Telewizory tracą popularność - po raz pierwszy od lat spadła sprzedaż TV

Telewizory to jedne z najpopularniejszych urządzeń od lat. Ale dzisiaj chyba zaczyna się to zmieniać. Dane z rynku są niepokojące - według NPD DisplaySearch w 2011 roku całym świecie sprzedano tylko 247,7 miliona TV. To o 0,3 proc. mniej w porównaniu z poprzednim rokiem.

Matrix

Telewizor w każdym domu to przeszłość?

Wynik 0,3 proc. to wydaje się niewiele, prawda? A jednak.... Dodajmy do tego fakt, że to pierwszy od 2004 roku spadek (w tym roku rozpoczęła NPD DisplaySearch rozpoczęła badania rynku TV). Telewizory tracą popularność - tani wniosek można wysnuć z danych za 2011 rok.

Rośnie LCD, spadają plazmy

W 2011 roku sprzedaż LCD wzrosła o 7 proc. (ponad 205 milionów sztuk) i dokładnie taki sam procent spadła sprzedaż plazm - do 17,2 miliona sztuk. Sprzedaż telewizorów CRT spadła aż o 34 proc.

Zobacz również:

  • Recenzja: HiSense 55E7KQ PRO - nowa propozycja 4K dla graczy i miłośników dynamicznych akcji
  • Telewizor TCL C64, czyli świetna jakość obrazu w przystępnej cenie
Telewizory tracą popularność - po raz pierwszy od lat spadła sprzedaż TV

Sprzedaż telewizorów w 2011 roku

LED TV po raz pierwszy popularniejsze od klasycznych LCD

Udział odbiorników LCD w ogólnej sprzedaży telewizorów sięgnął w IV kwartale rekordowego poziomu 86,5 proc. Natomiast ponad połowę sprzedanych w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku telewizorów LCD stanowiły odbiorniki z podświetleniem LED. Po raz pierwszy przekroczona została tutaj bariera 50 proc.

Chińczycy kochają TV, a Amerykanie nie?

Najwięcej telewizorów sprzedaje się w Chinach, gdzie w ostatnim kwartale 2011 roku sprzedano ponad 15 milionów telewizorów. Co ciekawe, Ameryka Północna jako jedyna odnotowała wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym.

Amerykanie nie lubią 3D TV

A jak sprzedawały się w 2011 roku telewizory 3D? Sprzedano ponad 24 miliony sztuk 3D TV. Co ciekawe, słabiej sprzedają się one w USA, a ponad dwa razy lepiej w Europie Zachodniej i w Chinach.

Samsung jest królem

Najpopularniejszy producent? Wciąż króluje niepodzielnie Samsung - w ostatnim kwartale 2011 roku zanotował rekordowy udział w rynku (aż 26,3 proc.). Samsung jest królem - natomiast na następnych miejscach znalazły się LG, Sony, Panasonic i Sharp.

Telewizory tracą popularność - po raz pierwszy od lat spadła sprzedaż TV

Sprzedaż według producentów w 2011 roku

Plazmy - Samsung wreszcie obalił Panasonika

Samsung sprzedaje najwięcej LCD, a teraz zdobył jeszcze plazmy. Po raz pierwszy w historii Panasonic - do niedawna plazmowy lider - spadł na drugie miejsce, zepchnięty tam przez Samsunga. Czy ktoś może zagrozić jeszcze Samsungowi?

Telewizory tracą popularność - po raz pierwszy od lat spadła sprzedaż TV

Telewizor

Komentarz - czy telewizor jest nam wciąż potrzebny?

Czy telewizor w każdym domu to przeszłość? To możliwe. Od lat uważało się, że telewizor jest niezbędnym urządzeniem w każdym domu. A jednak pomimo tego, że telewizory są dzisiaj bardziej zaawansowane technologicznie niż kiedykolwiek, to jednak dwie wielkie rewolucje XXI wieku zrobiły swoje - rewolucja internetowa, a potem rewolucja mobilna. Coraz więcej ludzi w ogóle nie ma telewizora w domu - wystarczy im laptop, tablet czy smartfon. Możliwe, że telewizory powoli będą tracić na znaczeniu.

A co Wy myślicie na ten temat? Jesteście za czy przeciw TV?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: