Telewizor OLED Sony o grubości 0,9mm

Sony zaprezentowało w pełni sprawny prototyp telewizora w technologii OLED, którego grubość ma mniej niż milimetr. To jedna trzecia grubości obecnych telewizorów OLED i jedna dziesiąta najcieńszych produktów LCD.

Grubość prezentowanego telewizora to 0,9mm. Model ten bazowany jest na ekranie grubości 0,3mm, który po raz pierwszy prezentowano już wcześniej tego roku.

Technologia OLED, czyli Organic Light Emitting Diode, oparta jest na materiałach organicznych emitujących własne światło. Dzięki temu zbędne jest dodatkowe podświetlenie, co zmniejsza grubość wyświetlacza. Ekran taki wymaga także mniej energii niż inne technologie oraz lepiej radzi sobie z dynamicznymi, ruchomymi obrazami i zapewnia lepsze odzwierciedlenie kolorów.

Pierwszy telewizor Sony wykonany w technologii OLED - model XEL-1 - zaprezentowano na pokazach Ceatec 2007. Dzięki grubości 3mm i jasnemu, wyraźnemu obrazowi już wtedy stał się produktem, o którym było głośno.

Panel grubości 0,3mm bazowany jest na tym samym użytym w XEL-1. Poprzez skrupulatną redukcję cząstek szklanych panel jest znacznie cieńszy ale i także bardziej kruchy. Z tego właśnie powodu nie wiadomo kiedy trafi on na rynki konsumenckie.

Więcej w materiale wideo.


Zobacz również