Telewizory 3D a wzrok dzieci

Obecnie rodzice mogą zapewnić sobie spokój puszczając dziecku na telewizorze 3D bajkę, lub pozwalając mu na nieograniczoną czasowo zabawę ze smartfonem. Niestety tego typu podejście jest głupie i może niekorzystnie wpływać na wzrok dzieci, których system wzrokowy wciąż się rozwija.

Obecnie kupując telewizor wielu z nas nawet nie zastanawia się, czy posiada on tryb wyświetlania filmów w technologii 3D. Jeżeli jednak jesteś w grupie osób, którym również ze względu na dzieci zależy na tej funkcjonalności, powinieneś zainteresować się, jaki może ona mieć wpływ na ich wzrok. Poniżej kilka informacji na ten temat.

Najświeższe pochodzą z Francji. Tamtejsza agencja ANSES (French Agency for Food, Environmental and Occupational Health) przeprowadziła badania, w oparciu o które opublikowała zalecanie, aby rodzice nie pozwalali dzieciom w wieku poniżej 6 lat oglądać "trójwymiarowego" (nasz wzrok jest oszukiwany) obrazu:

"Zaleca się, aby dzieci w wieku poniżej sześciu lat, których wizualny system wciąż się rozwija, nie były narażone na te technologie"Zobacz również:

  • RTV Euro AGD: Kup telewizor Samsung i odbierz do 2000 zł
  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [15.10.2021]

ANSES zaleca też, aby dzieci do 13 roku życia korzystały z technologii 3D "umiarkowanie". Powinniśmy też pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko o "trójwymiarowe" filmy na kranie telewizora, ale również zapewniające taką funkcjonalność gry komputerowe, czy smartfony.

Zdania są podzielone

Warto dodać, że podobne zalecenia w połowie 2013 roku wydało oficjalnie włoskie ministerstwo zdrowia. Ponadto również na stronie Nintendo możemy przeczytać, że "oglądanie obrazów 3D przez dzieci mające sześć (i mniej) lat może spowodować uszkodzenie wzroku" i że rodzice powinni skorzystać z funkcji kontroli rodzicielskiej, aby dzieci nie miały na konsoli dostępu do takiego trybu wyświetlania. Jak widzimy, japońska firma jest tutaj bardziej restrykcyjna od ANSES, ponieważ nie dopuszcza oglądania 3D dla dzieci w wieku 6 lat.

Zdania na ten temat są jednak podzielone. Część czołowych producentów telewizorów twierdzi bowiem oficjalnie, że oglądanie obrazu 3D ma taki sam wpływ na wzrok, jak oglądanie w trybie 2D.

________________

Osobiście potraktowałbym poważnie zalecenia francuskiej agencji. Ponadto rodzice powinni również pamiętać o tym, aby dziecko, którego system wzrokowy jeszcze się rozwija, nie bawiło się godzinami smartfonem wymagającym skupienia wzroku co wiąże się z nieustannym napięciem mięśni akomodacyjnych zmieniających krzywiznę soczewki. Może to bowiem prowadzić do pogłębienia wady wzroku, jak również tzw. "przykurczy mięśni".