Telewizyjny pecet


Leadtek WinFast TV 2000 XP Expert Edition

Jedyny model tunera w teście wyposażony w nowy układ Connexant CX2388X.

Pochwały należą się zarówno za precyzyjne wykonanie mechaniczne samej karty, jak i bardzo dobre przygotowanie oprogramowania użytkowego. Karta ma niewielkie wymiary, jednak zdołano na niej zmieścić nie tylko tuner telewizyjny, ale i radiowy. Na śledziu znajdziemy nietypowe rozwiązanie w postaci 9-pinowego wtyku, do którego podłącza się rozgałęziacz z wejściami wideo kompozyt, S-Video oraz audio. We wszystkich innych tunerach odpowiednie gniazda znajdują się bezpośrednio na śledziu. Dobrym rozwiązaniem jest także wyposażenie karty w złącze audio, bezpośrednio łączące tuner z kartą dźwiękową wewnątrz komputera.

Z pilotem w dłoni

Telewizyjny pecet

Leadtek WinFast TV 2000 XP - Expert Edition

Pilot zdalnego sterowania jest wręcz wzorowy pod względem ergonomii. Klawiszy ma tyle, ile potrzeba, aby nie utrudnić obsługi. Różnią się wielkością i kształtem, co ułatwia orientację przy wyborze odpowiednich funkcji. Pakiet oprogramowania jest równie dopracowany. Aplikacje firmy Ulead do nagrywania filmów DVD, obróbki materiału wideo to miły dodatek. Kluczowym elementem jest jednak aplikacja PVR do kompleksowego zarządzania funkcjami tunera telewizyjnego i radiowego. Wszystkie opcje zaprezentowane są w sposób czytelny i wygodny dla użytkownika. Niemiły zgrzyt to brak podglądu w postaci mozaiki obrazu z różnych stacji telewizyjnych, ale jest komplet funkcji do przechwytywania obrazu i dźwięku w różnych formatach, funkcja PIP (wyświetlanie obrazu w obrazie, drugie okno prezentuje sygnał płynący ze źródła zewnętrznego). Jest też teletekst, możliwość zapisania w pamięci aż 181 stacji telewizyjnych, a także proste w obsłudze przysyłanie zapisanych filmów wideo za pośrednictwem oprogramowania Microsoft NetMeeting.

Informacje

Sirius Computers, tel. (33) 8235211

http://www.sirius.pl

Cena 285 zł

Avacs Smart TV

Karta telewizyjna Avacsa jest oparta na stosunkowo mało popularnym procesorze Philips SAA7134HL.

Telewizyjny pecet

Avacs Smart TV

To nie przeszkadzało jej wypaść bardzo dobrze w naszym teście. Jakość obrazu telewizyjnego niestety nie jest tak dobra, jak oferowana przez zwycięski Leadtek czy nawet kilka innych modeli ze ścisłej czołówki. Obraz Avacsa bardziej reaguje na osłabienie sygnału, co może się objawiać zakłóceniami. Karta zdołała jednak uzbierać cenne punkty i znalazła się w czołówce wyrównanej stawki dzięki dobrym ocenom we wszystkich kategoriach branych pod uwagę przy wystawianiu oceny końcowej. To, co straciła za jakość obrazu, nadrobiła na przykład rekordowo niskim obciążeniem procesora. Avacs może pracować nawet z niezbyt wydajnym pecetem, bo obciążenie procesora na poziomie 4 procent to wartość pomijalna.

Bezbłędny chwytający

Model ten rewelacyjnie radził sobie także z przechwytywaniem obrazu ze źródeł zewnętrznych. Nie gubił klatek, podczas gdy konkurencji zdarzało się w tym samym materiale stracić niekiedy kilkaset ramek. Wyposażeniu nie można wiele zarzucić. Tuner FM i stereofoniczny dźwięk to najważniejsze zalety, kolejną jest całkiem ergonomiczny pilot zdalnego sterowania, którym wygodnie obsłużymy większość dostępnych funkcji. Pamięć stacji telewizyjnych może pomieścić 125 kanałów. Jest też teletekst w najczęściej występującej formie oprogramowania Cebra. Przechwytywanie obrazu z zewnętrznego urządzenia wideo czy nagrywanie programów z telewizji upraszcza dołączona aplikacja Avacs Smart TV, całkowicie przetłumaczona na język polski (co u innych producentów nie jest częste). W ofercie programowej można się szybko zorientować, korzystając z podglądu 16 kanałów na jednym ekranie, podzielonym na kwadraty o rozmiarach 160x120 pikseli.

Informacje

Megabajt, tel. (22) 6331199

http://www.megabajt.com.pl

Cena 199 zł

Kworld MPEG TV Station FM

Tuner podobny do modelu Avacsa, wyposażony w taki sam chipset i zestaw gniazd.

Telewizyjny pecet

Kworld MPEG TV Station FM

W poprzednich redakcyjnych testach triumfy święcił tuner Kworld, wyposażony w chipset Connexant. Tym razem mieliśmy okazję sprawdzić, jak się sprawuje wersja oparta na podzespołach Philipsa. Karta ma niewielkie rozmiary, lecz wszystkie gniazda zdołano upchnąć na jej metalowym "śledziu". Znajdziemy tam również wejście antenowe FM, co od razu wskazuje, że mamy do czynienia z wersją telewizyjno-radiową. Dołączony pilot jest stosunkowo niewielki, lecz poszczególne grupy funkcyjnych klawiszy rozplanowano na nim prawidłowo. Aplikacje pozwalające na wygodne korzystanie z tunera to MPEG TV Station PCITV oraz program InterVideo WinDVR. Możliwości zapisu stacji telewizyjnych jest aż nadto - aż 160 pozycji. Zakres pracy tunera radiowego wynosi 88-108 MHz. Radio obsługuje się bardzo podobnym panelem sterowania, jaki odpowiada za sterowanie funkcjami tunera telewizyjnego.

Interfejs spod ręki amatora

Szkoda tylko, że forma graficzna aplikacji nie została nieco bardziej dopracowana. Od strony funkcjonalnej nie mamy zastrzeżeń, jednak interfejs sprawia wrażenie robionego w pośpiechu. Kworld nie zapomniał o podglądzie 16 kanałów, co się bardzo przydaje - aż dziw bierze, że nie mają tej funkcji tunery renomowanych konkurentów. Istotnym udogodnieniem dla użytkowników będzie interfejs przetłumaczony na język polski. W tunerze telewizyjnym opcji konfiguracyjnych jest zatrzęsienie, dlatego lokalizacja opisów funkcji powinna, naszym zdaniem, być standardem, a nie ewenementem. Jakość obrazu oceniamy dobrze, jednak nie da się ukryć, że układy Philipsa wypadają w tym wypadku nieznacznie słabiej od układów Connexanta.

Informacje

Pronox Technology, tel. (32) 2075600

http://www.pronox.com.pl

Cena 199 zł