Telewizyjny pecet


Pinnacle PCTV Pro

Tuner o dużych możliwościach, jednak za drogi.

Karta telewizyjna firmy Pinnacle Systems, znanej z produkcji urządzeń i programów multimedialnych, wyposażono w chipset Connexant 878A. Pochodzenia tunera nie rozszyfrowaliśmy, jednak jest to najprawdopodobniej produkt Philipsa lub LG. Wersja, którą przedstawiamy, zawiera dodatkowo tuner radiowy FM, pracujący w tradycyjnym zakresie częstotliwości. Na "śledziu" znalazł się pełny zestaw gniazd służących do podłączenia anten (anteny FM, o dziwo, nie ma w komplecie), oraz zewnętrznych urządzeń wideo. Bardzo bogate i dopracowane jest oprogramowanie użytkowe i chyba właśnie dlatego trzeba zapłacić wysoką cenę za standardowo przecież wyposażony tuner. Jakość wykonania karty jest bardzo wysoka, a sama płytka z laminatem niewielka - to zaleta, gdy w pececie masz gęsto upchane karty PCI. W pakiecie sterowania "telewizorem" znajdziemy aplikację do programowania zapisu audycji.

Muzyka dowolnie kodowana

Telewizyjny pecet

Pinnacle PCTV Pro

Radiowe audycje mogą być automatycznie zapisywane i kodowane do formatu WMA oraz MPEG. Kompresja obrazu do formatów MPEG 1 i 2, Video CD czy SVCD odbywa się, niestety, na drodze programowej. Tuner dostarczany jest z pilotem zdalnego sterowania i podłączanym na zewnątrz peceta czujnikiem podczerwieni.

Jakość obrazu telewizyjnego oceniamy bardzo dobrze, zapewne nie tylko dzięki zastosowaniu sprawdzonego przetwornika Connexant, ale także staranności wykonania tunera. Karta bezbłędnie przechwytywała obraz wideo, nie gubiąc przy tym klatek. Pod względem obciążenia procesora plasowała się mniej więcej w środku stawki. Największym mankamentem produktu jest jego niezwykle wysoka cena. W porównaniu z tym, co oferuje bezpośrednia konkurencja, tuner Pinnacle jest - jak na swoje możliwości - po prostu za drogi.

Informacje

Alstor, tel. (22) 6754510

http://www.alstor.com.pl

Cena 610 zł

Podsumowanie

Tuner telewizyjny do peceta można kupić już za 180 zł. To naprawdę niewiele, jak na możliwości, które oferuje. Żaden telewizor nie może z nim konkurować pod względem ceny i funkcjonalności. Karty telewizyjne w połączeniu z pecetami są bowiem także cyfrowymi magnetowidami o możliwościach spotykanych tylko w nielicznych urządzeniach stacjonarnych tego typu. Funkcję Time Shift w stacjonarnych cyfrowych czy wyposażonych w twarde dyski nagrywarkach DVD spotyka się prawie wyłącznie w produktach

Telewizyjny pecet

Parametry techniczne i wyniki testów

Panasonica, gdzie standard DVD-RAM, dzięki szybkiemu transferowi, pozwala na dokonywanie sztuczek z przesunięciem czasowym. W produktach z twardymi dyskami jest to stosunkowo proste do osiągnięcia, a i tak funkcja ta należy do rzadkości. W pececie ograniczeniem jest jedynie pojemność twardego dysku. Dodatkowo po skonwertowaniu nagrania na dowolny format zawsze można nagrać je na płytę CD czy DVD. Możliwości zależą właściwie od wyposażenia peceta, którym dysponujemy. Niestety, niska cena pecetowych tunerów wiąże się z jakością obrazu telewizyjnego, która absolutnie nie dorównuje nawet jakości obrazu ze średniej klasy telewizora. Z odległości kilku metrów nie jest to może bardzo widoczne, ale jeśli oglądasz audycje telewizyjne, siedząc metr od monitora, to niedoskonałość obrazu będzie ci doskwierać. Przeważnie tunery niewiele się od siebie różnią nie tylko budową, ale także podstawowym oprogramowaniem do sterowania najważniejszymi funkcjami. Powód jest prosty. Kupując chipset od Con-nexanta czy Philipsa, producent tunera otrzymuje od razu gotowy pakiet oprogramowania, który musi jedynie graficznie przystosować do własnych "barw" firmowych. Różnice tkwią zwykle w oprogramowaniu dodatkowym, które coraz częściej składa się z wartościowych pozycji, pozwalających na lepsze zarządzanie nagrywaniem programów oraz krążków DVD. Zatem warto kupić tuner telewizyjny, ale należy pamiętać, że nie zastąpi on telewizora, jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazu.