Telewizja w Unii Europejskiej - za kilka lat tylko przez Internet?

Unia Europejska wydała 19 milionów euro na dotację, dzięki której ma powstać protokół P2P umożliwiający strumieniowe przesyłanie telewizji w Internecie. Pozwoli on na wyeliminowanie transmisji wykorzystującej fale elektromagnetyczne rozchodzące się w powietrzu (satelity, nadajniki naziemne).

Grant w wysokości 19 milionów euro otrzymał zespół holenderskiego badacza, dra Johana Pouwelse. Grupa P2P-Next ma skupić się na opracowaniu protokołu P2P "czwartej generacji", który będzie stosowany do przesyłania sygnału telewizyjnego.

Ekipa Pouwelse'a tym różni się od wielu innych zespołów, że zajmuje się streamingiem na żywo, a nie pobieraniem plików wideo na dysk. Tymczasem istniejące obecnie protokoły P2P nie są najlepiej przystosowane do tego typu zastosowań (ale patrz też: "Joost - telewizja w P2P" w grudniowym wydaniu PC Worlda).

Naukowiec jest przekonany, że w przeciągu najbliższych kilku lat telewizja będzie przesyłana nie za pomocą fal elektromagnetycznych podróżujących w powietrzu, ale właśnie z użyciem Internetu. Oczywiście do tej wizji muszą się jeszcze przyzwyczaić producenci sprzętu...

Badacze z grupy P2P-Next rozsiani są po całej Europie. W swych eksperymentach bazują na protokole BitTorrent i open source'owym kliencie P2P o nazwie Tribler. Pierwszym efektem ich prac jest aplikacja SwarmPlayer, która pozwala na pobieranie plików za pomocą BT, ale obsługuje też wideo na żądanie (VOD) i strumieniowe przesyłanie obrazu na żywo.

Dodatkowe informacje: "Major EU P2P research project hopes to kill traditional TV" (w języku angielskim)