Telewizory 3D w Polsce. Test modeli 3D TV i odtwarzaczy Blu-ray 3D


Sprzęt do 3D - testy

Samsung UE40C7000

Parametry podstawowe:

- Przekątna ekranu: 40 cali

- Rozdzielczość: 1920x1080 pikseli

- Technologia: LCD

- Podświetlenie matrycy: krawędziowy, strefowo wygaszany LED

- Cena: 5999 zł

Zalety:

+Bardzo dobrze działający tryb 3D

+Funkcja 2D do 3D

+Wysoki kontrast, dobra czerń

+Szybka matryca

+Elegancki wygląd

+Wysoka jakość wykonania

+Funkcje multimedialne

+Doskonały pilot

+Funkcja cyfrowego magnetowidu

Wady:

-Dość drogi

-Nierównomierne podświetlenie matrycy

-Przeciętne kąty widzenia

-Przeciętna jakość dźwięku

Werdykt:

Obraz: 6,3

Dźwięk: 8,1

Funkcje: 10

Jakość wykonania: 10

opłacalność: 4,6

ocena końcowa: 8,0

Zobacz pełen test Samsung UE40C7000 w dziale Testy PC World!

Samsung UE40C7000

3D po raz pierwszy - Samsung wyprzedził wszystkich konkurentów rozpoczynając sprzedaż wszystkich komponentów domowego zestawu audio-wideo 3D. W naszych testach udział wziął 40-calowy telewizor UE40C7000 współpracujący ze specjalnymi okularami aktywnymi. C7000 jest najtańszym modelem z oferty LCD 3D jaki Samsung przygotował na rok 2010. Wraz z nim otrzymaliśmy dwie pary okularów, co ciekawe w różnych wersjach.

Pierwsze, prezentujące się efektowniej wyposażone były w port USB pozwalający na ładowanie zintegrowanego akumulatora. Drugie, prostsze, działają na płaskie baterie CR nie pozwalając na wielokrotne ładowanie. Okulary są lekkie, wygodne i nie ma problemów z założeniem ich na okulary optyczne. Okulary nie są jednak sprzedawane w komplecie. Trzeba je kupić oddzielnie a ich ceny wynoszą od 399 do 599 zł.

Jak działa 3D w Samsungu

Telewizor Samsunga to prawdziwy kombajn multimedialny, lecz gwoździem programu jest oczywiście zdolność do wyświetlania obrazu 3D. Ten możemy uzyskać na dwa sposoby - z odtwarzacza Blu-ray 3D puszczając odpowiednio przygotowany film, lub uruchomić funkcję 2D do 3D i przekształcić do 3D dowolny materiał wideo.

W pierwszym przypadku musicie dysponować odtwarzaczem wyposażonym w wyjście HDMI standardu 1.4 przystosowane do obsługi filmów Blu-ray 3D. Po umieszczeniu nośnika tego typu w czytniku (w naszym przypadku był to film "Potwory kontra Obcy") telewizor rozpoznaje, że otrzymał sygnał 3D i na ekranie wyświetla komunikat mówiący o konieczności założenia i uruchomienia aktywnych okularów w celu odbioru obrazu w trójwymiarze. Po zatwierdzeniu komunikatu obraz przełączany jest w tryb 3D. Aktywne okulary należy włączyć, a następnie po założeniu same aktywują się odbierając sygnał podczerwony z nadajnika umieszczonego w telewizorze.

Ponieważ materiał 3D może być zapisany w różny sposób - tworzony jako obraz obok obrazu lub obraz nad obrazem, menu wyboru trybu 3D daje nam możliwość skorzystania z wszystkich trzech trybów. Przy odtwarzaniu filmu 3D z nośnika Blu-ray odpowiedni tryb wybierany był jednak automatycznie. Jeśli jednak by się tak nie stało, to zmian (lub np. wyłączenia trybu 3D) dokonujemy wciskając przycisk 3D na pilocie.

2D do 3D działa sprawnie

Funkcja 2D do 3D, którą realizuje wbudowany w telewizorze procesor wideo o nazwie Valencia pozwala na przekształcenie dowolnego materiału wideo 2D do trybu trójwymiarowego. Wydajność procesora jest na tyle wysoka, że nie ma on problemu z dokonywaniem w locie modyfikacji materiału Full HD.

Jak to działa? Samsung nie chce zdradzić wszystkich szczegółów, dowiedzieliśmy się jednak, że 2D do 3D bazuje na dość prostych algorytmach porównujących obszary wyświetlanego obrazu pod względem kierunku ruchu i wielkości prezentowanych obiektów. Np. postać która jest na pierwszym planie i podczas ruchu staje się coraz większa, interpretowana jest jako obiekt zbliżający się w stronę widza. M.in. dzięki takim zabiegom procesor dokonuje odpowiednich modyfikacji regulując głębię obrazu. Im więcej ruchu na ekranie tym efekty 3D lepsze.

Podczas testów okazało się jednak, że nawet statyczne programy, jak wiadomości telewizyjne prowadzone przez prezentera ze studia, wyglądają w 3D bardzo ciekawie. Nie zauważyliśmy istotnych błędów powstających w obrazie podczas przeróbki 2D do 3D. Głębia jest dobra, a dodatkowo, w odróżnieniu od materiałów z dysków Blu-ray 3D, poziom intensywności efektu 3D można regulować samodzielnie w skali od 1-10. Najlepsze rezultaty daje naszym zdaniem ustawienie 5-6. Co ważne 2D do 3D działa praktycznie zawsze - przy wyświetlaniu z DVD filmów w standardowej rozdzielczości, a także podczas odtwarzania filmów z dysków USB.

Pierwsze wrażenia z domowych seansów 3D

Aktywne okulary gwarantują obraz o bardzo dobrej kolorystyce, świetnej ostrości i zadowalającej płynności. Efekt 3D widoczny jest praktycznie bez względu na kąt pod jakim patrzymy na ekran, to duża zaleta technologii 3D bazującej na okularach aktywnych. Spadek jasności obrazu jaki zawsze towarzyszy korzystaniu z okularów 3D jest akceptowalny. Jasność oferowana przez telewizor jest na tyle wysoka, że jej spadek w trybie 3D nie jest problemem. Trudno jednoznacznie wypowiadać sie odnośnie zmęczenia wzroku podczas seansów 3D. Podczas testów część osób, które potraktowaliśmy jako "próbkę testową" już po ok 10 minutach narzekała na pewne zmęczenie wzroku. Inne osoby nie miały z tym problemów, nawet po obejrzeniu całego filmu. Pewne jest jednak, że oglądanie 3D męczy wzrok widza szybciej niż oglądanie standardowego obrazu 2D. Sądzimy, że ci, którzy mieli okazję widzieć w kinie film 3D i nie narzekali na zmęczenie, będą zadowoleni także z 3D w wersji domowej. Ci, dla których efekt 3D był męczący mogą mieć podobne odczucia korzystając z zestawu 3D Samsunga jak i innych producentów.

Podsumowanie

Pierwszy telewizor 3D na rynku nie rozczarował. Jesteśmy pewni, że przekona konsumentów do nowej technologii i wzbudzi zaniepokojenie konkurencji, która ma ciężki orzech do zgryzienia. Mocną stroną Samsunga jest rewelacyjna funkcjonalność (multimedia, Internet), dopracowany tryb 3D, piękny wygląd i dobra jakość wykonania, a przede wszystkim tryb 2D do 3D, który pozwala na tworzenie obrazu 3D z dowolnego materiału wideo. W kategoriach jakości obrazu telewizor ten wypada nieźle, choć równomierność podświetlenia matrycy nie jest jego mocną stroną. Bardzo dobry jest za to kontrast, kolory są soczyste, ładnie nasycone, a kąty widzenia akceptowalne. Ustawienia fabryczne obrazu powinny być lepsze. W trybie Film nie jest najgorzej, jednak do ideału sporo brakuje. Osoby oczekujące od telewizora maksymalnej wierności oddania kolorów, idealnego przebiegu krzywej gamma, powinni pomyśleć o usłudze profesjonalnej kalibracji.