Telewizory 3D w Polsce. Test modeli 3D TV i odtwarzaczy Blu-ray 3D


Alternatywne 3D

LG 47LD920

Parametry:

Przekątna ekranu: 47 cali

Rozdzielczość: 1920x1080 pikseli

Technologia: LCD

Podświetlenie matrycy: CCFL

Cena: 7280 zł

Zalety:

+Odtwarzanie wielu formatów z dysków USB

+Dobre ustawienia fabryczne

+Dobry dźwięk

+Dużą głębia efektu 3D

Wady

-Przeciętne kąty widzenia

-Brak funkcji internetowych

-Kontrast słabszy niż u konkurentów

-Tradycyjna stylistyka

Werdykt:

Obraz: 4,5

Dźwięk: 10

Funkcje: 6,1

Jakość wykonania: 8

opłacalność: 2,9

ocena końcowa: 6,1

Zobacz pełen test LG 47LD920 w dziale Testy PC World!

LG 47LD920

Podczas gdy większość producentów telewizorów stawia wyłącznie na technologię 3D korzystającą z aktywnych okularów migawkowych, LG gra na dwa fronty mając w ofercie różnorodne produkty. Dla użytkowników domowych firma proponuje telewizory 3D LCD z pełnym podświetleniem LED. Testowany przez nas model 47LD920 kierowany jest głównie do odbiorców biznesowych. Dzieje sie tak dlatego, że do uzyskania obrazu 3D wykorzystuje technologię pasywnych okularów polaryzacyjnych. Takie okulary są bardzo tanie, nie wymagają ładowania akumulatorów, przez co świetnie sprawdzą się tam gdzie obraz 3D ma oglądać wielu widzów jednocześnie - np. w pubach, klubach. Nic nie stoi na przeszkodzie aby telewizor LG sprawić sobie także do domu. Jak dowiodły nasze testy także w typowych zastosowaniach sprawdza się bardzo dobrze. Wyposażenie telewizora jest bogate. Jak każdy odbiornik 3D wyposażony jest w system 200-Hz, poprawiający płynność ruchu na ekranie. W wydaniu LG nazwano go TruMotion 200 Hz i jeśli chcecie go wykorzystać to możecie ustawić jeden z kilku trybów jego pracy różniących się intensywnością poprawy płynności ruchu. Polecamy jednak nie przesadzać i pozostawić TruMotion w trybie Niski. Wtedy uzyskamy dobrą płynność obrazu i akceptowalną naturalność obrazu.

4 tryby trójwymiaru

Na pilocie znalazł się dodatkowy przycisk 3D. Jego wciśnięcie powoduje wywołanie menu wyboru opcji trybu pracy algorytmów 3D. Możemy ustawić 4 tryby - obraz obok obrazu, obraz nad obrazem, dwa nałożone na siebie obrazy (z niewielkim przesunięciem) lub funkcję tworzenia obrazu 3D z 2D. Ta ostatnia przynajmniej w naszym testowym egzemplarzu nie działała zbyt pewnie. Co prawda udawało się nam uzyskać obraz o poprawionej głębi lecz w większości przypadków tworzony był on z błędami. Dopiero restart zestawu kinowego pozwalał na uzyskanie poprawnego efektu. Za to odtwarzanie filmów specjalnie zapisanych w trybie 3D działało bez zarzutu. To co się nam od razu rzuciło w oczy to świetna głębia obrazu 3D, dużo większa niż w przypadku testowanego przez nas modelu Samsunga korzystającego z okularów aktywnych. Efekty przypominały znane z kin 3D, gdzie widzowie robią uniki przed obiektami "wychodzącymi z ekranu". Są jednak także minusy. Technologia pasywna ma to do siebie, że obraz ma o połowę niższą rozdzielczość niż w 3D z okularami aktywnymi. To widać. Obiekty nie są tak ostre, krawędzie tak gładkie, wyraźny jest przeplot. Słabsze są też kąty widzenia. Im bardziej z boku w stosunku do ekranu patrzysz tym efekt 3D słabszy. Źle jednak nie jest i nawet pod kątem 30 stopni względem ekranu obraz charakteryzuje się pożądaną głębią. Zaletą rozwiązania polaryzacyjnego jest całkowity brak migotania i bardzo dobre efekty 3D bez względu na warunki oświetleniowe panujące w pomieszczeniu.

Podsumowanie

Pierwszy telewizor 3D od LG to jednocześnie pierwszy produkt jaki pozwala na oglądanie obrazu trójwymiarowego przy użyciu okularów pasywnych. Pomimo pewnych wad o których wspomnieliśmy w tekście, technologia ta zaprezentowała się całkiem dobrze, szczególnie jeśli chodzi o wrażenie głębi 3D. Poza efektami 3D telewizor LG pokazał się z dobrej strony jeśli chodzi o jakość obrazu (poprawne ustawienia fabryczne) i dźwięku (brzmienie o niebo lepsze niż w ultracienkich modelach). Minus to tradycyjna stylistyka.