Telewizory 3D w Polsce. Test modeli 3D TV i odtwarzaczy Blu-ray 3D


Pierwszy Blu-ray do 3D

Samsung BD-C6900

Parametry:

-Praca w sieci: Wi-Fi i Ethernet

-Wersja HDMI: 1.4

-Wbudowana pamięć: 1 GB

-Dostęp do serwisów internetowych: Tak

-Cena: 1799 zł

Zalety:

+Wi-Fi

+Bardzo dobry obraz

+Funkcje Internetowe

+Obsługa Blu-ray 3D

+Cichy napęd optyczny

Wady:

-Kiepskie brzmienie

-Wysoka cena

Werdykt:

Obraz: 10

Dźwięk: 6,5

Funkcje:10

Jakość wykonania: 10

Opłacalność: 3,8

Ocena końcowa: 8,6

Zobacz pełen test Samsung BD-C6900 w artykule "Samsung w 3D - pierwszy test w Polsce"

Samsung BD-C6900

Wraz z wprowadzeniem przez Samsunga telewizorów 3D producent zaoferował pierwszy odtwarzacz Blu-ray przystosowany do wyświetlania specjalnych edycji filmów trójwymiarowych - Blu-ray 3D. Takie urządzenie musi charakteryzować się zgodnością ze standardami organizacji Blu-Ray Disc Association, obejmującymi m.in. umiejętność przetwarzania przez procesor wideo dwóch strumieni wideo o pełnej rozdzielczości 1080p jednocześnie. Do przesyłania sygnału Blu-ray 3D niezbędne jest łącze HDMI standardu 1.4, w które BD-C6900 został wyposażony. Oczywiście taki interfejs musi się także znaleźć w telewizorze przystosowanym do wyświetlania obrazu trójwymiarowego. Stylistyka nowych modeli Samsunga zmieniła się. Zeszłoroczne modele miały obłe kształty, teraz postawiono na ostre, zdecydowane wzornictwo. Testowany model jest bardzo niski, ma tylko 43 mm wysokości. Ciekawie prezentuje się obszar nad napędem - jest przeźroczysty i ukazuje obracający się krążek optyczny. Dodatkowo zamontowano w tym miejscu błękitne podświetlenie (można je wyłączyć z poziomu menu ekranowego).

Funkcje

Głównym wyróżnikiem Blu-ray’a Samsunga jest obsługa dysków Blu-ray 3D. W menu urządzenia znalazły się specjalne funkcje do konfiguracji 3D. Pierwsza to aktywacja automatycznego wykrywania treści 3D na dyskach Blu-ray. Odtwarzacz po rozpoznaniu takiej płyty wysyła do telewizora sygnał, który sprawia, że na ekranie odbiornika TV pojawia się komunikat wskazujący konieczność aktywacji odpowiedniej funkcji wyświetlania obrazu 3D. W menu odtwarzacza podajemy także wielkość ekranu na którym będziemy oglądali filmy trójwymiarowe. Ten element pomaga w poprawnym prezentowaniu napisów ekranowych. Pod względem pozostałych funkcji odtwarzacz ten jest już zbliżony do modeli poprzedniej generacji. Jesteśmy zadowoleni z prędkości działania BD-C6900. Jego uruchomienie ze stanu uśpienia zajmuje tylko 7 sekund, natomiast odtworzenie filmu tylko 29 sekund. Dla porównania testowany przez nas najnowszy model Panasonica potrzebował na rozpoczęcie odtwarzania filmu 47 sekund, szybciej za to startował - praktycznie od razu, lecz tylko w specjalnym trybie szybkiego startu, który zwiększa istotnie pobór energii podczas uśpienia urządzenia. W trybie standardowym był wolniejszy od Samsunga o ok 22 sekundy. Model ten pozwala na odtwarzanie filmów, zdjęć oraz muzyki prawie dowolnego formatu. Jeśli chodzi o filmy to odtworzymy materiały DivX, Xvid, MKV do rozdzielczości Full HD 1080p. Materiały multimedialne można odtwarzać zarówno z dysków USB jak i zasobów sieciowych (odtwarzacz jest kompatybilny ze standardem DLNA). Odtwarzacz ma komplet dekoderów audio HD - Dolby TrueHD, DTS - HD MA i HR. Dostępne jest wyjście analogowe 7.1. Na wyposażeniu znajdziemy zintegrowany kontroler sieci Wi-Fi standardu "n".

Obraz i dźwięk

Jakość obrazu jest bardzo dobra. Dotyczy to zarówno materiału wideo z płyt Blu-ray, DVD-Video jak i plików wideo przechowywanych na dysk USB czy w komputerze. Obraz ma dobrze nasycone barwy, jest bardzo ostry, kontrastowy. Słabiej Samsung wypada w kategorii brzmienia.

Podsumowanie:

Funkcjonalnie odtwarzacz bardzo dobry. Odtwarza płyty Blu-ray 3D, gwarantuje świetną jakość obrazu, wygodny dostęp do wybranych serwisów Internetowych, odtwarza także filmy, muzykę i zdjęcia z zasobów sieciowych. Rozczarowuje brzmienie.