Telewizja w pliku

Analogowe transmisje telewizyjne, również te naziemne, zostaną wkrótce zastąpione przez cyfrowe przekazy w standardzie DDT.

Telewizja cyfrowa zyskała popularność dzięki rozpowszechnieniu się przekazów satelitarnych. Powoli spada liczba programów transmitowanych przy użyciu technologii analogowej. Tymczasem w wielu państwach trwają przygotowania do wdrożenia naziemnych transmisji cyfrowego sygnału telewizyjnego. Jest to zadanie kosztowne i skomplikowane od strony technicznej. Jednak umożliwia ono nadawcom dotarcie z bogatą ofertą programową do większej rzeszy abonentów (niż transmisje satelitarne), a także udostępnia odbiór sygnału przez urządzenia przenośne.

W Polsce rozwój DDT Digital Terrestial Television (tak nazwano standard naziemnej telewizji cyfrowej) jest hamowany przez dwa czynniki. Jednym z nich jest brak unormowań prawnych, dotyczących tego rodzaju transmisji. Drugim jest fakt, iż sam polski rynek telewizyjny nie jest jeszcze przygotowany na nadejście DDT. Konkurujące ze sobą platformy cyfrowe, takie jak Wizja TV i Canal+, ponoszą i tak bardzo duże koszty, walcząc o kolejnych abonentów, i nie wydaje się, aby w najbliższym czasie przeznaczyły środki na inwestycje w tak ogromne przedsięwzięcie. Wiadomo jednak, że wprowadzenie DDT jest nieuniknione. W USA zapowiedziano całkowite zaprzestanie przekazów analogowych w 2006 r. Według analiz ekspertów, do Polski naziemna telewizja cyfrowa ma szansę zawitać dopiero za 2 lata.