Telewizory HD - obalamy mity

Jeśli zamierzasz dołączyć do grona osób posiadających nowoczesny telewizor HD, powinieneś zapoznać się z krążącymi na ten temat opiniami. Postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej i wyjaśnić, które są prawdziwe, a które zupełnie błędne.

Jeżeli zmieniasz stary telewizor na nowoczesny odbiornik HD możesz spodziewać się, że zapewni ci on obraz lepszej jakości. Kupno odpowiedniego urządzenia może jednak przysporzyć sporo problemów szczególnie, gdy trafisz w sklepie na niekompetentnego sprzedawcę.

Warto wiedzieć, że na rynku krążą różne opinie na temat telewizorów HD. Niektóre są już nieaktualne, inne prawdziwe, a jeszcze inne są totalną bzdurą. W tym artykule opiszemy kilka z nich i mamy nadzieję, że informacje te będą pomocne podczas zakupu nowego sprzętu High Definition.

Zobacz również:

  • Dzień telewizora w Ole Ole! Najlepsze przeceny i promocje

Twierdzenie: HD oznacza konkretne normy jakości

Ocena: Fałsz

"HD" to skrót od "High Definition", natomiast telewizory HD wyposażane są w ekrany o różnych rozdzielczościach. Parametr ten nie określa nam w pełni jakości wyświetlanego obrazu. Wpływają na to m.in. różne wielkości ekranów oraz inne czynniki takie jak transmisja obrazu (bezprzewodowa, za pośrednictwem kabla, z satelity, czy z Internetu) i jakość materiału źródłowego. Powoduje to, że sygnał HD nadawany z różnych źródeł zapewnia obraz, który może się od siebie różnić jakością.

Podstawowe rozdzielczości telewizji cyfrowej HD to 720p i 1080i. Literka "p" oznacza skanowanie progresywne natomiast "i" skanowanie z przeplotem.

W przypadku skanowania z przeplotem formatu 1080i mamy do czynienia z podziałem pełnej 2-megapikselowej klatki na dwa 1-megapikselowe pola. Linie parzyste i nieparzyste wyświetlane są na przemian z częstotliwością 50 lub 60 razy na sekundę (zależy to od przyjętego w danym kraju standardu), natomiast oko "składa" całość, dzięki czemu widzimy pełny obraz.

W przypadku skanowania progresywnego nie mamy do czynienia z dzieleniem obrazu - przesyłany on jest w całości.

Z pełną rozdzielczością możemy się natomiast zapoznać podłączając do odpowiedniego telewizora źródło sygnału mogące dostarczyć taki materiał, czyli odtwarzacz Blu-ray, pewne modele konsoli Xbox 360 lub konsolę PlayStation 3.

Kompresja i współczynnik bitrate to kolejne czynniki mające wpływ na jakość obrazu. Ten sam film odtwarzany za pomocą napędu Blu-ray powinien wyglądać lepiej od dostarczanego za pomocą kablówki. Warto zapamiętać, że topowa rozdzielczość to 1080p, natomiast 1080i i 720p zapewniają podobny obraz. Żadne niższe rozdzielczości nie są w stanie zbliżyć się jakością do tej trójki.

Telewizory HD - obalamy mity

Porównanie technologii LCD i plazmowej

Twierdzenie: Jeżeli kupujesz telewizor 1080p, marnujesz pieniądze

Ocena: Fałsz

Kupujący telewizor HD powinieneś wybrać model 1080p jeżeli decydujesz się na ekran o przekątnej wynoszącej co najmniej 32 cale, gdyż wówczas będziesz mógł zauważyć różnicę w obrazie wynikającą z wyższej rozdzielczości. Ponadto różnica w cenach pomiędzy telewizorem Full HD, a modelem o niższej rozdzielczości często jest niewielka i wynosi 200-300 zł. Warto więc nieco zwiększyć przeznaczony na zakup budżet i dołożyć tę sumę.

Uściślając: jeżeli szukasz dużego telewizora (minimum 32-calowego) lub jeżeli zamierzasz korzystać z urządzenia dostarczającego obraz 1080p (np. odpowiednia konsola do gier), odbiornik Full HD będzie dla ciebie najlepszym wyborem. W wielu pozostałych przypadkach powinien się sprawdzić model 720p.

Twierdzenie: Telewizor HD wszystko wyświetla w jakości HD

Ocena: Fałsz

Obecnie tylko część programów oferowanych jest w jakości High Definition. Ponadto filmy DVD i wydarzenia nagrane wcześniej z analogowej "zwykłej" telewizji będą wyglądały podobnie jak podczas wyświetlania ich na starym odbiorniku CRT (niektóre telewizory HD będą nawet oferowały obraz gorszej jakości).

Warto pamiętać, że konsole Xbox 360 i PS3 oraz tunery kablowe mogą dostarczać do telewizora obraz w jakości HD lub SD. Po podłączeniu do nich odpowiedniego kabla HD będziesz musiał prawdopodobnie podpowiedzieć im za pomocą menu w jakiej rozdzielczości sygnał mają zaoferować na wyjściu. Jeżeli więc nie widzisz różnicy pomiędzy programem dostarczanym w jakości HD, a tym, który oferował twój stary telewizor oznacza to, że coś jest źle ustawione.

Twierdzenie: DRM może nie dopuścić do wyświetlanie treści na twoim telewizorze HD

Ocena: Prawda

Wszystko przez system HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection), który korzysta z mechanizmów DRM (Digital Rights Management) mających na celu uniemożliwienie kopiowania treści chronionych prawem autorskim.

Telewizory HD - obalamy mity

Przykładowy przełącznik HDMI

HDCP, który ma chronić wideo HD niezależnie od sposobu rozpowszechniania sygnału przede wszystkim koncentruje się na stałym zabezpieczaniu łącza DVI lub HDMI między odtwarzaczem a ekranem.

Aby nie mieć problemów z wyświetlaniem treści na naszym telewizorze HD powinniśmy więc zaopatrzyć się w odpowiedni (czytaj obsługujący HDCP) sprzęt. W przeciwnym wypadku jakość oglądanego materiału może ulec znacznemu pogorszeniu lub wręcz zostaniemy od niego odcięci.

Pamiętać należy też, że najlepiej jeżeli będziemy podłączali do siebie urządzenia za pomocą cyfrowego kabla HDMI. Oczywiście możemy również oglądać treści HD na telewizorze wyposażonym w starsze złącze DVI, lecz musimy wtedy sprawdzić, czy zarówno on jak dostarczające mu sygnał HD źródło obsługują HDCP. Podobny wymóg dotyczy także innych urządzeń, takich jak np. rozdzielacz DVI, czy przełącznik HDMI.