Telewizor na tymczasem

Zanim powiesi się na ścianie plazmę za kilkadziesiąt tysięcy złotych, można zabawić się w ekscentryka i urządzić kino z telewizorem wielkości subwoofera w roli centralnego elementu zestawu. Sprawdziliśmy: Panasonic TX-21MK1P, Sony KV-21FT1K i LG CK - 21K44EX


Zanim powiesi się na ścianie plazmę za kilkadziesiąt tysięcy złotych, można zabawić się w ekscentryka i urządzić kino z telewizorem wielkości subwoofera w roli centralnego elementu zestawu.

Mały telewizor, ale nie małe możliwości. Liczba złączy i funkcji bywa imponująca.

Mały telewizor, ale nie małe możliwości. Liczba złączy i funkcji bywa imponująca.

Kino domowe to nie tylko dźwięk, ale również obraz. Dopiero dokładnie skomponowany z obrazem zestaw brzmieniowy gwarantuje prawdziwy sukces. Jednakże wielu z nas zapomina o obrazie, psując sobie tym samym przyjemność oglądania wartościowych filmów. Oczywiste jest, że każde pomieszczenie wymaga zastosowania nieco innego odbiornika, ponadto jego wybór jest ściśle uzależniony od możliwości finansowych zainteresowanego.

Kierując się zaobserwowanymi na rynku tendencjami, postanowiliśmy zaprezentować kilka modeli telewizorów. Na pierwszy ogień wystawiliśmy trzy 21-calowe modele, które dają się porównywać raczej pod względem funkcjonalności i możliwości regulacji niż ostrości obrazu czy jasności połączonej z kontrastem.

Panasonic TX-21MK1P

Zanim użytkownicy zdążyli pomysleć, że płaskie ekrany muszą mieć powyżej 32 cali, Sony wypuściło na rynek 21-calową Wegę.

Zanim użytkownicy zdążyli pomysleć, że płaskie ekrany muszą mieć powyżej 32 cali, Sony wypuściło na rynek 21-calową Wegę.

Podobnie jak większość telewizorów 21-calowych Panasonic zawiera baterię wejść i wyjść na przedniej i tylnej ścianie obudowy. Przód obfituje w ukryte pod zewnętrzną klapką gniazda AV3 (Audio/Video), składające się z RCA Video i dwóch RCA Audio oddzielnie dla kanału prawego i lewego (AV3 służy między innymi do sprawnego i szybkiego podłączenia kamery). Po prawej stronie (również ukryte) znajduje się gniazdo wejściowe umożliwiające podłączenie słuchawek. Oprócz niezbędnych wejść i wyjść przednia klapka kryje również kilka funkcjonalnych przycisków, których odpowiedniki znajdują się na pilocie zdalnego sterowania.

Tylna ściana obudowy cechuje się dwoma złączami scart AV1 i AV2 umożliwiającymi podłączenie magnetowidu, satelitarnego urządzenia odbiorczego, kamery lub konsoli do gier komputerowych. AV1 to 21-wtykowy scart umożliwiający przesyłanie sygnału RGB. AV2 to również 21-pinowy wtyk służący do przesyłania danych przez Q-Link. Oprócz dwóch złączy scart tylna ścianka wyposażona jest w wyjście Audio (2xRCA), za pomocą którego można podłączyć do telewizora zestaw hi-fi. Standardowym przyłączem jest wejście antenowe, za pomocą którego jesteśmy w stanie podpiąć telewizor pod lokalną telewizję kablową lub bezpośrednio pod antenę zewnętrzną. Oczywiście, podłączeń antenowych jest całe mnóstwo. Jednym z możliwych jest przepuszczenie sygnału antenowego przez magnetowid.

Panasonic ma menu wyświetlane na ekranie. Pierwszą i jedną z najistotniejszych funkcji jest ustawianie parametrów obrazu, takich jak kontrast, jaskrawość, kolor, ostrość, balans bieli. P-NR i AI. P-NR to opcje automatycznie zmniejszające niepożądane zakłócenia obrazu, natomiast AI automatycznie analizuje sygnał wejściowy i tak go przetwarza, żeby uzyskać poprawiony kontrast, optymalną głębię pola i wyraziste odcienie kolorów. Ustawienia odcieni TINT pojawią się jako jedna z pozycji w menu tylko wtedy, gdy do telewizora zostanie podłączone źródło podające sygnał NTSC.

Najmniejsze wersje odbiorników z idealnie płaskimi ekranami oferują wysokiej jakości obraz i dźwięk na zupełnie przyzwoitym poziomie.

Najmniejsze wersje odbiorników z idealnie płaskimi ekranami oferują wysokiej jakości obraz i dźwięk na zupełnie przyzwoitym poziomie.

Kolejną możliwością menu OSD są ustawienia dźwięku. Podstawowym trybem regulacji jest barwa tonu (ustawienie niskich i wysokich częstotliwości), regulacja różnicy poziomu natężenia dźwięku pomiędzy kanałem prawym i lewym oraz siły głosu. Menu dźwięku to również ustawienia AI, automatycznie analizujące sygnał wejściowy i tak go przetwarzające, aby poziom szumu oraz ton były optymalne dla danego programu. Kolejna funkcja - NICAM pozwala na wybieranie trybu odtwarzania dźwięku. Z reguły menu zostaje skonfigurowane w trybie stereo, tak żeby zoptymalizować wrażenia odsłuchowe. W przypadku kiedy do odbiornika podawany jest sygnał monofoniczny lub dźwięk stereo jest zbyt zakłócony, zalecane jest przejście w ustawieniach do konfiguracji monofonicznych M1 lub M2. Menu dźwięku dopuszcza również ustawienia jakości dźwięku dla sekwencji mówionych i muzycznych. Ostatnim z elementów ustawień dźwiękowych jest tryb panoramiczny potęgujący wrażenie dźwięku stereofonicznego wpływającego na przestrzenność wrażeń odsłuchowych.