Teraz łatwiej usuniesz superciastka flashowe (LSO)

Adobe opracowuje system permanentnego usuwania ciasteczek flashowych - LSO - który pozwoli też lepiej nimi zarządzać z poziomu przeglądarki internetowej.

Local Shared Objects (LSO) to mechanizm zbliżony do "ciasteczek" (cookies). Aplikacje Flash mogą składować w przeglądarce użytkownika własne dane, np. ustawienia, koszyk zakupów, stan gry, dane logowania, historię przeglądanych witryn, dane wpisywane w formularzach - w tym wyszukiwane hasła, stan pracy w aplikacji webowej, np. online'owym edytorze zdjęć lub tekstu. Mogą one być odczytane przy kolejnym uruchomieniu aplikacji.

Nic dziwnego, że takie zachowanie mechanizmu LSO wywołuje zaniepokojenie - część użytkowników zwraca uwagę, że pliki te mogą zostać wykorzystane do śledzenia aktywności użytkownika lub, co gorsza, do odzyskiwania informacji do plików cookie intencjonalnie usuniętych przez użytkownika.

W funkcje śledzenia użytkowników mogą realizować LSO ustawiane przez serwery zewnętrzne w stosunku do tych, na których działa nasza aplikacja (third-party). Z tego powodu, a także ze względu na znacznie większy rozmiar danych jaki można w nich zachować, LSO są niekiedy nazywane "superciastkami".

Obecnie aby uniknąć zapisywania plików LSO na dysku komputera użytkownik musi korzystać z trybu prywatnego, oferowanego przez najpopularniejsze przeglądarki (w tej sytuacji Flash automatycznie usuwa pliki LSO). Można również zmienić ustawienia odtwarzacza (służy do tego opcja "Allow third-party Flash content to store data on your computer"). Sszczegółowe uprawnienia poszczególnych aplikacji Flash do przechowywania w naszym kompurze danych (LSO) określa zakładka Website Storage Settings. Korzysta ona z uprawnień domyślnych ustawianych w opisanej wcześniej zakładce Global Storage Settings. Poza określeniem indywidualnych limitów dla każdej aplikacji można tutaj skasować konkretne zapamiętane pliki LSO.

Można też stosować wtyczki do przeglądarek. Użytkownicy Firefoksa mają do dyspozycji plugin Better Privacy, zapewniający precyzyjną kontrolę nad LSO. Niestety nie działa on z wersjami beta Firefoksa 4.

Adobe postanowiło uprościć sposób zarządzania LSO. Firma współpracuje już z Google i Mozillą, producentami popularnych przeglądarek internetowych Chrome i Firefox, nad wzbogaceniem tych programów o warstwę zarządzania obiektami LSO. Mechanizm taki w pierwszej kolejności pojawi się w Chrome.

"Spodziewamy się, że inni producenci zdecydują się na wsparcie tej funkcji w niedalekiej przyszłości. Będziemy kontynuować pracę nad rozszerzeniem funkcjonalności systemu o dodatkowe opcje, poprawiające ochronę prywatności użytkowników" - zapowiedziała Emmy Huang, menedżer produktu w Adobe.