Telewizja przez internet

Telewizja od dawna nie jest już rozumiana w sposób tradycyjny, czyli jako odbiornik stancjonarny z podłączaną do niego anteną. Dziś możemy ją oglądać na ekranach smartfonów, tabletów i komputerów. W jaki sposób jest to możliwe?

Telewizja przez Internet nadaje nie od dziś. Wiele stacji, zarówno w Polsce jak i na całym świecie, udostępnia swoją ramówkę online. Część z nich żąda za to opłat, inne robią to zupełnie za darmo. Technologia udostępniania obrazu i dźwięku w sieci z roku na rok jest udoskonalana, dzięki czemu upada mit, że użytkownik musi posiadać bardzo szybkie łącze. Do wygodnego oglądania streamingu wystarcza internet o szybkości 2-3 Mb/s. Przyjrzyjmy się bliżej tematyce telewizji dostępnej przez internet.

Metody transmisji - czyli jak to działa?

Telewizja online jest nadawana na dwa sposoby: z wykorzystaniem architektury klient-serwer i technologi peer-to-peer (P2P).

W transmisjach klient-serwer strumień danych obejmujący obraz i dźwięk jest wysyłany przez serwer oddzielnie dla każdego odbiorcy zgłaszającego takie żądanie (tzw. service request). Jest to więc analogiczna sytuacja do tradycyjnej komunikacji przeglądarka - strona internetowa. Jeżeli daną transmisję chce oglądać duża ilość odbiorców to dostawca musi zapewnić obsługę ogromnej ilości żądań. Wymaga to mocnych, wysokoprzepustowych jednostek i oznacza w praktyce, że istnieje pewna górna granica ich możliwości. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w wypadku prawidłowego działania serwera dane są zawsze dostępne dla użytkowników, czego nie gwarantuje technologia P2P.

W architekturze peer-to peer komputer odbiorcy streamingu może pełnić role zarówno klienta jak i serwera. Komputer nie tylko odbiera dane, ale i udostępnia je kolejnym urządzeniom zgłaszającym takie żądanie. Takie działanie zwiększa ilość źródeł i w konsekwencji dostępność transmisji danych dla innych internautów. Programy odtwarzające telewizyjne transmisje via  P2P buforują dane przed ich wyświetleniem - może więc dojść do opóźnień w stosunku do rzeczywistego nadawania. Działa to tak, że strumień danych jest dzielony na bloki.

Po ściągnięciu sektora takich bloków zostaje on odtworzony i w tym czasie program pobiera kolejne bloki danych. Jednak w przypadku małej ilości osób oglądających daną transmisję może dojść do sytuacji, gdy przepływ danych nie jest wystarczający i powstaną problemy z płynnością przesyłania obrazu i dźwięku między jego odbiorcami. Aplikacje do oglądania telewizji poprzez P2P składają się z dwóch modułów. Pierwszy odpowiada za pobieranie i wysyłanie strumienia danych, a drugi za jego odtwarzanie.

Programy do oglądania telewizji przez internet

Oto kilka najpopularniejszych programów dzięki którym obejrzymy telewizję przez internet:

SopCast - Aplikacja umożliwiająca nie tylko odbiór dostępnych transmisji, ale i stworzenie i udostępnienie własnej telewizji. SopCast posiada przyjazny interfejs, dostępny także w języku polskim, którym przypomina komunikator internetowy. Program pozwala na nadawanie strumieni w formatach asf, rmvb, wmv i innych. Umożliwia także limitowanie widzów kanału i wyświetlanie jego statystyk. W SopCast znajdziemy transmisje udostępniane tylko przez użytkowników tego programu.

SopCast

SopCast

ProgDVB - Program pozwalający na wykorzystanie zarówno internetu jak i tunera telewizyjnego do oglądania transmisji telewizyjnych. Po zainstalowaniu ProgDVB na jego lewym pasku znajdziemy listę dostępnych kanałów posegregowanych według poszczególnych krajów. Listę można zmodyfikować usuwając lub dodając własne programy. W wydaniu Proffesional oprócz funkcji oglądania, aplikacja oferuje także możliwość nagrywania sygnału telewizyjnego lub radiowego i szereg innych dodatkowych opcji. Bonusowe możliwości i zmianę wyglądu oferują liczne pluginy do ProgDVB.

ProgDVB

ProgDVB

Jobee - Lekka aplikacja do odtwarzania streamingu radiowego i telewizyjnego z całego świata. Jobee może też posłużyć użytkownikowi jako zwykły odtwarzacz muzyczny, czytnik kanałów RSS, czy też... aplikacja pogodowa. Oferuje także możliwość zapisywania strumienia na dysku twardym komputera.

Jobee

Jobee

Ipla - Program umożliwiający oglądanie internetowych transmisji na żywo. Pełni również rolę odtwarzacza multimedialnego. Oprócz tego Ipla daje dostęp do całkiem sporej ilości popularnych serialów, programów telewizyjnych i sportowych. Aplikacja do poprawnego działania wymaga założenia konta na platformie Ipla i aktualnego (w wersji 10 lub 11) programu Windows Media Player. Część z oferty Ipla jest niedostępna dla zwykłych użytkowników (ta dostępna jest z kolei okraszona reklamami) i wymaga zakupienia specjalnego pakietu.

Ipla

Ipla

Telewizja na oficjalnych stronach stacji

Jak wygląda dostępność transmisji i materiałów na stronach internetowych czołowych polskich stacji telewizyjnych?

TVP - Telewizja Polska oferuje usługę VOD - użytkownik, który wykupi pakiet odcinków / filmów otrzymuje dostęp do filmowej bazy TVP. W niej znajdzie popularne seriale, filmy fabularne i dokumentalne. Przykładowo - cena pakietu 15 materiałów to 45 złotych. Zainteresowani najświeższymi informacjami z Polski i ze świata powinni zajrzeć na stronę TVP Info, gdzie uzyskają darmowy dostęp do transmisji z tego kanału oraz do serwisu Wiadomości. Dla miłośników sportu przygotowano z kolei serwis sport.tvp.pl - kilka razy w tygodniu znajdą oni tam transmisje na żywo ze sportowych aren. Część innych programów z anten TVP jest również dostępna dla internautów na stronach odpowiednich kanałów.

Serwis sport.tvp.pl

Serwis sport.tvp.pl

TVN - TVN udostępnia internautom szeroką gamę swoich programów za pośrednictwem usługi TVN Player. Zainteresowani odnajdą tam programy rozrywkowe, talk-show, seriale, kulinarne, motoryzacje i poradniki. Z kolei najnowsze serwisy informacyjne można obejrzeć na stronach TVN24.

TVN Player

TVN Player

Polsat - Materiały udostępnione przez Polsat można oglądać korzystając z opisanej wcześniej aplikacji Ipla.

Do przeglądania tych materiałów potrzebna jest zwykle przeglądarka obsługująca JavaScript, zainstalowana wtyczka Flash Player oraz Microsoft Silverlight.

Jakość transmisji

W wypadku transmisji z użyciem technologii P2P jakość transmisji zależy od ilości osób, które w danej chwili oglądają odpowiedni kanał i rośnie wprost proporcjonalnie - im więcej użytkowników, tym lepsza jakość i tym szybciej załadowywane są bufory. W związku z "błądzeniem" streamingu między odbiorcami i buforowaniem jego przez odtwarzacz, transmisje są opóźnione w stosunku do oryginalnego źródła o czas od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku minut.

Jeśli chodzi o technologię klient-serwer odbiorca zazwyczaj może liczyć na dobrą jakość obrazu. Ta może się pogorszyć w wypadku przeciążenia serwera nadmierną liczbą oglądających transmisję.

Oczywiście, w wypadku telewizji online, nie mamy co liczyć na obraz wysokiej rozdzielczości i w konsekwencji jakości. Czynnikami, które determinują taką sytuację są: ograniczona przepustowość łącza odbiorcy i analogicznie - możliwości serwera.