Telewizja z pudełka

Masz notebook albo komputer stacjonarny, lecz chciałbyś zainstalować tuner telewizyjny w drugim domowym komputerze? Kup zewnętrzne urządzenie z interfejsem USB 2.0, ale wybierz mądrze, bo pozorna prostota może się okazać prawdziwą zmorą.


Masz notebook albo komputer stacjonarny, lecz chciałbyś zainstalować tuner telewizyjny w drugim domowym komputerze? Kup zewnętrzne urządzenie z interfejsem USB 2.0, ale wybierz mądrze, bo pozorna prostota może się okazać prawdziwą zmorą.

Telewizja z pudełka

Opłacalność

Wydawałoby się, że nie ma nic wygodniejszego - zewnętrzny tuner telewizyjny z szybkim interfejsem USB 2.0 powinien bezbłędnie instalować się w systemie, a wejścia wideo na jego obudowie - pozwalać na podłączanie kamery i przegrywanie filmów na dysk komputera. W dodatku nie trzeba, jak w wypadku karty telewizyjnej PCI, mocować się z portami wmontowanymi w obudowę i plątaniną kabli. Niestety, tak pięknie nie jest, a po niektóre tunery TV z USB powinni sięgać wyłącznie amatorzy zgadywanek bez prawidłowej odpowiedzi. Problemem jest nie tylko obsługa, ale nawet instalacja. Sterowniki system operacyjny akceptuje zwykle bez problemu, a po ich instalacji dopiero można podłączyć tuner do portu USB. Pierwsze tunery zewnętrzne USB nie działały sprawnie ze względu na interfejs USB 1.1. Wersja USB 2.0 aktualnie rozwiązała wiele problemów z wydajnością, jednak do ideału zewnętrznym tunerom jeszcze wiele brakuje. Część tunerów wymaga dodatkowego zasilania zewnętrznego, doprowadzonego z zasilacza wchodzącego w skład zestawów, co - naszym zdaniem - całkowicie mija się z celem. Jeśli właściciele notebooków, a dla nich głównie są przeznaczone tunery z USB, wybiorą się w podróż, to dodatkowo muszą taszczyć ze sobą kolejny zasilacz. Na szczęście część tunerów radzi sobie bez niego.

Strojenie to wyzwanie

Telewizja z pudełka

Wydajność

Problemy z instalacją pojawiają się najczęściej na etapie wyszukiwania stacji w kablówce bądź nadających standardowo i odbieranych z anteny naziemnej. Większość przeznaczonych do tego aplikacji pozwoli ci wybrać kraj, w którym przebywasz, i program rozpoczyna skanowanie zakresu w celu odnalezienia nadawanych stacji. Często kończy się to porażką. Nie wyszuka niczego... Ot, zagadka. Wtedy należy przystąpić do pracy, która zwykle po dłuższym czasie kończy się sukcesem. Na początek sprawdź, czy poprawnie ustawiony jest system obrazu i fonii obowiązujący nadawców w Polsce, PAL DK. W Niemczech na przykład fonia to BG. Warto o tym pamiętać, bo choć każda karta obsługuje wszystkie wymienione standardy, to parametry ustawień początkowych często są błędnie dobrane. Trzeba też ostrożnie podchodzić do sterowników i aplikacji zamieszczonych na płytach dodawanych w opakowaniach do tunerów. Często dodane oprogramowanie nie gwarantuje poprawności działania karty... Nieprawdopodobne, ale jak dowiodły nasze testy - prawdziwe, np. zajmująca drugie miejsce w naszym rankingu karta Pinnacle PCTV MediaCenter 100e zaczęła poprawnie działać dopiero po wgraniu do niej nowszych sterowników z tunera PCTV 50e. Wcześniej tylko pokazywała obraz, nie było jednak dźwięku. Na nic zdało się wgranie sterowników z płyty dołączonej do zestawu, opatrzonej naklejką z informacją, że sterowniki te rozwiązują wspomniany problem z głosem. Jak widać, korzystając z zewnętrznych tunerów USB, trzeba się przygotować na pewne niewygody podczas instalacji.

Jakość dobra, ale...

Telewizja z pudełka

Parametry techniczne i wyniki testów

Jakość obrazu z zewnętrznego tunera TV powinna być teoretycznie lepsza niż z karty wewnętrznej. Został umieszczony na obudowie komputera, dlatego nie jest narażony na silne zakłócenia elektromagnetyczne powodowane przez masę elektroniki w blaszanej skrzynce. Niestety, przeważnie tunery zewnętrzne oferowały gorszy obraz niż testowane w wydaniu 7/2005 modele wewnętrzne. Ich specyfika - USB 2.0 - utrudnia też obsługę. Przełączanie kanałów w niektórych urządzeniach trwa wieki, a dla wielu osób to istotna wada. Nie ma nic bardziej irytującego jak kilkusekundowe oczekiwanie na zmianę kanału.

Hauppauge WinTV-PVR USB2

Telewizja z pudełka

Najnowszy i zarazem najlepszy tuner TV, jedyny wyposażony w sprzętowy koder MPEG2.

Zwycięski tuner nie dla każdego będzie najlepszą propozycją. Z pewnością nie dla tych, którzy poszukują małego urządzenia, które można zabrać w podróż, nie zwiększając istotnie ciężaru bagażu. WinTV-PVR USB 2.0 jest duży i do poprawnego działania wymaga zasilacza. To, poza wysoką ceną i brakiem oprogramowania użytkowego przetłumaczonego na język polski, właściwie wszystkie jego wady. Można go pochwalić za wiele elementów wyposażenia i jakość obrazu. Producent w czarnej, płaskiej obudowie zmieścił nie tylko tuner telewizyjny, lecz także radiowy FM, pełnozakresowy i sprawnie wyszukujący stacje radiowe. Słabiej poszło automatyczne wyszukiwanie stacji telewizyjnych, których znalazł o połowę mniej niż konkurencja. Ręczne dostrajanie pozwoliło odnaleźć pozostałe, ale zabrało sporo czasu.

Idealne przegrywanie

Telewizja z pudełka

Werdykt PCWK

Dzięki wbudowanemu koderowi sprzętowemu MPEG2 karta zapewniała najlepszą jakość i wydajność podczas kopiowania filmów z DVD stacjonarnego na dysk komputera. Klatki nie ginęły, a procesor nie był dodatkowo obciążony. Bardzo przypadła nam do gustu funkcja zatrzymywania obrazu telewizyjnego. Wystarczy przycisnąć przycisk Pause, a w tle rozpocznie się nagrywanie programu, który następnie można oglądać od miejsca zatrzymania. Oprogramowanie Ulead DVD Movie Factory 2SE pozwala edytować nagrane filmy oraz zapisać je na krążku DVD, VCD lub np. SVCD. Gotowy film można wypalić na płycie, korzystając z wbudowanych mechanizmów obsługi nagrywarek CD/DVD. Pilot jest wygodny, wyróżnia się dobrą ergonomią m.in. dlatego, że producent nie przeładował go przyciskami. Wszystkie wejścia wideo, S-Video oraz kompozyt, są łatwo dostępne na obudowie.

Informacje Hauppauge

tel. (22) 8533473

http://www.hauppauge.pl

Cena 559 zł

Wyniki testów

Jakość obrazu telewizyjnego (skala 1-3) 3

Wydajność przechwytywania wideo (skala 1-3) 3

Obciążenie procesora (%) 16

Skuteczność automatycznego strojenia (liczba odnalezionych stacji na 60 możliwych) 24

Pinnacle Systems PCTV MediaCenter 100e

Telewizja z pudełka

Optymalny wybór. Tuner wyróżnia się solidną budową i rewelacyjnym oprogramowaniem.

Chcesz mieć tuner TV, który obsługuje się jak multimedialną odmianę Windows XP - Media Center, kup sobie ten model Pinnacle'a. Menu zostało skopiowane z systemu Microsoftu (lub odwrotnie). Zewnętrznie model 100e nie różni się od innych tunerów tej firmy z USB 2, natomiast jego funkcjonalność jest wręcz rewelacyjna. Do komunikacji z komputerem nie potrzeba zasilacza ani dodatkowego kabla do karty dźwiękowej. Wystarczy podłączyć przewód USB i gotowe. Tuner działa - pod warunkiem, że ma właściwe oprogramowanie, a z tym podczas testów mieliśmy mały problem. Wyposażony w standardowe sterowniki nie chciał wydawać żadnych dźwięków, dopiero gdy sięgnęliśmy po oprogramowanie tańszego modelu tej samej firmy, wszystko zaczęło działać zadowalająco.

Wypisz, wymaluj Media Center

Telewizja z pudełka

Werdykt PCWK

Menu obsługi tunera zdecydowanie różni się od stosowanego w innych tunerach telewizyjnych. Jest łudząco podobne do interfejsu Media Center Microsoftu. Obsługa multimediów nie ogranicza się do funkcji tunera telewizyjnego. Wbudowane silniki pozwalają na oglądanie filmów DVD, odtwarzanie plików muzycznych (program konwertuje nagrania CD-Audio na pliki MP3) czy wygodne przeglądanie zdjęć. Od modelu e50 wersja 100e różni się m.in. możliwością nagrywania z przesunięciem czasowym nie tylko w formacie MPEG1, lecz także MPEG2. Osoby kopiujące filmy nie muszą ich nawet przechowywać na dysku, można je nagrywać bezpośrednio na płytę DVD. Kto kupi przekaźnik multimediów Wi-Fi Pinnacle Showcenter 200, będzie mógł w telewizorze wykorzystać funkcje tego tunera. To spora zaleta, bo siedząc przed telewizorem, możemy np. nagrywać audycje telewizyjne na dysk peceta.

Informacje Alstor

tel. (22) 6754510

http://www.alstor.com.pl

Cena 379 zł

Wyniki testów

Jakość obrazu telewizyjnego (skala 1-3) 3

Wydajność przechwytywania wideo (skala 1-3) 3

Obciążenie procesora (%) 16

Skuteczność automatycznego strojenia (liczba odnalezionych stacji na 60 możliwych) 24