Telewizyjno-internetowi piraci zatrzymani

Zatrzymanie 11 osób i zabezpieczenie sprzętu o wartości prawie 100 tys. złotych to efekt ogólnopolskiej akcji Policji, wymierzonej w piratów, zajmujących się produkowaniem i dystrybuowaniem sprzętu oraz oprogramowania do nielegalnego odkodowywania sygnału płatnych programów telewizyjnych.

Działania policji wspierane były przez operatorów platform Cyfra+ i Cyfrowy Polsat, a także stowarzyszenie Sygnał (zrzeszające nadawców i dystrybutorów telewizyjnych).

Policja poinformowała, że przestępcy umieszczali swoje oferty w internetowych serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. W wyniku przeprowadzonej akcji zabezpieczono nielegalne oprogramowanie służące do programowania kart kodowych oraz zmian oprogramowania w tunerach satelitarnych. Policjanci przeszukali 16 lokali, w których ujawniono m.in. około 700 płyt CD z nielegalnym oprogramowaniem, 19 komputerów, 6 programatorów, 89 kart odkodowujących płatne programy platform satelitarnych.

Telewizyjno-internetowi piraci zatrzymani

Podrobione karty do dekoderów, przejęte przez policję

"Obchodzenie zabezpieczeń w celu nielegalnego odbioru sygnału telewizyjnego, w tym satelitarnego, to przestępstwo. Stowarzyszenie Sygnał, zrzeszające nadawców i dystrybutorów telewizyjnych, wypowiedziało zdecydowaną wojnę piratom. To pierwsza tak duża akcja przeciwko piratom internetowym i na pewno nie ostatnia. Przestępcy internetowi, wbrew obiegowej opinii, nie mogą czuć się bezpieczni, bo nie są bezkarni" - komentuje Zbigniew Taraś, prezes stowarzyszenia Sygnał.

"Piractwo nie jest przejawem sprytu, lecz zwykłą kradzieżą. Walka z tym procederem zatacza w Polsce coraz szersze kręgi. Konkurencyjni nadawcy łączą siły w ramach coraz mocniejszej i skutecznej koalicji antypirackiej, przekonani o konieczności wspólnej walki o poszanowanie własności intelektualnej. Dzięki współpracy z policją, a także coraz lepszym środkom technicznym i możliwościom prawnym, osiągamy kolejne sukcesy" - dodał Jacques Aymar de Roquefeuil, dyrektor zarządzający spółki Canal+ Cyfrowy, operatora platformy Cyfra+.

Za 'piractwo sygnału telewizyjnego' grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.