Telewizor TCL C64, czyli świetna jakość obrazu w przystępnej cenie

Rok 2023 w świecie telewizorów upływa pod znakiem rosnących przekątnych, uczących się algorytmów, technologii kropek kwantowych i udoskonalania Smart TV. Główny cel producentów to jak najlepsza jakość obrazu, ale nie bez znaczenia jest też błyskawiczny dostęp do treści w serwisach VOD. Jak na tle tych trendów wypada najnowsza seria telewizorów marki TCL? Przyglądamy się telewizorom 4K QLED TV C64.

W 2023 roku na rynku telewizorów brak może wielkich rewolucji, za to wyraźnie dostrzec można konsekwentne rozwijanie trendów i technologii. W ofertach przodujących producentów znaleźć możemy jeszcze jaśniejsze ekrany z udoskonalonym kontrastem i poprawionym odzwierciedleniem kolorów. Co ciekawe, z wprowadzoną niedawno technologią Mini LED konkuruje nowa technologia nosząca miano Micro LED. Zastosowanie jeszcze mniejszych diod pozwala na precyzyjne podświetlanie i ściemnianie odpowiednich partii nawet bardzo dużych, ponad 100-calowych ekranów.

Jest to niewątpliwie gratka dla użytkowników poszukujący głębokich czerni i dobrego odwzorowania kolorów. Nie ma się co jednak łudzić – cenowo wspomniane telewizory plasują się wysoko. Dlatego też warto zwrócić uwagę na rozwiązanie alternatywne, które oferuje TCL.

TCL nie zwalnia tempa

Marka TCL być może nie jest jeszcze szczególnie silnie zakorzeniona w świadomości konsumentów, ale z pewnością jej waga na rynku RTV rośnie i firma robi wszystko, by ten trend utrzymać. W 2023 roku TCL ma w planach trzy linie telewizorów, z których pierwsza właśnie ujrzała światło dzienne.

Tym razem nie są to jednak Mini LED, którymi zasłynęła marka, ale telewizory w technologii QLED. Stawiając na swego rodzaju klasykę TCL, chce zaoferować użytkownikom dobrą jakość obrazu w przystępnej cenie. W serii C64 znajdziemy telewizory o przekątnych 43”, 50”, 55'', 65'', 75'' i 85''.

TCL C64 – kolor i rozdzielczość

Jak deklarują twórcy serii 4K QLED TV C64, priorytetem jest dla nich jak najlepsze odwzorowanie kolorów i detali. By to osiągnąć, sięgają po technologię Quantum Dot, czyli tzw. kropkę kwantową. Umieszczone między diodami LED a filtrami kolorów nanokryształki z jednej strony pozwalają na bardziej precyzyjne odwzorowanie kolorów, z drugiej zaś odpowiadają za wysoką jasność obrazu. Telewizory QLED z serii C64 są więc dobrym wyborem dla osób, które telewizję często oglądają w dzień, a przy tym nie dysponują zasłonami zaciemniającymi. Quantum Dot niweluje problem odbijającego się w ekranie światła – jednocześnie obraz w telewizorach C64 oferuje kolory, które pod względem bogactwa i nasycenia mają zbliżać się do tego, co prezentują telewizory z wyższej półki cenowej.

Telewizor TCL C64, czyli świetna jakość obrazu w przystępnej cenie

Kinowe kolory, wysoka jasność i aksamitne czernie to jedna strona medalu – wysokiej jakości obraz jest też definiowany przez rozdzielczość. Telewizory z serii C64 oferują obraz w jakości 4K HDR. Pytanie jednak, czy sprzęt marki TCL rzeczywiście odtwarza obraz we wszystkich standardach kryjących się pod tą zbiorczą nazwą? Odpowiedź brzmi: tak. Twórcy serii wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników korzystających z popularnych platform streamingowych – telewizory z serii C64 zawsze wyświetlają obraz w najwyższej rozdzielczości oferowanej przez dany serwis. Subskrybenci Netflixa i Disney+ za sprawą C64 mogą więc cieszyć się obrazem w standardzie Dolby Vision, a użytkownicy Amazon Prime Video – HDR 10+.

Seria C64, czyli telewizory dla każdego

Skoro jesteśmy już przy serwisach streamingowych, warto zwrócić uwagę na technologię Google TV, w którą wyposażone są telewizory TCL C64. Marka podąża z duchem czasów i oferuje użytkownikom intuicyjny system operacyjny, który zapewnia szybki dostęp do treści z różnych aplikacji. W przeciwieństwie do dawnego Androida Google TV nie każe wchodzić w poszczególne apki, ale agreguje ich zasoby w jednym miejscu. Co więcej, na podstawie naszych wcześniejszych wyszukiwań system jest w stanie tworzyć rekomendacje filmów, seriali i programów, które mogą przypaść nam do gustu. Telewizory z serii C64 można obsługiwać również bez użycia rąk, zostały bowiem wyposażone w obsługę głosową Hands-free, która z kolei zintegrowana jest z Asystentem Google.

Telewizor TCL C64, czyli świetna jakość obrazu w przystępnej cenie

Twórcy serii TCL C64 nie zapomnieli o innej grupie użytkowników telewizorów, która od kilku lat zdecydowanie rośnie w siłę. Mowa oczywiście o graczach. Marka postanowiła również zadbać o jakość obrazu w grach. Szczególne znaczenie w scenach akcji ma płynność i responsywność obrazu – dzięki funkcji Motion Clarity minimalizowanie są rozmycia ruchu i smużenie. Technologia TCL 120Hz DLG (w telewizorach 55”, 65”, 75” i 85”) zapewnia wyższą częstotliwość odświeżania obrazu i niższą latencję. Rozdzielczość gier jest automatycznie ustawiana na Full HD, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie 120 klatek na sekundę.

Gracze to oczywiście niejedyni użytkownicy telewizorów C64, którzy skorzystają na wspomnianych udogodnieniach. Wyraźny obraz bez opóźnień ma kluczowe znaczenie podczas oglądania rozgrywek sportowych, a także filmów z dużą ilością dynamicznej akcji. Po serię TCL C64 bez wahania mogą więc sięgnąć zagorzali fani sportu i kinomaniacy przykładający dużą wagę do jakości obrazu.

Co jednak z dźwiękiem? Telewizory TCL C64 dysponują głośnikami emitującymi dźwięk w standardzie Dolby Atmos. Jeśli jednak okażą się niewystarczające, do telewizorów można podłączyć soundbary, które również znajdują się w ofercie marki.

Telewizory TCL 4K QLED TV C64 – specyfikacja techniczna

Technologia QLED
Rozdzielczość 4K HDR Pro
Technologia HDR Multi HDR format, DV I HDR10+
Technologia dźwięku Dolby Atmos
Procesor AIPQ Engine 3,0
Google TV TAK
Aplikacje Smart TV Netflix, Amazon Prime, Disney+
Funkcje poprawy obrazu Motion Clarity
Złącze HDMI 2,1 ALLM TAK
Funkcje dodatkowe dźwięku DTS Virtual X
Technologie dla graczy Game Master 2,0, 120Hz game accelerator, Dolby Vision
Funkcje dodatkowe Hands-free Google Assistant, Alexa1, Google Meet
Obudowa Metalowa, 2, opcje rozstawu nóżek
Inne TUV Low Blue Light – technologia eliminująca negatywne oddziaływanie światła niebieskiego

Konstrukcja i design

Twórcy telewizorów z serii C64 zadbali również o odpowiedni wygląd telewizora. Jego design jest minimalistyczny, a sam ekran nie posiada ramki. Z jednej strony powierzchnia wyświetlanie obrazy nie jest w żaden sposób ograniczona, a z drugiej wyłączony telewizor po prostu nie rzuca się w oczy. Zawieszony na ścianie czy ustawiony na regulowanym, dwupozycyjnym stojaku (odpowiednim dla telewizorów 55”, 65” i 75”) pasuje do każdego wnętrza. To po prostu czarny prostokąt, który w żaden sposób nie zaburzy nawet najbardziej przemyślanej i eleganckiej aranżacji.

Dzięki specjalnie skonstruowanej podstawie nie trzeba się martwić, czy telewizor zmieści się na wybranym stoliku – podstawę można bowiem zamontować zarówno w szerokim, jak i wąskim rozstawie, dopasowując ją do wymiarów blatu.

Telewizor TCL C64, czyli świetna jakość obrazu w przystępnej cenie

Cena i dostępność

Patrząc na ofertę marki TCL pod kątem czysto finansowym, seria C64 rzeczywiście wygląda zachęcająco. Najmniejszy telewizor (43”) dostaniemy za nieco ponad 2000 zł. Telewizory z pełnym pakietem technologicznym (55'', 65'', 75'' i 85'') cenowo plasują się od 2699 do niecałych 9000 zł. W swoim przedziela cenowym sprzęt marki TCL prezentuje się całkiem dobrze, choć mimo wszystko nie można wymagać od niego tego, co oferują droższe telewizory OLED czy Mini LED.

Gdzie poszukiwać telewizorów z serii C64? Do sprzedaży internetowej trafiły 3 kwietnia 2023 roku, ale obecnie są już dostępne w sklepach stacjonarnych.