Teoretyczny rekordzista

Technologia wielopromieniowa TrueX ma w założeniu przyspieszyć przepływ danych...

Z niecierpliwości prawie zniszczyłem pudełko zawierające napęd CD-ROM Kenwood 52X TrueX: nie mogłem się doczekać chwili konfrontacji wielopromieniowej technologii TrueX, bufora 2 MB (jeszcze bardziej przyspieszającego przesyłanie danych) i szybkości 52X z rzeczywistym użytkowaniem.

Kilka pomiarów programem testującym CD Tach 98 firmy TestaCD Labs z ustawieniem bufora CD-ROM "Poczwórnej prędkości lub szybszy" w Windows nie ostudziło mego entuzjazmu: wynik 47X uzyskany przez napęd Kenwooda był zdumiewający, choć z drugiej strony poprzedni model 42X wykonany w tej samej technologii TrueX uzyskiwał wyższy wynik, niż zakładano - około 43X.

Technologia wielopromieniowa TrueX, jaką Kenwood licencjonuje od firmy Zen Research, ma w założeniu przyspieszyć przepływ danych poprzez odczyt siedmiu ścieżek naraz: promień lasera rozszczepiany jest na siedem równoległych wiązek, które zbierają dane z sąsiadujących ścieżek. Tak uzyskana masa informacji jest przetwarzana przez specjalny układ ASIC i po złożeniu w liniową całość wysyłana do interfejsu. Szybkość odczytu nie zależy od położenia danych na krążku. Jednak to, co uzyskuje się w testach specjalnym oprogramowaniem nie zawsze przekłada się na wyraźną poprawę wydajności w użytkowaniu czytnika.

Wyszło to na jaw, gdy napęd Kenwooda postawiłem w szranki z odtwarzaczem Toshiby 32X. Z obu napędów dokonałem pełnej instalacji Microsoft Office 97 i stwierdziłem, że nie było między nimi żadnej istotnej różnicy w szybkości odczytu i ładowania danych z płyty instalacyjnej pakietu. Napęd Kenwooda nie okazał się też szybszy w odczycie dziesięciu innych krążków.

Teoretyczny rekordzista
Za czytnikiem Kenwooda 52X TrueX przemawia natomiast to, że jest bardzo solidnie wykonany i działać będzie zapewne znacznie dłużej niż przewiduje to roczna gwarancja.

Być może są takie zastosowania praktyczne, w których technologia TrueX zabłyśnie. Jednak dopóki ich nie odkryję, nie będę przekonany o jej szczególnych właściwościach.