Telewizja w komórkach Plus GSM

Plus GSM zakończył testy techniczne pozwalające na transmisję programów telewizyjnych bezpośrednio na ekran telefonu komórkowego.

Przeprowadzone wspólnie z Telewizją Polską S.A. testy miały odpowiedzieć na pytanie, czy można w telefonie komórkowym oglądać i odsłuchać „na żywo” programy telewizyjne. W trakcie testów przeprowadzono udaną transmisję w czasie rzeczywistym programu Telewizji Regionalnej TVP 3, korzystając z aparatów i pośrednictwa sieci komórkowej Plus GSM.

Istotą tej technologii komórkowego przekazu jest możliwość obejrzenia wyemitowanego programu w terminie późniejszym, po jego emisji w normalnych kanałach dystrybucji telewizyjnej. Korzystając z archiwalnych serwerów, będzie można oglądnąć niektóre programy informacyjne TVP (np. Wiadomości), w dowolnym miejscu i o każdej porze. Do tej pory zaledwie w kilku krajach na świecie przeprowadzono pozytywne testy, w wyniku których uruchomiono „telewizję w komórce”.

„Mimo, że oglądanie programów telewizyjnych w czasie rzeczywistym na ekranie telefonu komórkowego brzmi nierealnie, w sieci komórkowej Plus GSM staje się już faktem” – powiedział Robert Krawczyk, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży.

Stawka za korzystanie z usługi umożliwiającej odbiór programów TVP nie została ustalona. Rozważa się dwa warianty opłat: opłata za wybrany program bądź za ilość przesłanych informacji. Obecnie z usług Plus GSM korzysta ponad 5 mln użytkowników .