Terabajt danych na płycie?

Overburning pozwalający nagrać na CD do 850 MB? Gęsto upakowane DVD z niemal 5 GB danych? Blu-ray i maksymalna pojemność wynosząca około 200 GB? Te wszystkie technologie są niczym w porównaniu z patentem Iomegi, dzięki któremu prawdopodobne stanie się zmieszczenie na płycie prawie terabajta (1 TB = 1000 GB) danych.

Idea umieszczenia na jednym krążku terabajta danych nie jest nowa. Już w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku pojawił się pomysł, by wykorzystać w tym celu metodę zapisu holograficznego.

W 2002 roku japońska firma Optware zapowiedziała, że w ciągu trzech do czterech lat opracuje kompletne rozwiązanie (napędy, płyty itd.) pozwalające składować na nośniku optycznym niewyobrażalne ilości danych - terabajt i więcej.

Terabajt? Tak, ale nie w zapisie holograficznym!

Niestety, skończyło się na zapowiedziach i wywijaniu szabelką, a do powszechnego wykorzystania holografii i płyt o niewyobrażalnych pojemnościach ciągle nam jeszcze daleko. Zanosi się na to, że większych pojemności nie uzyskamy przy pomocy nowinek technologicznych (holografia), lecz raczej ulepszając stare i dobre pomysły. Przykładem na potwierdzenie tej tezy jest choćby nowy patent Iomegi.

Na typowej płycie CD lub DVD dane zapisane są w postaci mikroskopijnych (a raczej "nanoskopijnych") wzniesień i dołków. Wbudowany w czytnik CD/DVD laser je oświetla, a odpowiednie czujniki mierzą kąt, pod jakim wraca odbity od nośnika promień.

Noszący nazwę Articulated Optical Digital Versatile Disc (AO-DVD) napęd Iomegi umożliwia lepsze upakowanie danych dzięki wykorzystaniu wzniesień o różnej głębokości. Nowa technologia pozwala umieścić na krążku ponad 800 GB danych - ponad 10 razy więcej niż mieści standardowy, najczęściej obecnie montowany w zestawach komputerowych dysk twardy.

Aktualizacja: 01 czerwca 2005 18:34
Schemat nanostruktur wykorzystywanych w AO-DVD

Schemat nanostruktur wykorzystywanych w AO-DVD

Dzięki uprzejmości firmy Iomega, udało nam się uzyskać schematy i zdjęcia prezentujące nanostruktury, które mają być wykorzystane w najnowszych, mieszczących setki gigabajtów nośnikach.

Pierwsze zdjęcie przedstawia komputerową symulację struktur mających się znaleźć na nowych nośnikach. (Stworzone przy współpracy z wydziałem Optical Data Storage Center Uniwersytetu w Arizonie)

Nanotarka i wiązka lasera w NG-DVD

Nanotarka i wiązka lasera w NG-DVD

Na zdjęciu drugim natomiast zaprezentowano skupioną wiązkę lasera na nośniku NG-DVD ("nano-grates DVD", nieopisywanym w artykule), w którym do zakodowania dodatkowych informacji na nośniku optycznym wykorzystano nanometrowej wielkości rzeźbienia (ang. grate - tarka, ruszt). (własność NanoOpto Corp)

Więcej informacji: witryna Iomegi


Zobacz również