna do końca 2023 roku.

Alternatywną propozycją jest aplikacja Orange dla telefonów komórkowych o nazwie "Telewizja Tu i Tam". Jest ona dostępna dla posiadaczy urządzeń działających w oparciu o system Android i abonentów sieci Orange. W planach jest wdrożenie aplikacji także dla innych systemów min. iOS i Symbian. "Telewizja Tu i Tam" wymaga aktywnego konta na stronie internetowej sieci, oraz dostępu do Internetu i jest darmowa do końca lipca. Od sierpnia będzie ona płatna 15 złotych miesięcznie. Usługa ta daje dostęp do 30 tytułów filmowych oraz możliwość oglądania na żywo 24 kanałów, głównie polskich i zagranicznych programów informacyjnych. Wśród nich znajdują się między innymi TVN24, TVN Turbo, Orange Sport, CNBC, czy też BBC World. Część kanałów oraz materiały udostępnione w serwisie Telewizja Tu i Tam w pozycjach sport i muzyka są dostępne dla wszystkich Internautów pod tym adresem. Zaletą tej oferty jest duża dostępność - wystarczy być w zasięgu sieci Orange. Niestety w tym przypadku jednak nie mamy co liczyć na cyfrową jakość obrazu, mimo to jest ona całkiem przyzwoita.

Ipla to jeden z najciekawszych serwisów VOD dostępnych na polskim rynku

Ipla to jeden z najciekawszych serwisów VOD dostępnych na polskim rynku

Kolejną aplikacją umożliwiającą oglądanie telewizji i materiałów wideo na urządzeniach mobilnych jest Ipla. Jest ona dostępna dla systemów Android, iOS, Symbian i Windows Phone. Ipla oferuje możliwość oglądania "na żywo" programów telewizyjnych takich jak Sport Live, Polsat News, TV Biznes, Super Stacja, Rebel TV, 4FUN TV, TV Disco i iTV. Dzięki aplikacji uzyskamy również możliwość obejrzenia ogromnej bazy wideo zawierającej między innymi seriale, informacje, czy też programy muzyczne. Wszystko to wymaga założenia konta i jest okraszone materiałami reklamowymi. Niektóre z usług wymagają uiszczenia opłaty. Dostęp do serwisu mamy zarówno poprzez WIFI jak i 3G.

Wolność, swoboda i wygoda z pewnością kuszą. To dzięki nim telefony zastąpiły wiele innych urządzeń. Ideałem byłaby możliwość wyboru całych audycji lub ich fragmentów, które w danej chwili chcemy obejrzeć - w pełni spersonalizowana telewizja, dostępna w każdym miejscu, ale do tego jeszcze daleko. Telewizja mobilna w Polsce dopiero raczkuje i dopiero przyszłość pokaże czy zyska popularność. Jeśli za jakością pójdzie dostępność, szeroki wybór kanałów i niezawodność działania to w niedługim czasie możemy spodziewać się sukcesu usługi.