Telewizory LG OLED to idealny kompan dla konsol nowej generacji

Jaki jest telewizor idealny do Xbox Series X lub innych konsol nowej generacji? My już wiemy, a wy sprawdźcie dlaczego jest to LG OLED.

Od niemal roku możemy cieszyć się z konsol nowej generacji. Wiodący producenci sprzętu zaprezentowali nam swoje potężne urządzenia, które pozwalają nam m.in. na ultra płynną rozgrywkę w jakości 4K. Przeskok pomiędzy generacjami był jednak na tyle duży, że chcąc w pełni cieszyć się z możliwości sprzętu konieczny może być zakup nowego telewizora bądź monitora.

LG Oled

W świadomości wielu graczy to wciąż monitory są lepszym narzędziem do gamingu. Jest to jednak tylko złudzenie, a najlepszym tego przykładem są telewizory LG, których funkcje i możliwości zawstydzają konkurencję.

Dlaczego LG OLED?

Zastanawiacie się pewnie, co takiego wyjątkowego jest w telewizorach LG OLED w kontekście gamingu i dlaczego je tak wychwalamy. Już spieszymy z odpowiedziami.

Na początek jednak wyobraźmy sobie idealny telewizor dla gracza. Jego wygląd, design, cechy i możliwości. Z całą pewnością chcemy „cieszyć oko” eleganckim i nowocześnie wyglądającym urządzeniem, obok którego spocznie nasza nowa konsola. Obowiązkowo ekran musi posiadać rozdzielczość 4K przy wsparciu dla odświeżania o częstotliwości 120 Hz. W innym przypadku nie będziemy w stanie docenić wszystkich atutów nowej generacji. Nie może również zabraknąć synchronizacji częstotliwości odświeżania, jak np. NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync czy VRR, które gwarantują nam płynną i komfortową rozgrywkę bez zacinania czy efektu „tearingu” (tzw. „rozrywania ekranu”). Kluczowe dla komfortowej rozgrywki są jeszcze dwa parametry – czas reakcji i input lag. Pierwszy z nich odpowiada za to, jak szybko matryca telewizora zareaguje na dostarczony sygnał (czyli wyświetli obraz). Input Lag z kolej decyduje o tym, jak szybko przenoszone są na ekran nasze działania (np. ruch analogiem czy wciśnięcie przycisku). W obu przypadkach wyrażane one są w milisekundach (ms) – im niższy ten współczynnik tym lepiej dla gracza. Zdarza się, że wyjątkowo szybkie telewizory mogą zapewnić przewagę nad użytkownikami, którzy takowych nie posiadają.

LG Oled

Wiemy już zatem czym musi charakteryzować się idealny telewizor dla gracza. Tak się składa, że nie jest to już mrzonka i to właśnie LG postanowiło zerwać ze stereotypami i stworzyć serię telewizorów, które posiadacze konsol nowej generacji po prostu muszą posiadać w swoim salonie.

LG OLED to idealny kompan dla Xbox Series X

Konsola Xbox Series X jest w stanie wyświetlać rozgrywkę w jakości 4K i w nawet 120 klatkach na sekundę. Problem w tym, że wciąż niewiele telewizorów czy monitorów jest w stanie podołać tak intensywnej rozgrywce. Na szczęście na rynku zadebiutowały już najnowsze modele z serii LG OLED, które oferują nam wszystko czego możemy wymagać od nowoczesnego telewizora do gier. Jeśli uważacie, ze przesadzamy, to czytajcie dalej. Seria telewizorów koreańskiego producenta, w której skład wchodzą modele o przekątnej ekranu: 48, 55, 65 i 77 cali gwarantuje nam nie tylko rozgrywkę w jakości 4K, ale również w 120 klatkach na sekundę. Dzięki zastosowaniu aż czterech portów HDMI 2.1 do telewizora podłączycie nie tylko Xbox Series X, ale również inne konsole czy urządzenia. LG OLED może się również pochwalić czasem reakcji matrycy na poziomie 1 ms oraz niskim input lagiem. Już to jest wystarczającym powodem, aby sięgnąć po nowe telewizory producenta. LG postanowiło jednak pójść krok dalej. Producenta, wspólnie z wieloma partnerami, zadbał o rozwiązania, które wyniosą radość z rozgrywki na nowy, wyższy poziom.

Telewizory z serii LG OLED gwarantują pełne wsparcie dla technologii synchronizacji obrazu zarówno od AMD (FreeSync), jak i NVIDII (G-SYNC). Do tego możemy liczyć na VRR. Dodatkowo, LG wspólnie z firmą Dolby zadbało o obecność takich rozwiązań jak Dolby Atoms oraz Dolby Vision. Pierwsze z nich gwarantuje nam dostęp do wysokiej jakości dźwięku przestrzennego. Dzięki temu, już po odgłosach kroków zorientujecie się, z której strony zbliżają się do was przeciwnicy. Dolby Vision to z kolei technologia dedykowana obrazowi. Dzięki niej wyświetlany obraz jest bardziej szczegółowy i wyrazisty, a kolory mocniej nasycone. Warto tu dodać, że od niedawna możecie się cieszyć z ponad 100 gier na Xbox Series X i S, które w pełni wykorzystują już technologię Dolby Vision. Przy czym Microsoft zapowiedział, że w przyszłości lista ta będzie regularnie powiększana.

Telewizory LG OLED to idealny kompan dla konsol nowej generacji

W telewizorach z serii LG OLED, Dolby Vision może liczyć na wsparcie HDR i technologi HGiG, która, w dużym uproszczeniu, odpowiada za optymalizację obrazu w jakości HDR, tak aby gracze otrzymywali zawsze jak najlepiej dostosowaną do ich potrzeb oprawę.

Jeśli myśleliście, że to już koniec niespodzianek, jakie oferuje na LG OLED, to jesteście w błędzie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest funkcja „Game Optimizer”. Dzięki niej, już z poziomu ekranu będziecie mogli z łatwością dostosować ustawienia telewizora do waszych potrzeb. Producent zadbał o kilka predefiniowanych opcji dedykowanych konkretnym gatunkom, jak np. FPS, RPG czy RTS, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z własnych ustawień. „Game Optimizer” pozwoli nam również modyfikować poszczególne funkcje dotyczące nie tylko obrazu, ale i dźwięku.

LG Oled

LG OLED to również znakomity kompan do oglądania zawodów e-sportowych. Dzięki technologii Wi-Fi 6 bezprzewodowa łączność odbywa się szybko, płynnie i bez zakłóceń. Oznacza to, ze transmisje z najważniejszych zawodów na Twitchu będziecie mogli ogląda w najwyższej jakości. Z tego samego powodu telewizory LG OLED idealnie nadadzą się do korzystania z rozwiązań w chmurze, jak choćby Google Stadia czy Xbox Cloud Gaming (w przeglądarce).

LG OLED to telewizory stworzone do grania

Wychwalamy i wychwalamy telewizory z serii LG OLED, ale naprawdę nie ma się w nich do czego przyczepić. Bez względu czy lubicie ogromne produkcje z otwartym światem, jak choćby Far Cry 6 czy sieciowe produkcje wymagające szybkiej reakcji, jak Call of Duty Warzone, LG OLED dostarczy wam wszystkich narzędzi, które sprawią, że gry nie tylko będą dobrze wyglądać i brzmieć, ale przede wszystkim działać. Trudno jest obecnie znaleźć na rynku lepszego partnera dla konsol nowej generacji.