Telewizja w Linuksie

W sieci ukazała się nowa dystrybucja Mythbuntu w wersji 7.10. System bazuje na Ubuntu Gutsy Gibbon i został zaprojektowany jako domowe studio filmowe.

MythTV

MythTV

Mythbuntu 7.10 to pierwsze stabilne wydanie w historii projektu. Jest to zmodyfikowany system Ubuntu 7.10, w którym zawarto pełne oprogramowanie MythTV i środowisko graficzna XFCE4. Zainstalowane w nim narzędzia multimedialne pozwalają na odtwarzanie i przechwytywanie obrazu z odbiornika telewizyjnego i Internetu (w zależności od wydajności sprzętu możliwa jest kompresja obrazu w czasie rzeczywistym z kilku źródeł). MythTV to proste w obsłudze, a zarazem rozbudowane narzędzie do zarządzania kanałami telewizyjnymi. Oprócz podstawowych funkcji DVR (Digital Video Recorder), posiada on również możliwość zdalnego sterowania poprzez przeglądarkę internetową.

W związku z dużym wykorzystaniem zasobów komputera podczas kodowania obrazu zalecane wymagania sprzętowe to:

- Pentium4 3.0 GHz

- 1GB pamięci RAM

- Pojemny dysk twardy: >150GB

- Karta graficzna nVidia/ATI/Intel z przynajmniej 128MB pamięci

Wymagania minimalne są podobne do Xubuntu, czyli procesor 1 GHz i 256MB RAM. Sprzęt taki nie pozwoli jednak na prawidłowe wykonywanie większości akcji MythTV.

Pobierz obraz ISO

System, jako modyfikacja Ubuntu, jest postaci LiveCD. Istnieje także możliwość aktualizacji systemu Gutsy Gibbon do Mythbuntu 7.10. Więcej informacji można odnaleźć na stronie projektu.


Zobacz również