Telewizory LED będą tańsze?

Większa konkurencja w segmencie telewizorów LED przyczyni się do spadków cen odbiorników. Już w przyszłym roku telewizory LED będzie można kupić o 10-15 % taniej niż obecnie.

Do tej pory sprzedaż odbiorników telewizyjnych z podświetleniem LED rozpoczęli na polskim rynku m.in. tacy producenci jak Sharp, LG, Samsung, Sony czy Philips. Na razie jednak urządzenia te przegrywają batalię o klienta z telewizorami LCD - trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę różnice w cenie urządzeń wykonanych w obu technologiach, wynoszących kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych. Różnice widać wyraźnie, przeszukując bazy internetowych porównywarek cen czy sklepów ze sprzętem RTV/AGD.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w 2010 r. na rynku telewizorów LED zapanuje ożywienie. Przyczynią się do niego producenci odbiorników - do wspomnianej trójki koncernów dołączą kolejne firmy. Większa konkurencja oznacza zaś spadek cen. Telewizory z podświetleniem LED, które obecnie są droższe od LCD o ok. 20 - 30 % potanieją tak, że owa różnica zmniejszy się o połowę.

Za "LED-a" zapłacimy więc tylko 10-15 % więcej niż za LCD.

Dodatkową zachętą dla kupujących ma być lepsza jakość obrazu oferowanego przez te telewizory oraz zwiększona energooszczędność. Telewizory LED jako jedyne znajdą się w klasie energetycznej A+, oznaczającej pobór prądu urządzeń elektronicznych - oznaczenia takie mają obowiązywać od 2011 r. również dla odbiorników tv.

Za rok co piąty sprzedawany w Polsce telewizor będzie wykonany w technologii LED - oceniają cytowani przez Dziennik eksperci.

Z szacunków firmy analitycznej DisplaySearch wynika, że w przyszłym roku telewizory podświetlane diodami LED będą stanowić aż 45 procent rynku sprzedawanych w Europie odbiorników.