Telewizja na pulpicie

Bez względu na to, czy jedziesz na wakacje, czy pracujesz, podczas olimpiady chciałbyś móc oglądać na monitorze komputera emocjonujące wydarzenia sportowe. Jeśli zaopatrzysz się w odpowiedni pecetowy tuner TV, nie będzie z tym problemu.


Bez względu na to, czy jedziesz na wakacje, czy pracujesz, podczas olimpiady chciałbyś móc oglądać na monitorze komputera emocjonujące wydarzenia sportowe. Jeśli zaopatrzysz się w odpowiedni pecetowy tuner TV, nie będzie z tym problemu.

Telewizja na pulpicie

Tuner LifeView to prawdziwy multimedialny kombajn. Służy do odbioru nie tylko telewizji analogowej i cyfrowej, ale także satelitarnej DVB-S.

Wśród testowanych przez nas modeli znajdziesz pełny zestaw wyposażonych we wszystkie popularne interfejsy. Do komputera stacjonarnego można podłączyć tuner TV z trzema rodzajami interfejsów - PCI, nowoczesnym PCI Express 1x i uniwersalnym USB 2.0. Ten ostatni pasuje także do laptopów. Do maszyn przenośnych nadają się tunery z gniazdem PCMCIA oraz najnowszym Express Card. Wydajny interfejs PCIE (oparto na nim także Express Card) oferuje większą przepustowość niż wiekowy PCI. Dzięki temu można np. na ekranie telewizora oglądać obraz z czterech źródeł jednocześnie. Nie każdemu się to przyda, jednak części użytkowników przypadnie do gustu. Cieszy wyposażenie tunerów w sterowniki do systemu operacyjnego Vista. Testowaliśmy je tym środowisku i nie odnotowaliśmy braku kompatybilnego oprogramowania. Wśród sprawdzanych modeli dominowały konstrukcje hybrydowe, wyposażone w głowice do odbioru nie tylko telewizji analogowej, lecz także cyfrowej naziemnej. Komputerowe tunery telewizyjne DVB-T pozwalają korzystać z sygnału o wysokiej rozdzielczości HD (do 1920x1080 pikseli).

Telewizja na pulpicie

Opłacalność

W większości krajów europejskich emisja DVB-T jest kodowana z wykorzystaniem MPEG2. Polska ma być europejskim pionierem i od razu rozpocząć nadawanie z kodowaniem MPEG4, który pozwala na lepszą kompresję danych przy zachowaniu dobrej jakości obrazu. Problem w tym, że nie wszystkie sprzedawane obecnie tunery pozwalają na odbiór DVB-T MPEG4 (H.264/AVC). Warto o tym pamiętać, wybierając model, który ma służyć przez parę lat. W wypadku audio tuner powinien obsługiwać strumień danych zgodny ze standardem Dolby Digital Plus (E-AC-3). Aktualnie emisja sygnału DVB-T w Polsce nadal jest w fazie testów.

Telewizja na pulpicie

Wydajność

W kilku miejscach Polski: Warszawa, Wrocław, Wisła, Krosno, Leżajsk dostępny jest sygnał testowy cyfrowej telewizji naziemnej. Zaletą DVB-T jest brak konieczności wymiany infrastruktury u odbiorców, bo w tym standardzie wystarczy antena stosowana dotychczas. Od niedawna można odbierać cyfrową telewizję naziemną także w wysokiej rozdzielczości. Sygnał HD zaczął emitować najpierw kanał TVN HD, transmisje z mistrzostw Europy w piłce nożnej można było oglądać na Polsacie Sport HD, a jeszcze przed olimpiadą w Pekinie rozpocznie się emisja kanału TVP HD, na którym zobaczymy relacje z chińskich aren sportowych. Oprócz testowych kanałów HD oglądać można TVP1,TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVN i Polsat. Dostępne są też testowe emisje kilku stacji radiowych. Być może, już wkrótce do tych kanałów dołączą TV4, TVN24, Polsat News.

Pecet w roli magnetowidu

Jeśli chciałbyś cyfrowo zapisywać audycje telewizyjne, lecz nie masz ochoty inwestować w stacjonarną nagrywarkę DVD, tuner telewizyjny do komputera będzie idealny. Każdy z testowanych przez nas modeli pozwala na bardzo wygodne programowanie nagrań. Można ustalić ramy czasowe rejestracji, powtarzalność (np. decydując, że co tydzień tej samej porze ma być nagrywany odcinek serialu) oraz jakość i format zapisu - do wyboru jest np. MPEG2, spotykany na płytach DVD-Video, a także DivX czy XviD. Niestety, kodowanie najczęściej odbywa się programowo, czyli z wykorzystaniem mocy obliczeniowej komputera. Żaden z czterech testowanych przez nas tunerów nie pozwalał na sprzętowe kodowanie wideo MPEG4, a tylko jeden model oferował je w standardzie MPEG2. Oznacza to, że aby bezproblemowo kodować "w locie" filmy, potrzebujesz dość wydajnego komputera z procesorem o częstotliwości taktowania (lub odpowiedniej wydajności) rzędu 2-2,5 GHz. Wygodną funkcją, której nie obsługują magnetowidy, jest tzw. TimeShift. Jeśli zamierzasz np. przeprowadzić ważną rozmowę, a nie chcesz jednocześnie oglądać meczu, to naciskasz klawisz pauzy na pilocie tunera i spokojnie telefonujesz. Po zakończeniu konwersacji wciskasz przycisk Play i mecz będzie odtwarzany od punktu zatrzymania.

Telewizja z satelity

Przedmiotem naszego testu były tunery do odbioru telewizji kablowej i naziemnej. Przy okazji sprawdziliśmy także modele typu DVB-S/S2, pozwalające na oglądanie telewizji satelitarnej za pośrednictwem peceta. Dotychczas były mniej popularne od standardowych, bo wymagały zestawu do odbioru programu. Teraz ich popularność mocno wzrasta dzięki telewizji HDTV, nadawanej z wielu popularnych satelitów. Jeśli chcesz odbierać na pececie telewizję HDTV, musisz kupić tuner zgodny z DVB-S lub DVB-S2. Karty zgodne z pierwszym standardem są tańsze od modeli S2, a ich oferta jest bardzo bogata. Dodatkowy atut to bezproblemowa współpraca z bezpłatnymi aplikacjami, zazwyczaj o wiele lepszymi i wygodniejszymi niż pakiety dołączane przez producentów kart. Niestety, wiele stacji telewizyjnych, które rozpoczęły nadawanie w HD, stosuje już nowszy standard DVB-S2 i kodowanie H.264. DVB-S, korzystający najczęściej z kodowania MPEG2, w telewizji HDTV odchodzi powoli do lamusa. Z kolei wadą najnowszych komputerowych tunerów satelitarnych DVB-S2 jest o wiele wyższa cena.

Spośród testowanych w naszej redakcji tunerów DVB-S/S2 możemy polecić model Techno Trend TT-budget S2-3200+CI (Informacje Yansat, www.yansat.pl, tel. 095 7203760 Cena 419 zł). To jedna z nielicznych na naszym rynku kart HDTV obsługujących nowy standard transmisji sygnału HD - DVB-S2. Jest wstecznie kompatybilna ze standardem DVB-S, więc nie ma problemu z odbiorem programów nadawanych w tym standardzie najczęściej kodowanych w MPEG2. Na karcie brak sprzętowego dekodera H.264, dlatego kupując ją, należy dysponować komputerem odpowiednio wydajnym, aby sprostał wymaganiom wspomnianego kodeka. Model ten można kupić w dwóch wersjach: jako samą kartę i opisywany przez nas zestaw z modułem CI, czyli dostępu warunkowego do oglądania płatnych programów cyfrowej telewizji satelitarnej. Wspomniany moduł pozwala - po dokupieniu odpowiedniej karty CAM (umieszczanej w złączu PCMCIA) i karty abonenckiej (np. Cyfra+) - oglądać programy dostępne w stacjonarnych dekoderach danej platformy cyfrowej. Karta stosunkowo mocno obciąża procesor komputera, choć trzeba przyznać, że jakość obrazu zarówno na kanałach SD, jak i HD jest wzorowa. W zestawie znajdziesz pilota zdalnego sterowania. Tuner ten polecamy ze względu na obsługę nowoczesnych standardów, bo nabywca ma gwarancję obrazu i dźwięku w standardzie HD, jeśli tylko nadawcy zaoferują odpowiednie programy.

HDTV bez peceta

Alternatywą dla satelitarnych i testowanych w bieżącym wydaniu analogowo-cyfrowych tunerów kablowych lub naziemnych TV są dekodery stacjonarne, podłączane bezpośrednio do telewizora. Aby z nich korzystać, trzeba mieć instalację satelitarną. Odbiorniki wyposażone są często w jedno bądź kilka gniazd na karty abonenckie płatnych telewizji cyfrowych. Można zatem kupić np. kartę Cyfry+ czy Cyfrowego Polsatu i na zaawansowanym dekoderze satelitarnym oglądać telewizję (także w wysokiej rozdzielczości).

Ferguson HF-8900 HD

Telewizja na pulpicie

Ferguson HF-8900 HD

Testowany przez nas model to najbardziej zaawansowany dekoder w ofercie Fergusona. Analizując wyposażenie, można wyciągnąć wniosek, że jego odbiorcą będzie najczęściej osoba, która korzysta z usług więcej niż jednego nadawcy płatnej telewizji cyfrowej. Wyposażenie jest bardzo bogate i obejmuje zintegrowany czytnik kart płatnej telewizji, a także dwa gniazda do modułów dostępu warunkowego. Są dwa porty USB 2.0, które służą do podłączenia zewnętrznych pamięci, takich jak twarde dyski (dysponujące własnym zasilaniem) lub popularne pendrive'y. Można na nich nagrywać audycje nadawane w rozdzielczości standardowej SD i wysokiej HD. Jeśli nagrywasz film na dysku flash, zostanie zapisana aktualnie wykorzystywana ścieżka audio. Nie jest możliwe nagranie całego strumienia cyfrowego, zawierającego np. kilka wersji ścieżek audio oraz napisy ekranowe. Funkcjonalność nagrywania w Fergusonie jest podstawowa. Brak przydatnej opcji zapisu z przesunięciem czasowym, nie można również oglądać materiału wideo z dysku, na którym jednocześnie rejestrowana jest audycja. Zapisany plik może otrzymać nową nazwę, można też go skasować. Urządzenie pozwala przesłać zapisany sygnał wideo do telewizora złączem HDMI, a rozdzielczość na wyjściu zwiększyć do trybu 1080i.

Informacje Telstar

tel. 061 8220511

http://www.telstar.com.pl

Cena 1100 zł