Telewizja w powijakach

Od ponad pół roku czeka w warszawskim PKiN nadajnik TV cyfrowej, a my z kolei czekaliśmy na nową ustawę Prawo telekomunikacyjne. Od stycznia 2001 r. nie będzie już koncesji (np. na sieć UMTS), tylko zezwolenia i przetargi na zarezerwowaną częstotliwość. Czy regulacje te ożywią rynek, a TVP bardziej zainteresuje się emisją cyfrową?


Od ponad pół roku czeka w warszawskim PKiN nadajnik TV cyfrowej, a my z kolei czekaliśmy na nową ustawę Prawo telekomunikacyjne. Od stycznia 2001 r. nie będzie już koncesji (np. na sieć UMTS), tylko zezwolenia i przetargi na zarezerwowaną częstotliwość. Czy regulacje te ożywią rynek, a TVP bardziej zainteresuje się emisją cyfrową?

Słowniczek

SFN (Single-Frequency Network)

Nadawanie w sieci sygnałów cyfrowych na jednej wspólnej częstotliwości przez wiele stacji.

MFN (Multiple-Frequency Network)

Nadawanie w sieci sygnałów cyfrowych na wielu częstotliwościach.

STB (set-top-box)

Przystawka cyfrowa, właściwy odbiornik sygnałów satelitarnych, kablowych lub naziemnych. To na czym odbieramy WizjęTV, Cyfrę + czy też Polsat.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to niebawem na Warszawę i okolice z anten 500-W nadajnika umieszczonego na PKiN popłynie wiązka programów cyfrowych. Będzie to pierwsza testowa emisja TV programów naziemnych. Na operatora multipleksu (czyli zbiorowej wiązki) wybrano Telekomunikację Polską SA. Wiązka będzie się składać z 4 programów: I i II TVP, Polsat i TVN. Odbiorników nastawionych na 48. kanał będzie kilka, no może kilkanaście (przy próbach DAB było ich raptem trzy). Jak na cyfrową jakość przystało, sygnał będzie podciągnięty ze studia bezpośrednio kablem optycznym: TVP ma już takie łącza i ze studiami na ul. Woronicza, i z newsroomem na pl. Powstańców, inni TVN - z dalekiej Sadyby (ul. Augustówki), Polsat - z Pragi (al. St. Zjednoczonych) jeszcze muszą to zrobić.

Próbne emisje zwrócą uwagę publiczności i decydentów medialnych na znaczne opóźnienie Polski w pracach nad naziemną TV cyfrową - DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terriestrial). Słusznie zauważyli - w swoich publikacjach specjalistka ds. telewizji cyfrowej przy KRRiT Elżbieta Kindler-Jaworska, a w rozmowie z nami były dyrektor departamentu techniki PAR-u (Państwowej Agencji Radiokomunikacji), obecnie wicedyrektor departamentu techniki KRRiT Marian Kisło - że: Problem cyfryzacji mediów, a szczególnie emisji programów TV różnych stacji umknął uwagi decydentów.

Odbiór cyfrowego programu jest możliwy dzięki takim przystawkom do telewizora

Odbiór cyfrowego programu jest możliwy dzięki takim przystawkom do telewizora

Zastanawia tutaj duża bierność TVP jako stacji publicznej, "kasującej" nas na comiesięczny abonament. Okazało się, że publiczny nadawca, który powinien wprowadzać różne innowacje techniczne, a przede wszystkim zarezerwować sobie prawo operatora I multipleksu (jak BBC i inni narodowi nadawcy), pochłonięty był przepychanką w rozgrywce, czy jego programy mogą być w platformie satelitarnej Polsatu, czy w platformie WizjiTV albo Cyfry+, czyli TVP zajęła się sprawami trzeciorzędnymi.

Była platforma, jest forum

Gwoli sprawiedliwości trzeba odnotować, że TVP była inicjatorem zawiązanego porozumienia w sprawie telewizji cyfrowej w Polsce. 17 maja 1997 r. w ratuszu gdańskim podpisano wspólny oficjalny dokument inaugurujący powstanie polskiej platformy cyfrowej. Głównym sygnatariuszem tego porozumienia było Ministerstwo Łączności, a poza tym m.in. Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna (PAR), Instytut Łączności, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), Telewizja Polska SA (TVP), Telewizja Polsat SA, Polska Korporacja Telewizyjna Canal +, Telewizja Niepokalanów, Telewizja TVN, Telewizja Wisła, Polskie Media SA, Nasza Telewizja i Polska Telewizja Kablowa SA. Cel platformy został wyjaśniony w pierwszym artykule porozumienia jako: Stworzenie podstaw do harmonijnego, zorientowanego na rynek rozwoju usług cyfrowego przekazu telewizji, dźwięków towarzyszących i danych zgodnie z międzynarodowo opracowanym systemem Digital Video Broadcasting Project's Specification (DVB). Zobowiązano się też do inicjowania działań prawnych związanych z wprowadzeniem DVB i do promowania systemu DVB wśród telewidzów i innych potencjalnych użytkowników. Dalej: Strony porozumienia finansują przyjęte na siebie zadania z własnych środków oraz: Porozumienie ma charakter otwarty - można przyjmować osoby prawne i fizyczne (po wcześniejszej akceptacji przez Radę DVB), jak też strona może odstąpić od Platformy po złożeniu pisemnego wniosku.