Telewizory 3D w Polsce. Test modeli 3D TV i odtwarzaczy Blu-ray 3D

Prezentujemy pierwsze testy telewizorów 3D i odtwarzaczy Blu-ray 3D dostępnych w Polsce! Omawiamy kluczowe cechy udoskonalanych technologii LCD i plazmowej. Zapoznaj się z testami telewizorów 3D działających w dwóch odmiennych technologiach - wymagającej migawkowych okularów aktywnych oraz pasywnej, do kreacji obrazu 3D wykorzystującej okulary polaryzacyjne.


Kino domowe przenosi się z obszaru dwuwymiarowego w trójwymiar. Rewolucji w domowej rozrywce towarzyszy wprowadzanie nowych telewizorów, odtwarzaczy Blu-ray, a także rozwój technologii LCD i plazmowej, który sprawia, że produkty te zapewniają jeszcze lepszą jakość obrazu.

W kwietniowym wydaniu PC Worlda naszym tematem numeru była prezentacja założeń technologii 3D, zagadnień związanych z 3D w sprzęcie komputerowym (notebooki, monitory), a także zapowiedź pierwszych produktów 3D z segmentu elektroniki użytkowej, które trafią na polski rynek.

Teraz od teorii przechodzimy do praktyki - udało nam się przetestować wszystkie dostępne w Polsce telewizory i odtwarzacze Blu-ray pozwalające na oglądanie filmów w trójwymiarze. Co więcej mamy okazję podzielić się z wami wrażeniami z testów telewizorów 3D działających w dwóch odmiennych technologiach - wymagającej migawkowych okularów aktywnych oraz pasywnej, do kreacji obrazu 3D wykorzystującej okulary polaryzacyjne.

Nowa metoda podświetlenia LCD - strefowo wygaszany krawędziowy LED

Do nowych telewizorów LCD z podświetleniem LED trafia zmodyfikowana technologia podświetlenia. W wyższych seriach telewizorów Samsunga C8000 i C9000 otrzymujemy krawędziowy LED ze strefowym wygaszaniem. Dotychczas strefowe wygaszanie było domeną modeli z pełnym podświetleniem diodowym. Matryca diod podświetlająca panel podzielona jest na segmenty (w nowych modelach jest ich nawet ponad 250), których jasność w zależności od treści prezentowanych na ekranie może być dynamicznie regulowana (mogą być nawet wygaszane całkowicie). W ten sposób można uzyskać bardzo głęboką czerń i wysoki współczynnik kontrastu.

Samsung twierdzi, że podświetlenie krawędziowe nowego typu ze strefowym wygaszaniem działa równie dobrze, a nawet lepiej, bo nie powoduje tzw. efektu halo, powodowanego przez nadmiernie rozproszone światło emitowane przez segment diod. W celu poprawy rozpraszania światła przez dynamicznie wygaszane LED-y ułożone wzdłuż górnej i dolnej krawędzi ekranu telewizorów LCD Samsunga, zaprojektowano nowe diody, precyzyjnie kierunkujące strumień świetlny.

Jak to działa w praktyce przekonamy się gdy modele wyższych serii pojawią się w naszych testach. Na razie nieco sceptycznie podchodzimy do zapewnień o wyższości strefowo wygaszanych LED-ów krawędziowych nad podświetleniem pełnym.

Na zdjęciu widać kilka rodzajów podświetlenia matryc LCD. Na samym dole panel podświetlany tradycyjnymi świetlówkami CCFL, wyżej podświetlenie diodowe o niewielkiej gęstości, nad nim matryca podświetlona krawędziowo diodami LED, a na samym szczycie panel z pełnym podświetleniem LED wygaszanym strefowo (segmentami).

Metody uzyskiwania obrazu 3D

Aby nakreślić różnice, jakie dotyczą testowanych przez nas w dalszej części artykułu modelach telewizorów 3D Samsunga i LG, przypominamy w skrócie zasady dwóch konkurencyjnych technologii:

Okulary aktywne

W tej technologii obrazy na ekranie telewizora wyświetlane są naprzemiennie (jeden przeznaczony jest dla oka prawego, drugi dla lewego), a okulary o szkłach ciekłokrystalicznych odsłaniają na przemian synchronicznie lewe i prawe oko. Nowoczesne telewizory LCD dysponujące częstotliwością odświeżania minimum 200 Hz, poradzą sobie z tym zadaniem ale ze względu na brak jakichkolwiek problemów ze smużeniem, jeszcze lepiej w takich zastosowaniach powinny sprawdzić się odbiorniki plazmowe.

+ Zalety - filmy z dysków Blu-ray 3D wyświetlane są w trójwymiarze z pełną rozdzielczością 1080p, dobre żywe kolory, wysoka szczegółowość obrazu, efekt 3D widoczny nawet przy patrzeniu na ekran pod dużym kątem.

- Wady - migoczące okulary szybciej męczą wzrok (nawet pomimo wysokich częstotliwości odświeżania), wysokie koszty okularów aktywnych, konieczność ich zasilania.

Okulary polaryzacyjne

Alternatywą dla technologii aktywnej, którą najczęściej spotykamy w kinach 3D, jest metoda wykorzystująca do uzyskania obrazu trójwymiarowego specjalne filtry polaryzacyjne. Obraz klatki filmu dla jednego oka przechodzi przez jeden filtr, a emitowana za chwilę druga klatka filmu (lekko przesunięta) przeznaczona dla oka drugiego przechodzi przez drugi. Obie trafiają następnie na ekran wyposażony w specjalną powłokę. Kierunki polaryzacji obu wykorzystywanych w projekcji filtrów są względem siebie prostopadłe, a widzowie zaopatrzeni są w specjalne okulary z analogicznie ustawionymi filtrami polaryzacyjnymi. W ten sposób jedno oko widzi tylko przeznaczone dla niego obrazy o polaryzacji pionowej, drugie zaś o poziomej, co sprawia, że oglądany ruchomy obraz jest obrazem trójwymiarowym.

+ Zalety - bardzo dobry efekt głębi obrazu trójwymiarowego, brak migotania, tanie okulary niewymagające zasilania.

- Wady - rozdzielczość obrazu o połowę niższa niż w technologii aktywnej, efekt 3D spada wraz ze zwiększaniem kąta patrzenia na ekran, słabsze kolory.

Zainteresowanych dokładnym zgłębieniem tematu uzyskiwania obrazu 3D zachęcamy do lektury artykułu "Jak powstaje trójwymiarowy obraz? Przewodnik 3D-maniaka (cz.I)".