Tencent - chiński Twitter w angielskojęzycznej wersji

Chiński gigant internetowy udostępnił angielskojęzyczną wersję swojego popularnego serwisu mikroblogowego. Jego nazwa to Tencent Weibo, a działa podobnie jak Twitter pozwalając użytkownikom na zamieszczanie postów o maksymalnej długości 140 znaków.

Tencent Weibo
Tencent Weibo ma obecnie 233 miliony zarejestrowanych kont, których posiadacze korzystają z serwisu w języku chińskim. Oznacza to, że jego baza użytkowników jest porównywalna do Twitter, który niedawno podał, że korzysta z niego ponad 200 mln ludzi na całym świecie, a 100 mln to aktywni użytkownicy.

Tencent jest twórcą największego w Chinach komunikatora QQ, który posiada 600 mln zarejestrowanych kont. Oprócz tego, firma zajmuje się prowadzeniem serwisów społecznościowych i dobrze prosperującego biznesu gier online.

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce

Tencent Weibo szybko się rozwinął po zablokowaniu Twittera w Chinach, do czego doszło w 2009 roku. Podobnie było z innymi chińskimi serwisami mikroblogowymi, które są dozwolone przez władze, ale muszą cenzurować posty dotyczące drażliwych tematów politycznych. W styczniu musiały np. zablokować wyszukiwanie słowa Egipt, by ograniczyć wiedzę użytkowników na temat zamieszek na Bliskim Wschodzie.

Pomimo zablokowania w Chinach, Twitter dodał obsługę języka chińskiego do wcześniejszych szesnastu. Jego chińscy rywale maja jednak zamiar konkurować z nim w jego rodzimym języku. Oprócz Tencenta, również firma Sian planuje udostępnić angielskojęzyczną wersję swojego serwisu mikroblogowego Sina Weibo, który ma 140 mln zarejestrowanych użytkowników.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: