TeliaSonera uruchamia pierwsze komercyjne usługi LTE

TeliaSonera oferuje użytkownikom pierwsze na świecie, komercyjne usługi LTE (Long-Term Evolution). Z bezprzewodowych połączeń opartych na tej technologii mogą korzystać mieszkańcy dwóch europejskich stolic: Sztokholmu (Szwecja) i Oslo (Norwegia).

GT-B3710

GT-B3710

Operator oferuje użytkownikom modemy obsługujące wyłącznie połączenia LTE (wyposażone w złącze USB), produkowane przez firmę Samsung (modem GT-B3710). Jap podaje TeliaSonera, szybkość transferowania danych do klienta (download) wynosi od 20 do 80 Mb/s. Usługa kosztuje w Szwecji 84 USD na miesiąc (ale do 1-go lipca 2010 r. użytkownik płaci tylko 70 centów miesięcznie). Użytkownik może w ramach usługi przesłać w ciągu jednego miesiąca 30 GB danych.

Sieci LTE zbudowane przez firmę TeliaSonera są oparte na rozwiązaniach zaprojektowanych i produkowanych przez dwóch dostawców: Ericsson i Huawei. Ericsson podpisał już umowę na dostawę sprzętu LTE dwóm innym operatorom (Verizon i NTT DoCoMo), którzy przygotowują się również do oferowania usług LTE.

Jak podaje Global Mobile Suppliers Association (GSA), w 2010 r. na świecie zostanie oddanych do użytku na pewno co najmniej 17 sieci LTE w następujących krajach: USA, Kanada, Japonia, Norwegia, Południowa Korea, Republika Południowej Afryki, Szwecja, Armenia i Finlandia.

Czytaj również "LTE zbliża się".