Telewizory made by Intel?

Intel już podczas targów elektroniki użytkowej CES poinformował o opracowaniu procesora LCOS, który pozwoli na budowę tanich, wielkoekranowych telewizorów pozwalających na wyświetlanie obrazów o wysokiej rozdzielczości. Podczas IDF-u poznaliśmy więcej szczegółów na ten temat, mogliśmy także zobaczyć w działaniu pierwszy prototyp telewizora wyposażonego w nowe układy Intela.

Telewizory made by Intel?
LCOS nie jest technologią nową. Projektory z takimi panelami produkuje od dawna kilka firm, spośród których największe osiągnięcia na tym polu ma JVC. Intel zamierza odegrać ważną rolę na rynku "cyfrowego domu", a jednym z elementów tego środowiska jest z pewnością telewizor generujący obraz o dużej przekątnej. Tylnoprojekcyjne telewizory wykonane w technologii LCOS idealnie spełniają więc te wymogi. LCOS pozwala na tworzenie odbiorników generujących obraz o przekątnej nawet 80-100 cali. Co ważne, telewizor taki, w przeciwieństwie do modeli tylnoprojekcyjnych LCD czy CRT nie ma zbyt głębokiej
Telewizory made by Intel?
obudowy, a więc zajmuje znacznie mniej miejsca.

Co to jest LCOS?

Sam skrót oznacza Liquid Crystal on Silicon. W porównaniu do technologii LCD i DLP, LCOS można nazwać połączeniem zalet obu pomysłów na generowanie obrazu. W technologii LCD do generowania obrazu wykorzystuje się matryce ciekłokrystaliczne. Ciekłe kryształy są przyporządkowane – jeden na każdy piksel. Światło przechodzi przez panele (najczęściej trzy – czerwony, zielony i niebieski), a ciekłe kryształy poddane modulacji elektrycznej przepuszczają lub blokują wiązkę przechodząca następnie przez obiektyw. Z kolei DLP działa na innej zasadzie. Jest to technologia korzystająca z milionów mikrolusterek,

Telewizory made by Intel?
które odchylając się maksymalnie o 12 stopni (sterowane są poprzez moduły pamięci SDR bądź DDR), odbijają światło, które przepuszczone przez wirujący, kolorowy filtr tworzy obraz widoczny na ekranie.

Zobacz również:

  • RTV Euro AGD: największe okazje ważne tylko do 11:00 [26.07.2022]
  • Intel zapowiada laptopy Wi-Fi 7 już za dwa lata

LCOS, jak już wspomnieliśmy, łączy obie te technologie. Ciekłe kryształy są jednak umieszczone na odbijającej powierzchni luster, a więc jest to technologia odbijająca, a nie przepuszczająca światło. Także w tym wypadku ciekłe kryształy przepuszczają lub odbijają światło, tyle że nie przechodzi ono przez panel, lecz odbija się od powierzchni lustra.

Telewizory made by Intel?
Chipy LCOS oferują bardzo wysoką rozdzielczość dzięki temu obraz jest bardzo precyzyjny. Druga zaleta związana jest z minimalnymi przerwami między pikselami. Piksele widoczne na ekranach modeli LCD, a nawet DLP, w wypadku LCOS praktycznie się nie pojawiają. Dodatkowo, nie trzeba przepuszczać obrazu przez filtr (jak w urządzeniach DLP). Pozwala to uniknąć występującego niekiedy efektu tęczy, który zdaniem części widzów, całkowicie dyskwalifikuje modele DLP. Trzecia zaleta to jeszcze większe wygładzenie krawędzi pikseli niż w modelach DLP. W połączeniu z bardzo dobrym odwzorowaniem barw wszystkie te cechy sprawiają, że obraz z projektora LCOS cechuje duża naturalność, a charakter prezentacji zbliżony jest do kinowej.

Telewizory made by Intel?
Dlaczego przełom?

Do tej pory układy LCOS były bardzo drogie. Intel produkując je na masową skalę, chce zbić cenę tych procesorów do niespotykanie niskiego poziomu. Dodatkowo, procesory Intela są przygotowane do wyświetlania obrazu składającego się ze 720P i 1080P (rozdzielczość pozioma bez przeplotu). Przetworniki mają wbudowane po dwa bufory pamięci pozwalające po pierwsze na: szybsze odświeżanie obrazu, a po drugie - na uzyskanie większej jasności. Trzecią, ogromną zaletą tych przetworników jest to, że są one ze sobą kompatybilne i skalowalne. W zależności od tego jaką przekątną obrazu ma mieć określony odbiornik TV, stosujemy 1, 2 lub 3 panele. W produktach o przekątnej 40-50" wystarczy zamontować 1 panel LCOS. Dla modeli 50-60" wystarczą 2 panele, a dla większych 3.

Intel producentem telewizorów?

Na razie przedstawiciele Intela milczą na temat możliwości rozpoczęcia produkcji telewizorów przez tę firmę. Nie jest to na pewno wykluczone, chociaż bardziej prawdopodobnym wydaje się, że firma będzie jedynie producentem samych układów, które następnie trafia do telewizorów produkowanych przez znane na rynku elektroniki użytkowej koncerny audio-wideo.

Na zdjęciach możecie zobaczyć: przetwornik LCOS, kompletny projektor z przetwornikami LCOS, który montuje się za ekranem telewizora takiego jaki widzicie obok.

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji o LCOS - http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2899/Wideoreportaz.z.forum.IDF.2004.cz..2.html