Telewizor LED z kontrastem 100000:1

Na targach CES firma Texas Instruments zaprezentowała prototypowy model telewizora korzystającego z technologii DLP, gdzie zamiast tradycyjnej lampy jako źródło światła posłużyły diody LED. W rezultacie telewizor wyświetlający obraz o rozdzielczości 1920x1080 pikseli może pochwalić się współczynnikiem kontrastu na poziomie 100000:1, a co najciekawsze jest tak cienki że można go powiesić na ścianie.

W ubiegłych latach telewizory tylnoprojekcyjne wykonane w technologii DLP z monstrów o głębokości obudowy przekraczającej metr, stały się głębokie na ok 40 cm. Teraz Texas Instruments poszło o krok dalej zamieniając lampę projekcyjną na diody LED. Dzięki temu telewizor o przekątnej 65" może zawisnąć na ścianie, co do niedawna w tym segmencie produktów było po prostu niemożliwe. Co więcej zastosowanie diod pozwoliło na ogromny wzrost współczynnika kontrastu.

Telewizor DLP z podświetleniem LED można zawiesić na ścianie. Jest lekki i ma stosunkowo niewielką głębokość

Telewizor DLP z podświetleniem LED można zawiesić na ścianie. Jest lekki i ma stosunkowo niewielką głębokość

Oprócz tego znacznie poszerzyła się przestrzeń barw reprodukowanych przez ekran - teraz sięga 140 % przestrzeni przewidzianej dla standardu NTSC. Telewizory tego typu już wkrótce mają trafić do sklepów a ich producentem będzie Samsung. Waga odbiornika DLP/LED jest o połowę niższa niż ekranu plazmowego czy LCD o tej samej przekątnej. Głębokość nowego telewizora jest jednak wciąż większa niż modeli LCD/PDP, bo wynosi ok 20 cm.


Zobacz również