Telewizja w rozmiarze mini

Z TV Mobilną na ulubiony serial, program rozrywkowy czy wiadomości nie trzeba czekać przed stacjonarnym odbiornikiem telewizyjnym. Dzięki niewielkiemu dekoderowi obraz z prawie 30 kanałów telewizyjnych można mieć na ekranie telefonu komórkowego w komunikacji miejskiej, na spacerze czy na pikniku poza miastem.

TV Mobilna

Czasy gdy grupa sasiadów zbierała się w mieszkaniu jednej osoby tylko po to, by na niewielkim czarno-białym ekranie śledzić poczynania naszej piłkarskiej drużyny narodowej czy fascynować się przebiegiem Wyścigu Pokoju to zamierzchła przeszłość. Dziś kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kanałów można oglądać na odbiornikach w domu, na ulicy, w autobusie czy pociągu. Rozwój technologiczny telefonów komórkowych oraz większe rozmiary ich ekranów pozwalają przeksztalcić je bez problemu w miniaturowe odbiorniki telewizyjne. Wystarczy skorzystać z odpowiednich usług dystrybucji.

Ideą telewizji mobilnej jest dostarczenie sygnału TV do dowolnego odbiornika stacjonarnego i przenośnego. Mówi się jednak o niej najczesciej w kontekście smartfonów. Wyróżnic można dwa główne sposoby dystrybucji. Metoda strumieniowa dostarcza sygnał wideo bezpośrednio do wybranego odbiornika. Wkorzystuje się tu infrastrukturę sieci komórkowej. Zaletą takiego rozwiązania jest większa interaktywność, ogromną wadą ograniczona wydajność łączy. Żadne technologie szerokopasmowego internetu nie są w stanie dostarczyć tak dużej ilości informacji do telefonów w sytuacji gdy na niewielkim obszarze uruchomiona zostanie jednocześnie ich większa liczba. Rozwiązaniem tego problemu jest technologia rozsiewcza. Sygnal emitowany jest jak w przypadku zwyklej telewizji i odbierany za pomocą każdego urządzenia wyposażonego w odpowiedni dekoder. Zmniejsza to interaktywność ale poprawia dostęp i zmniejsza obciążenie. Do transmsji mogą być używane istniejące nadajniki bądź infrastruktura dedykowana. Stosowanymi standardami mogą być DVB-T czy DVB-H.

Zasięg TV Mobilnej oferowanej przez Cyfrowy Polsat

Zasięg TV Mobilnej oferowanej przez Cyfrowy Polsat

Z modelu rozsiewczego pracującego w standardzie DVB-T korzysta telewizja mobilna o nazwie TV Mobilna, którą można znaleźć w ofercie Cyfrowego Polsatu i sieci telefonii komórkowej Plus. Jej zasięgiem objętych jest aktualnie 31 miast w Polsce oraz ich okolice. Planowana jest też intensywna rozbudowa sieci. W jej ramach można aktualnie odbierać sygnał z kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych i radiowych. Widz ma bezpłatny dostęp do 20 ogólnodostępnych stacji naziemnej telewizji cyfrowej, 8 kanałów płatnych oferty mobilnej i 12 stacji radiowych. Jak nowa technologia sprawdza się w praktyce już teraz? Mieliśmy okazję testować TV Mobilną w zestawie przenośnym z dekoderem M-T 5000 i telefonem HTC One X oraz stacjonarnym, korzystajacym z dekodera T-HD 1000.

Dekoder M-T 5000

Dekoder M-T 5000

Dekoder M-T 5000

Dekoder M-T 5000 to niewielkie, cienkie i lekkie (około 70 gramów) urządzenie wyposażone jedynie w przycisk zasilający, trzy diody sygnalizacyjne i wysuwanę antenkę teleskopową o długości około 15 centymetrów. Standardy mobilne spełnia w 100 procentch. Szybko się włącza i wyłącza, bez problemu mieści się w kieszeni, jest dobrze wykonane, z wysokiej jakości materiałów. Cechą konstrukcyjną, którą należy uznać za minus jest zastosowanie do ładowania gniazda mini USB typu B. W praktyce wymusza to konieczność zabierania ze sobą dodatkowej ładowarki. Telefony korzystają bowiem najczęściej z gniazd typu A.

W tym niewielkim pudełku producent zmieścił odbiornik obsługujący dwa pasma VHF i UHF, a także moduł WiFi pracujący w standardzie g. Dekoder odbiera sygnał telewizyjny, a następnie w sposób bezprzewodowy przesyła go do telefonu wyposażonego w odbiornik WiFi i specjalną aplikację. Odpowiedni wariant tego programu dostępny jest za darmo dla Androida, iOS oraz Windows Phone.

W pełni naładowana bateria pozwoli obejżeć mniej więcej jeden cały film fabularny. To trochę mało. W razie gdyby przerwy reklamowe w trakcie seansu byłyby zbyt długie może się okazać, że nie wystarczy energii na końcówkę filmu. Na ponowne naładownie urządzenia potrzeba około 3 godzin. Bezwzględnie przydałoby się także wejście dodatkowej anteny zewnętrznej. Z odbiorem sygnału bywa bowiem różnie.

Instalacja oprogramowania i pierwsze połączenie

Zanim będzie można przystąpić do oglądania telewizji należy na telefonie czy tablecie zainstalować odpowiedni porgram oraz skonfigurować połączenie. Procedura postępowania jest różna w zależności od posiadanego urządzenia czy wersji systemu operacyjnego. Użyczony przez producenta HTC One X pracuje pod kontrolą Androida 4.0 i na tym środowisku pokażemy konfigurację usługi.

1. Uruchom telefon i używając środkowego przycisku ekranowego otwórz listę zainstalowanych aplikacji. Wybierz Sklep Play, a następnie ikonę wyszukiwania wyświetloną w górnej częsci ekranu. Wpisz TV Mobilna. Wskaż program o nazwie TV Mobilna M-T 5000 i zainstaluj go klikając kolejno Zainstaluj oraz Zaakceptuj i pobierz.

2. Uruchom dekoder i połącz z nim telefon. Włącz moduł WiFi w telefonie. Jeżeli aparat wykryje sieć wybierz Połącz. Identyfikator dekodera zawiera w nazwie tekst TV Mobilna oraz indywidualny pięciocyfrowy numer. Jeżeli aktualnie korzystasz z innego punktu dostępowego otwórz ekran z opcjami telefonu i w sekcji Sieci zwykle i bezprzewodowe wybierz polecenie Wi-Fi. Kliknij na liście sieć dekodera i dopiero teraz przycisk Połącz. WiFi dekodera nie jest zabezpieczone żadnym szyfrowaniem. O bezpieczeństwo polączenia dba hasło w aplikacji telewizyjnej.

3. Wystartuj aplikację TV Mobilna. Znajdziesz ją na przykład na liście pobranych programów wyświetlaną po kliknięciu środkowego przycisku ekranowego i przejściu na kartę Pobrane. Zobaczysz listę, na której wyświetlona będzie nazwa twojego dekodera. Zaznacz pole obok niej i zaakceptuj przyciskiem OK. Musisz jeszcze autoryzować dostęp wpisując hasło. Standardowo hasłem są cyfry widoczne w nazwie urządzenia. Jeszcze raz kliknij OK. Procedura autoryzacji przeprowadzana jest tylko raz. Kolejne uruchomienia odbywają się bez niej.

Jeżeli zapomniałeś hasła albo chcesz je zmienić należy najpierw zresetować dekoder przyciskiem umieszczonym obok przycisku zasilania, a następnie po uruchomieniu aplikacji zacząć od zdefiniowania nowego hasła. Dalej postępuje się tak jak w punktach powyżej.

Dekoder T-HD 1000

Odbiór TV Mobilnej nie jest ograniczony jedynie do M-T 5000. Możliwość tę daje także dekoder stacjonarny T-HD 1000, którego głównym zadaniem jest umożliwienie odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. To urządzenie polskiej produkcji ma zintegrowaną antenę wewnętrzną na pasmo UHF i wejścia na dwie anteny zewnętrzne. Odbiornik można do niego podłączyć za pomocą eurozłącza bądź portu HDMI. Wejście USB pozwala podpiąć nośnik pamięci i odtwarzać zapisany na nim film. Oprócz bezpłatnych stacji nadawanych w standardzie DVB-T daje dostęp do kanałów kodowanych. Tu przydaje się obsługa drugiej anteny. Zwykle nadajniki telewizji naziemnej nadają z innego kierunku niż nadajniki TV Mobilnej, a moc tych drugich jest na tyle mała, że kierunkowe anteny TV powinny być skierowane w odpowiednia stronę. Dodatkową zaletą T-HD 1000 jest możliwość podłączenia go do sieci LAN i oglądanie za pomocą wbudowanej w urządzenie aplikacji materiałów filmowych z serwisu ipla.

Dekoder T-HD 1000

Dekoder T-HD 1000

Wyszukiwanie i odtwarzanie

Zanim zaczniesz odtwarzać dowolny kanał, trzeba uruchomić procedurę wyszukiwania. Startuje ona sama podczas pierwszego uruchomienia usługi bądź po kliknięciu przycisku menu i wybraniu odpowiedniej opcji. Zanim jednak rozpoczniesz procedurę warto włączyć wyświetlanie informacji o prametrach sygnału. Ułatwi to lepsze ustawienie dekodera.

1. Wybierz przycisk menu programu oraz polecenie Ustawienia. Kliknij pole O urządzeniu i Wskaźnik poziomu sygnału. Zaznacz Włącz i zaakceptuj zmiany przyciskiem OK. Operację tę trzeba przeprowadzać po każdym wyłączeniu aplikacji. Ustawienie nie jest zapamiętywane. Moc sygnału - INB - jaka wystarcza do odbioru telewizji to około -76, -78dBm choć usługodawca określa ją na -70dBm. Istotny jest stosunek sygnału do szumu - SNR. Wartość w granicach 15dB powoduje zakłócenia transmisji, powyżej odtwarzanie działa prawidłowo. Wskaźnik błędów transmisji BER powinien mieć wartość poniżej 20. To wystarcza. Jeżeli będzie wyższy, dźwięk i obraz nie będą płynne ale zrywane, nieczytelne i niezrozumiałe choć udaje się coś zobaczyć i usłyszeć nawet jeżeli wynosi kilkaset.

2. Rozwiń menu programu i wybierz polecenie Wyszukaj kanały. Wskaż na liście nasz kraj i kliknij OK. W kolejnym menu użytkownik decyduje o jakości kodowanych kanałów. Wybierz na przykład polecenie Wysoka, ta decyzja i tak jest bez znaczenia, program na liście wyszukanych stacji zawsze umieszcza wszystkie. Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość, wyszukiwanie może chwile potrwać. Mało tego, czasami trzeba je przeprowadzać kilkukrotnie by odniosło skutek. Jeżeli mimi wszystko dekoder nie chce wykryć żadnych stacji zmień jego położenie. Czasami 2, 3 metry powoduje kolosalną różnicę. Aby ponowić wyszukiwanie kliknij za każdym razem OK.

3. Jeżeli procedura odniesie skutek zobaczysz listę znalezionych kanałów. Zamknij ją przyciskiem OK. Wybierając stację na kolejnej liście, uruchomisz jej wyświetlanie. Po chwili lista ta zostanie również uzupełniona informacjami o aktualnie wyświetlanych i kolejnych programach. UWAGA czasami mimo prawidłowego wyszukania dostępnych kanałów nie chcą się one wyświetlać i wtedy poszukiwania trzeba przeprowadzić jeszcze raz.

4. Odtwarzanie przerywa się przyciskiem cofania na obudowie telefonu. Powoduje to również powrót do listy kanałów. Kanały kodowane oznaczone są symblolem . Pomiędzy sygnałem radiowym a telewizyjnym przełącza się przyciskiem w lewym górnym rogu ekranu. Pierwsza próba wyświetlenia audycji telewizyjnej może skończyć się komunikatem błędu CAS E 16-4. Związany jest on z brakiem informacji o uprawnieniach. W takiej sytuacji należy włączyć jeden z kodowanych sygnałów i czekać, aż odpowienie informecje zostana załadowane do telefonu. Zwykle trwa to kilka- kilkanaście minut ale producent zastrzega sobie na tę operację nawet 2 godziny.

Elektroniczny przewodnik po programach

Elektroniczny przewodnik po programach

Czy warto?

Telewizja mobilna z oferty Cyfrowego Polsatu to ciekawa propozycja dla użytkowników urządzeń przenośnych. W połączeniu z innymi usługami tego operatora, cena abonamentu nie jest wygórowana. Niecałe 10 złotych plus abonament na przykład za bardzo dobry Internet w technologii LTE to sensowna oferta. Obraz, zwłaszcza na takim telefonie jak HTC One X jest ostry i wyraźny, czytelny pod dużymi kątem, dźwięk czysty i zrozumiały.

Urządzenia umożliwiające transmisję zaprojektowano i wykonano w sposób przemyślany, choć można wprowadzić do ich konstrukcji kilka pożytecznych zmian. Przydałoby się na przykład gniazdo anteny zewnętrznej, osłona gniazda ładowania mogłaby być solidniejsza, a samo gniazdo w innym standardzie. Delikatna jest też wbudowana antena. Poza tym rozmiary, waga i format dekodera są wręcz idealne. Jest niewielki, bez problemu mieści się w kieszeni.

Prawidłowy odbiór stacji zależy w dużym stopniu od błędów w transmisji

Prawidłowy odbiór stacji zależy w dużym stopniu od błędów w transmisji

Oprogramowanie zapewniające odbiór jest proste w obsłudze i nie sprawia żadnych kłopotów podczas instalacji. Kilka funkcji, jak na przykład wyszukiwanie kanałów standardowej czy wysokiej jakości powinno zniknać z tego względu, że i tak nie działają. Podobnie włączanie i wyłączanie informacji o sile sygnału też nie funkcjonuje jak powinno, a odwołanie do tego narzędzia znajduje się w mało oczekiwanym miejscu.

Podstawowy minus usługi to jej zasięg. Jeżeli jesteś mieszkańcem jednego z miast znajdujących się aktualnie na liście TV Mobilnej to masz szczęście. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, sprawdź rzeczywisty zasięg sygnału i jakość odbioru. Dane zamieszczone na orientacyjnej mapce lepiej zweryfikować. W praktyce kłopoty z odbiorem moga się pojawić na terenach oznaczonych nie tylko jako dostateczne ale również jako dobre. Co ciekawe odbiór możliwy jest czasami tam gdzie teoretycznie nie powinno być go w ogóle. Można również zapomnieć o oglądaniu telewizji podczas jazdy samochodem czy pociągiem. W takich warunkach często na liście wykrytych kanałów powtarzają się kilkakrotnie te same pozycje, brakuje różnych stacji, a odbiór nie funkcjonuje. W budynku, wbrew zaleceniom najlepszy odbiór nie zawsze ma miejsce przy oknie od strony nadajnika. Często jest to punkt w samym środku budynku w najmniej oczekiwanym miejscu. Istotne jest nawet metrowe przesunięcie dekodera w poziomie lub pionie. Położenie nie ma znaczenia właściwie tylko na terenach oznaczonych bardzo dobrym zasięgiem.

Współpraca między HTC One X oraz dekoderem M-T 5000 jest bezproblemowa

Współpraca między HTC One X oraz dekoderem M-T 5000 jest bezproblemowa

Innym mankamentem jest niestabilny odbiór. Zestaw czasami działa czasami nie, obraz pojawia się bądź poprawia na przykład po ponownym uruchomieniu wyszukiwania. Trudno określić, czy winę za to ponosi słaby sygnał, działanie dekodera czy aplikacji. Poprawa odbioru albo zanik sygnału w sytuacji, gdy nie zmieniła się lokalizacja, a warunki pogodowe pozostały takie same mogłaby wskazywać na współpracę urządzenia z oprogramowaniem.

Podsumowując, TV Mobilna to bardzo fajna usługa i doskonała oferta dla tych, którzy nie chcą tracić kontaktu z telewizją ale nie zamierzają przykuwać się do stacjonarnych odbiorników. Warunkiem jest oczywiście, że użytkownik znajduje się na obszarze z dobrym zasięgiem. Otrzymuje wtedy ciekawą, rozbudowaną ofertę programową oraz w zależności od urządzenia wykorzystywanego w roli ekranu, obraz i dźwięk bardzo dobrem jakości. Do czasu jednak, aż sieć nie zostanie bardziej rozbudowana TV Mobilna jest właściwie mobilna tylko w obrębie wybranych miast.