Telewizory OLED od NHK i Sony (wideo)

W Japonii zostały zaprezentowane najnowsze modele wyświetlaczy wykonanych w innowacyjnej technologii OLED. W krótkim materiale wideo przedstawiamy projekty marki NHK oraz Sony. Warto obejrzeć - wielu ekspertów twierdzi, że OLED jest przyszłością telewizji.

W Japonii zaprezentowano najnowsze prototypowe projekty wyświetlaczy OLED. W materiale wideo prezentujemy m.in. produkty marki NHK oraz Sony (materiał w języku angielskim):

OLED - najważniejsze informacje: Najważniejszą cechą paneli OLED jest to, że są one same z siebie źródłem światła. Z tej ich podstawowej właściwości wynika kolejna ich istotna cecha - niewielka grubość, związana z brakiem tylnego podświetlenia. Najcieńsza obecnie matryca, pokazywana przez firmę Sony na tegorocznych berlińskich targach IFA miała zaledwie 3 mm grubości.

Inną właściwością, tym razem związaną z użytymi do jej produkcji materiałami, a mianowicie elektroluminescencyjnymi organicznymi polimerami jest niewielki pobór prądu sięgający zaledwie miliwatów. Obecnie najlepsze matryce są w stanie generować strumień świetlny o natężeniu 100 lm zużywając do tego celu zaledwie jeden wat energii (100 lm/W), wkrótce pojawią się urządzenia dysponujące tym współczynnikiem na poziomie 150 lm/W.

Zastosowane w OLED-ach polimerowe materiały, brak tylnego podświetlenia i polaryzatorów sprawiają, że matryce te odwzorowują bardzo wiernie kolory. Barwy są żywe i nasycone. Doskonale oddane są także przejścia tonalne, a odwzorowywana przestrzeń barwna jest jedną z największych jaką dysponują urządzenia do wyświetlania obrazów. Co ważne niskie czasy odświeżania, poniżej 10 milisekund oraz to, że nie ma tam potrzeby stosowania polaryzatorów sprawiają, iż nie występuje w panelach OLED efekt smużenia, a kąt widzenia to niemal 180°.

Wszystko o technologii OLED w artykule "OLED - następca technologii LCD".

Warto dodać, że póki co technologia pozostaje w fazie testów. Sony zdecydowało się wykorzystać OLED jedynie w dwóch produktach, które trafiły już do sprzedaży: najnowszych Walkmenach oraz jednym modelu telewizora - XEL-1. Firmy wciąż pracują nad powiększeniem przekątnej oraz poprawą rozdzielczości w panelach OLED.