Teraflopowy zawrót głowy

50, 100, a nawet 250 teraflopów - superkomputer o tak potężnej mocy obliczeniowej planuje do 2007 r. zbudować firma Cray Corp. W Oak Ridge National Laboratory rozpoczął się już montaż superkomputera XT3, nazwanego roboczo 'Jaguar'. Jego obecną moc szacuje się na 'zaledwie' 10 teraflopów (10 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Na potwierdzenie tych danych trzeba jednak poczekać do zakończenia testów. Cray Corp. zapowiada sukcesywną rozbudowę Jaguara - tak, aby w ciągu trzech miesięcy osiągnął wydajność 25 teraflopów, a do końca września tego roku, w miarę możliwości finansowych - nawet 100 teraflopów.

Cray Corp. prowadzi także zaawansowane prace nad unowocześnieniem systemu X1 (Phoenix), którego przeznaczeniem jest analiza danych z zakresu globalnych zmian klimatycznych i syntezy jądrowej. Jaguar znajdzie zastosowanie w biologii i badaniach nad nanotechnologiami.

Firma planuje połączenie Jaguara i Phoenixa w jeden superkomputer - nazwany już mianem Rainier - ma to nastąpić do 2007 r. Przedstawiciele Cray Corp. mają nadzieję, że jednostka ta będzie w stanie wykonać nawet 250 trylionów operacji na sekundę.

Obecnie palmę pierwszeństwa wśród superkomputerów dzierży BlueGene/L, maszyna zarządzająca amerykańskim arsenałem atomowym. Znajdujący się w Lawrence Livermore National Laboratory superkomputer (którego budowy wciąż jeszcze nie ukończono) pobił ostatnio kolejny rekord, osiągając prędkość 135,3 teraflopa - informowaliśmy o tym w tekście Kolejny rekord superkomputera IBM.


Zobacz również