Telewizory LCD i plazmy w ciągu 5 lat radykalnie zmniejszyły pobór energii

Obecnie nowe płaskie telewizory są aż o 60 proc. bardziej oszczędne energetycznie niż telewizory sprzed 5 lat.

Telewizory

Sust-it, serwis zajmujący się poborem energii w produktach elektronicznych, porównał 1800 telewizorów pomiędzy październikiem 2006 roku a lipcem 2011 i odkrył, że znacząco zmniejszyła się przeciętny pobór energii telewizorów - aż o 60 proc.

Współczesne telewizory - 6 razy mniejszy pobór energii

Wczesne plazmy i LCD nie były wcale energooszczędne. Sust-It podaje 42-calowe plazmy niosły ze sobą niemal 80 funtów rocznie na rachunku za prąd w 2006 roku, a w 2011 roku plazmy o tym samym rozmiarze pobierają aż 6 razy mniej energii - rocznie używanie telewizora kosztuje tylko 13,76 funtów rocznie.

Telewizor plazmowy

Telewizor plazmowy

Plazmy nie pobierają dużo energii

Plazmy pobierają dużo energii? To mit. Chociaż LED LCD pobierają najmniej energii, to nowe plazmy - zwłaszcza z tego roku np. neoplazmy Panasonika czy recenzowany przeze mnie Samsung PS51D550 - są bardzo energooszczędne. Dzisiaj nie powinniśmy dokonywać wyboru pomiędzy LED LCD, patrząc na kryterium energooszczędności.

Uważajmy na stare telewizory do listopada

Ale uwaga - sprawdzajmy dokładnie co kupujemy, bo na rynku wciąż są stare plazmy, które potrafią pobierać dużo energii. Na szczęście za kilka miesięcy ten problem zniknie - w listopadzie w całej Unii Europejskiej wchodzi jednolite ekoetykiety dla telewizorów, a ze sklepów znikną stare, najbardziej prądożerne modele.

Źródło: What HiFi