Telewizory LG z nową technologią LG QNED

Do szerokiej oferty marki LG dołączyły trzy telewizory MiniLED wykorzystujące technologię QNED, których jakość wyświetlania obrazu nabiera zupełnie nowej definicji.

Na początku roku 2021 przedstawiciele firmy LG poinformowali o rozszerzeniu swojej oferty o trzy telewizory linii QNED MiniLED. Mowa o modelach QNED 99, QNED 96 oraz QNED 91, których jakość wyświetlanego obrazu przez ekran LCD osiąga niespotykany dotąd poziom o rozdzielczości 8K i 4K. Gwarantują one bardziej realistyczne wrażenia dotychczas nieosiągalne dla urządzeń z innym typem wyświetlacza. Oprócz tego producenci zapewniają zgodność z najnowszymi standardami i formatami treści oraz zupełnie nowe funkcje. Takie parametry pozwalają na uzyskanie realistycznych doznań, efektu głębokiej czerni, żywych i precyzyjnie odwzorowanych barw oraz wysokiego kontrastu.

LG QNED miniLED

Technologia QNED

Osiągnięcie takiego poziomu jakości obrazu jest możliwe dzięki autorskiej technologii QNED (Quantum Nano-Emitting Diodes), która powstała przy połączeniu podświetlenia mini diod LED z technologią Quantum Dot NanoCell. W efekcie wyświetlacz składa się z kilkudziesięciu tysięcy niezależnych punktów świetlnych wykorzystujących nanocząsteczki (zwiększając tym samym czystość barw) oraz kilku tysięcy stref wygaszania ekranu. Zastosowanie takiego rozwiązania charakteryzuje się całkowitym wyłączeniem fragmentu podświetlenia, tworząc realistyczną czerń. Ponadto emitowane barwy są żywe i nasycone dzięki wyświetlaniu trójwymiarowej palety kolorów obejmującej cały zakres luminancji.

Matryce QNED są odpowiedzią na zapotrzebowania konsumentów, którzy nie wiedzą, jaki typ wyświetlacza wybrać. Łączą one to, co najlepsze w ekranach OLED i LCD, eliminując jednocześnie wady obu rozwiązań. Powłoka NanoCell pochłania nadmiar niechcianych fal świetlnych o określonych długościach, przez co użytkownik nie uświadczy zmian odcieni ani efektu blaknięcia wyświetlanych barw. Rezultatem jest maksymalnie wierne odwzorowanie kolorów.

Niestety, dla telewizorów najbardziej problematycznym kolorem do emitacji jest czarny. Aby temu zaradzić, producent LG zastosował technologię local dimming, czyli strefowe wygaszanie poszczególnych partii ekranu. Zazwyczaj po zastosowaniu standardowych rozmiarów diod LED, tych stref jest od kilkunastu do kilkudziesięciu. Jednak dzięki zamianie ich na diody miniLED, liczba obszarów wygaszania zwiększyła się do kilku tysięcy.

Szybki najnowszy procesor α9 i α7 czwartej generacji

Technologię QNED wspiera od środka układ wykorzystujący algorytmy maszynowego uczenia się do analizy i optymalizacji treści. Chodzi o szybki procesor wspierany sztuczną inteligencją α9 (w telewizorach 8K) i α7 (w telewizorach 4K) AI 4K, który rozpoznaje wyświetlane treści i dostosowuje ich ustawienia według potrzeb użytkownika, a także do warunków otoczenia. Dzięki zaawansowanym funkcjom identyfikuje głosy, efekty i częstotliwości tak, aby dźwięk i obraz posiadały zawsze uwydatnioną jakość treści oraz kolory. Krótko mówiąc - dzięki procesorowi emocje i odczucia podczas oglądania są zwielokrotnione.

LG QNED miniLED

System operacyjny

Nie można nie wspomnieć o tym, co pozwala sterować całym urządzeniem. Mowa oczywiście o najnowszej wersji intuicyjnego systemu operacyjnego webOS 6.0, który sprawia, że urządzenia marki LG są jeszcze prostsze w obsłudze. Udoskonalony interfejs systemu pozwala szybciej dotrzeć do aplikacji oraz rekomendacji, które dobierane są według spersonalizowanych upodobań użytkowników.

Dla kinomaniaków

Wszystkie wymienione wyżej parametry sprawiają, że telewizory LG są idealną propozycją na kinomaniaków. Przede wszystkim urządzenia obsługują najnowszą technologię wyświetlania Dolby Vision IQ wraz z Dolby Atmos, które pozwalają rozszerzyć wrażenia poprzez inteligentną optymalizację jakości obrazu treści HDR za pomocą wbudowanego czujnika. Optymalizacja LG HDR 10 Pro dostosowuje jasność tak, by odwzorować kolory, ukazać nawet najdrobniejsze szczegóły i zapewnić realistyczną klarowność treści. Oznacza to, że wyświetlany zakres barw pomiędzy najjaśniejszymi a najciemniejszymi tonami jest na tyle szeroki, że tworzy perfekcyjną atmosferę oglądania. Ponadto producent wyposażył telewizory w tryb FILMMAKER MODE, który wyłącza wygładzanie obrazu w ruchu i zachowuje oryginalne proporcje, kolory i częstotliwość zmiany klatek tak, by odpowiadały wizji reżysera danego dzieła.

LG QNED miniLED

Dla fanów gier

Projektanci telewizorów LG nie zapomnieli także o fanach gier wideo i specjalnie dla nich wprowadzili szereg nowości. Zupełną podstawą, która pozwala cieszyć się idealną jakością gier, jest obsługa AMD FreeSyns Premium - ogranicza ona efekty zacinania i rozrywania obrazu, co pozwala na płynniejszą rozgrywkę. Poza tym urządzenia posiadają wbudowany VRR, czyli technologię umożliwiającą dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania, która optymalizuje parametry eliminujące przycięcia. Kluczowa jest funkcja nowego interfejsu HDMI 2.1, czyli ALLM, która automatycznie wykrywa, kiedy użytkownik gra na telewizorze. Równie ważnymi elementami specyfikacji są zwrotny kanał audio eARC oraz Game Optimizer, które automatycznie dobierają ustawienia obrazu i dźwięku tak, by były najlepsze dla danego gatunku gry: FPS, fabularnej lub strategicznej. W efekcie obraz jest zawsze maksymalnie płynny przy zachowaniu dynamiki oraz najwyższej jakości.

Dla fanów wrażeń sportowych

Fani emocji sportowych także znajdą w ofercie LG coś dla siebie. Dzięki rozmaitym opcjom optymalizacji obrazu każdy wielbiciel piłki nożnej będzie w stanie dojrzeć nawet najmniejsze szczegóły dziejące się na boisku. Na tym jednak nie koniec - urządzenia posiadają funkcję Alertu Sportowego, dzięki której już nigdy nie zapomnisz o spotkaniach ulubionej drużyny. Opcja ta umożliwia włączenie przypomnienia o każdym meczu i wynikach.

LG QNED miniLED

Chmura rozrywki

Na tym jednak nie kończy się oferta LG. Do telewizorów wprowadzono usługę GeForce NOW oraz Google Stadia, które dają dostęp do gier w chmurze. Od teraz można zagrać nawet w najnowsze tytuły bez konieczności podłączania dodatkowego sprzętu, a mowa o takich produkcjach jak: Cyberpunk 2077, Resident Evil Village czy Assassin’s Creed: Vallhala. W przypadku GeForce NOW strumieniowanie odbywa się w jakości 1080p i 60 klatkach, natomiast Google Stadia obsługuje nawet 4K HDR w takiej samej ilości klatek.

Pilot Magic

Na sam koniec coś, na co wiele osób nie zwraca uwagi, dopóki nie przyjdzie czas regularnego stosowania. Chodzi oczywiście o pilota, którego budowa, wielkość oraz funkcje są pomijane, gdy nadchodzi czas wyboru telewizora. Warto więc zwrócić uwagę na to, że urządzenia marki LG wyposażono w pilot Magic, który umożliwia sterowanie telewizorem za pomocą komend głosowych w języku polskim. Jest to szczególnie przydatne, gdy urządzenie znajduje się w przestrzennym salonie, ale także w kuchni, kiedy często mamy zajęte ręce.

Podsumowanie

Telewizory linii QNED MiniLED to idealna propozycja dla nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ciekawe parametry sprawiają, że wrażenia wizualne są zawsze na wysokim poziomie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na obsługę technologii Dolby Vision IQ, Dolby Atmos oraz HDR, które wspierane przez szybki procesor potęgują moc danego obrazu. Cechą charakterystyczną dla wyświetlaczy QNED jest imitacja głębokiej czerni i szerokiej gamy barw przy zachowaniu wysokiego kontrastu w rozdzielczości nawet 8K.