Telewizja na pulpicie


Humax iCord HD recorder 160 GB

Telewizja na pulpicie

Humax iCord HD recorder 160 GB

Efektownie wyglądający najnowszy dekoder HDTV Humaxa ma szansę stać się hitem wśród urządzeń satelitarnych z najwyższej półki. O jego niezwykłości świadczy ponadprzeciętnie dobre wyposażenie, m.in. podwójny tuner satelitarny z nagrywarką wielokanałową. Jednocześnie można rejestrować programy z czterech kanałów HD, a dodatkowo na piątym kanale oglądać program , który nie jest zapisywany. Nagrywanie obejmuje materiały wideo zarówno o standardowej, jak i wysokiej rozdzielczości. Podobnie jak w inne urządzenia tego typu, w dekoder wbudowano procesor wideo pozwalający na zwiększanie rozdzielczości obrazu do trybu 1080i (przydatne w wypadku kanałów SD). Tuner pracuje pod kontrolą Linuksa, lecz dzięki przejrzystemu interfejsowi graficznemu użytkownik nie musi znać jego niuansów. Ten system operacyjny daje natomiast niezwykle szerokie możliwości zwiększania funkcjonalności dekodera, do którego społeczność użytkowników przygotuje zapewne wiele ciekawych aplikacji. Dwa złącza CI pozwalają na jednoczesną obsługę kart Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu. Wbudowany twardy dysk standardowo ma pojemność 160 GB i pozwala na nagranie do 80 godzin filmów. Opcjonalnie producent oferuje wersję o dwa razy większej pojemności (320 GB, cena 2099 zł). Dodatkową zaletą jest opcja podłączenia zewnętrznych twardych dysków i pamięci flash wyposażonych w interfejs USB 2.0. Na dyskach nie tylko można nagrywać audycje, lecz także pliki muzyczne MP3 i zdjęcia cyfrowe JPEG.

Informacje Sensor

tel. 071 3477251

http://www.sensor.com.pl

Cena 1799 zł

Najlepsze modele

AverMedia AVerTV Hybrid Express Slim

Telewizja na pulpicie

AVerMedia AVerTV Hybrid Express Slim

Fantastyczna karta, która spodoba się posiadaczom nowoczesnych notebooków wyposażonych w interfejs Express Card. Ma niewielkie gabaryty, co pozwala ją całkowicie ukryć w gnieździe notebooka. Dzięki temu nie trzeba jej za każdym razem wyjmować, przenosząc komputer. Nie zostanie przypadkowo uszkodzona, bo z gniazda nie wystają żadne elementy. Minusem jest brak obsługi pilotem bezprzewodowym, który wymagałby zastosowania odbiornika podczerwieni, zwiększającego gabaryty karty (AverMedia oferuje taki model, lecz jest on sporo większy).Tuner pozwala na odbiór kablowej i naziemnej telewizji DVB-T - w tym wypadku istotna jest obsługa zarówno kodowania MPEG2, jak i MPEG4. Karta została wyposażona w możliwość odbioru stacji radiowych FM i pozwala przegrywać na dysk notebooka materiały audio-wideo ze źródeł zewnętrznych. Specjalny rozgałęziacz z wejściami S-Video, kompozytowym i audio zapewnia odpowiednie połączenia.

Wzorowa jakość

Tuner całkowicie bezproblemowo instaluje się w systemach operacyjnych Windows XP oraz Vista. Proces konfiguracji jest bardzo czytelny, a aplikacje dołączone do zestawu mają polski interfejs. Wygodnym centrum obsługi tunera jest AverMedia Windows Vista Media Center, wzorowane na Media Center Microsoftu. Programy telewizyjne odbierane są z doskonałą jakością, zadowala także jakość nagrań, a zapis audycji z przesunięciem czasowym pozwala na zatrzymanie aktualnie oglądanego programu. W komplecie otrzymuje się antenę radiową i niewielką antenę do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T.

Telewizja na pulpicie

Werdykt PCWK

DVB-T tak (MPEG2 i 4)

DVB-S nie

FM tak

Intefejs Express Card

Informacjehttp://www.sklep.geoinf.pl

Cena 219 zł

LifeView FlyTV Express X1 MST-STA2

Prawdziwy kombajn o niebywałych możliwościach, przeznaczony dla tych, którzy chcą oglądać telewizję, mając kilka źródeł sygnału: analogowe naziemne i kablowe, cyfrowe naziemne DVB-T (MPEG2) i cyfrowe satelitarne DVB-S oraz radia cyfrowego. Szkoda jedynie, że zabrakło możliwości odbioru telewizji satelitarnej DVB-S2, która do transmisji sygnału wykorzystuje kodowanie MPEG4, coraz częściej używane do transmisji sygnału HDTV. Standard DVB-S pozwala na odbiór kanałów HDTV z satelity kodowanych w MPEG2. Karta ma nowoczesny interfejs PCI Express x1 i ciekawą funkcję MST (Multiple Streaming Technology), umożliwiającą jednoczesne oglądanie telewizji cyfrowej DVB-T i analogowej, korzystając z zaawansowanej opcji obrazu w obrazie (PIP - Picture in Picture).

Multioglądanie

Co więcej, można jednocześnie wyświetlić na ekranie obraz z czterech źródeł (DVB-T, DVB-S, wejścia kompozytowe i S-Video). Przydatna bywa opcja jednoczesnego nagrywania audycji z tunera i oglądania obrazu z innego źródła. Jakość obrazu jest bardzo dobra, a obciążenie procesora zaskakująco niskie. Tuner dobrze sprawdza się także w roli urządzenia do przechwytywania obrazu i dźwięku. Z racji powszechnej cyfryzacji danych funkcji tej używa się coraz rzadziej, jednak karta może przypaść do gustu osobom chcącym zarchiwizować analogowe nagrania (np. z magnetowidu) i przegrać je na twardy dysk peceta lub płytę DVD. Całość obsługuje się wygodnym pilotem bezprzewodowym. Tuner jest dość drogi, ale ze względu na wyposażenie trudno znaleźć model w tej cenie i o porównywalnych możliwościach.

DVB-T tak (MPEG2)

DVB-S tak (MPEG2)

FM tak

Intefejs PCI Express x1

Informacjehttp://www.yansat.pl

Cena 350 zł

LifeView Not Only TV LV3H Hybrid PCI

Telewizja na pulpicie

LifeView Not Only TV LV3H Hybrid PCI

Jeden z najtańszych w naszym teście tunerów TV zaskoczył nas dobrym działaniem i porządnym wyposażeniem. Karta spodoba się tym, którzy chcą zmienić swój pecet w telewizor z możliwością nagrywania wideo w postaci cyfrowej bezpośrednio na dysk. Urządzenie ma tradycyjny interfejs PCI, tak więc będzie pasowało nawet do starszych komputerów, niewyposażonych w nowsze złącze PCI Express. Na karcie zamontowano dwie głowice do odbioru sygnału analogowego z anten naziemnych i kablowych oraz telewizji cyfrowej DVB-T. W tym wypadku, niestety, odbierzemy jedynie sygnał kodowany w MPEG-2, a nie nowszy i w przyszłości obowiązujący w Polsce MPEG-4.

Także do przechwytywania

Karta pozwoli na przechwytywanie obrazu i dźwięku ze źródeł zewnętrznych wyposażonych w wyjścia kompozytowe S-Video. Oczywiście obrazowi może towarzyszyć dźwięk stereofoniczny. Niewielka wysokość tunera pozwala na jego montaż także w komputerach o niewielkich obudowach typu Media Center. Kompletu wyposażenia dopełnia wbudowany tuner radiowy FM i pilot zdalnego sterowania, którym możemy obsługiwać aplikację multimedialną TotalMedia. Za jej pośrednictwem dokonamy zapisu audycji na dysku (kilka trybów jakości obrazu), obejrzymy telewizję z tzw. przesunięciem czasowym (Time Shift) oraz ręcznie lub automatycznie wyszukamy kanały telewizyjne i radiowe. Aplikacja do obsługi radia FM mogłaby być nieco bardziej rozbudowana. Brakowało nam możliwości nagrywania audycji z radiostacji. Programowanie czasu rozpoczęcia i zakończenia nagrania TV z wyprzedzeniem zostało dobrze rozwiązanie. Wszelkich ustawień dokonuje się w czytelnym i prostym w obsłudze interfejsie. Do karty dołączona jest kablowa antena radiowa.

Telewizja na pulpicie

Werdykt PCWK

DVB-T: tak (MPEG-2)

DVB-S: nie

FM: tak

Intefejs: PCI

Informacje Sieć Handlowa Reactor

http://www.reactor.pl

Cena 130 zł.

Procedura testowa - tunery TV

Telewizja na pulpicie

Parametry techniczne i wyniki testów tunerów TV

Wszystkie tunery zostały poddane jednakowej procedurze testowej i ocenione w 4 kategoriach: możliwości, jakości, wydajności i opłacalności. Trzy pierwsze oceny posłużyły do obliczenia oceny końcowej. Konfiguracja komputera testowego składała się z płyty głównej Intel z chipsetem i975X, procesora Intel Core 2 Extreme 6800, 1 GB pamięci DDR2 667, karty graficznej ATI z procesorem Radeon X1950 XT oraz dysku twardego Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB. Karta dźwiękowa to zewnętrzny Sound Blaster Audigy2 NX. System operacyjny Windows Vista 32 bit PL + Service Pack 1. Wewnętrzne karty telewizyjne instalowaliśmy w slocie PCI lub PCI Express x1 umieszczonym jak najdalej od najbliższych kart rozszerzeń ( w naszym przypadku karty graficznej PCI Express x16 ). Tunery zewnętrze PCMCIA, USB 2.0 i Express Card, podłączane były do notebooka Acer TravelMate 8194WLMi oraz ASUS U6S.

Możliwości

W tej kategorii oceniamy zestaw i zakres funkcji wbudowanych w testowane urządzenie. W przypadku tunerów telewizyjnych pod uwagę brane były takie elementy, jak liczba obsługiwanych systemów telewizyjnych, obecność tunera radiowego, tunera DVB-T, pilota zdalnego sterowania, obsługa dźwięku stereo, a także możliwości oprogramowania, np. blokowanie wybranych kanałów czy uruchamianie tunera o określonej porze.

Jakość

W ocenie jakości bierzemy pod uwagę przede wszystkim przygotowanie zestawu przez producenta. Przyznajemy punkty za gwarancję dłuższą niż 12-miesięczna, za polską dokumentację, spolszczone oprogramowanie, a także za kompletność zestawu. Jeśli na przykład karta była wyposażona w tuner radiowy, ale brakowało anteny, zestaw nie otrzymywał punktów za kompletność.

Wydajność

Telewizja na pulpicie

Ocena końcowa

Na ocenę w tej kategorii największy wpływ miała jakość obrazu, ale także obciążenie procesora komputera (im mniejsze, tym lepiej) oraz skuteczność w automatycznym wyszukiwaniu stacji telewizyjnych, radiowych. Za poprawnie wyszukane stacje uznawaliśmy tylko te, które poprawnie prezentowały obraz i dźwięk. Źródłem sygnału telewizyjnego była telewizja kablowa Aster operująca m.in. na terenie Warszawy. Sprawdzaliśmy także jakość nagrań audio z tunera FM.

Opłacalność

Obliczana jest według wzoru: OP = ocena końcowa x średnia cena tunera / cena danego urządzenia.