Telewizory Samsung QLED od kwietnia w polskich sklepach

Są duże, są ładne, w wyświetlanych przez nie kolorach można się zakochać, a ich funkcje smart czynią obsługę bardzo wygodną. Samsung pokazał nowe telewizory, które za chwilę trafią do sprzedaży.


Nasycone kolory

Miałem takie przeczucie, że skoro impreza premierowa nowych telewizorów Samsunga odbywa się w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, nie unikniemy na niej wątków naukowych. I faktycznie, po kilku wejściach prowadzącego event Marcina Prokopa i niesamowitym pokazie tańca i świateł na scenie pojawił się dr Jacek Błoniarz-Łuczak z Centrum Nauki Kopernik, z którego wykładu zapamiętałem, że kwantowe kropki są bardzo małe.

Czym jest QLED?

A tak zupełnie serio: QLED to LED, tyle że wykorzystujący technologię kropek kwantowych. Kryształy, których wielkość mierzy się w nanometrach, świecą dzięki temu, że oddziałowują na nie niebieskie diody. Warto to wiedzieć, by nie pomylić QLEDów z OLEDami, w nazwie to różnica tylko jednego ogonka.

Telewizory Samsung QLED od kwietnia w polskich sklepach

Dr Jacek Błoniarz-Łuczak na premierze telewizorów Samsung QLED

Z punktu widzenia siedzącego na kanapie fana ruchomych obrazków QLED oznacza naprawdę niesamowicie nasycone kolory. Trzeba zobaczyć to na żywo, bo robi wrażenie. Od „zwykłych” LED-ów nowe QLED-y różnią się też dużo lepszymi kątami widzenia.

Telewizory Samsung QLED od kwietnia w polskich sklepach

Podsumowując: nowe telewizory Samsunga to wysoce nasycone kolory widoczne bez względu na to, gdzie siedzimy. Oczywiście w rozdzielczości 4K.

Samsung QSmart

Miałem okazję potestować telewizory, by przekonać się, jak bardzo są smart. Po pierwsze: nowy pilot jest mniejszy od smartfona i ma bardzo mało przycisków. Może wybieranie numerów na wirtualnej klawiaturze, dajmy na to takiego 29, początkowo wydaje się bardziej uciążliwe niż wciśnięcie 2 i 9, ale obsługa jest szybka i intuicyjna.

Telewizory Samsung QLED od kwietnia w polskich sklepach

Przeskakiwanie między aplikacjami jest sprawne, telewizory wykrywają bez problemu szereg podłączonych sprzętów (Blu-Ray, konsole, dekodery TV cyfrowej) i podpowiadają, co jest podłączone do którego portu.

Samsung QLED: jakie modele w Polsce?

Ciekawą opcją są też wymienialne podstawy: można dopasować je do wnętrza. Dostępna jest na przykład taka typu trójnóg, do postawienia na podłodze (wygląda trochę jak obraz na sztaludze) czy inna, nazwana „gravity”, w sam raz na biurko czy szafkę.

Nowe telewizory QLED pojawią się w sprzedaży na początku kwietnia. Będą dostępne zarówno w wersji z płaskim, jak i zakrzywionym ekranem o przekątnych 49, 55, 65 i 88 cali.

Telewizory Samsung QLED od kwietnia w polskich sklepach

W Polsce dostępne będą sprzęty z serii QLED TV Q7C, Q7F oraz Q8C i Q9F (C – zakrzywione, F – płaskie). W sumie do wyboru jest 12 produktów w różnych konfiguracjach, o ich cenach i funkcjonalnościach napiszemy jeszcze w kwietniu.