Telewizor Sony Bravia V5 - wyłącza się, gdy nikt nie patrzy

Japoński gigant zapowiedział premierę nowej linii cyfrowych telewizorów Bravia. Sony produkując modele reprezentujące serię V5 postawiło na energooszczędność - premierowe odbiorniki będą samoczynnie wyłączać się, gdy w ich pobliżu nie będzie żadnego widza.

Wspomnianą funkcjonalność ma zapewnić nowym telewizorom mały sensor zamontowany pod ekranem, którego zadaniem jest monitorowanie obecności widzów w pokoju. Kiedy czujnik wykryje, że przed telewizorem nie ma żywej duszy, odetnie zasilanie matrycy, a przywróci je, gdy widz z powrotem zasiądzie przed ekranem. Co ciekawe, w czasie, gdy matryca nie jest zasilana, pozostałe obwody telewizora funkcjonują (w ten sposób dźwięk pozostaje słyszalny). Jednakże i one zostaną automatycznie wyłączone, gdy czas nieobecności użytkownika przekroczy 30 minut - telewizor przejdzie w tryb czuwania.

Telewizor Sony Bravia V5 - wyłącza się, gdy nikt nie patrzy

Sony Bravia V5

Producent informuje, że rozwiązanie to może ograniczyć zużycie energii nawet o 50 procent.

40-calowy model Bravia V5 ma zużywać 129 watów, a 46-calowy - 153 waty. To znaczna poprawa w porównaniu z zapotrzebowaniem, jakie charakteryzowało odbiorniki z serii V1, wprowadzone rok temu (modele o podobnych przekątnych zużywały odpowiednio 217 i 263 waty). Opisywane urządzenia już w lutym br. trafią do sprzedaży w Japonii (w przeliczeniu ich cena wynieść ma ok. 2,3 za model 40" i 3,1 tys. dolarów za odbiornik 46"), a jeszcze w pierwszym półroczu 2009 r. będą dostępne w Ameryce. Data premiery europejskiej pozostaje narazie niewiadomą.

Podświetlenie matrycy ciekłokrystalicznej pozostaje jednym z najbardziej energożernych elementów konstrukcji nowoczesnego telewizora LCD. W najnowszych projektach odbiorników stosowane jest rozwiązanie polegające na tym, że podświetlenie jest dostosowywane do wyświetlanego obrazu.

Więcej w materiale wideo.