Teraz my

"Dom dzienny, dom nocny" to pierwsza polska powieść opublikowana w Internecie.

W sieci opublikowano pierwszą, współczesną polską powieść. Olga Tokarczuk, znana polska pisarka, zgodziła się na umieszczenie swojej książki "Dom dzienny, dom nocny" w Internecie. W "papierowej" wersji książka ta została wydana w 1998 r. nakładem wałbrzyskiego wydawnictwa Ruta, była też nominowana do nagrody NIKE w 1999 r. W postaci elektronicznej lektura będzie dostępna bezpłatnie przez dwa miesiące na witrynie serwisu "Świata Książki" www.swiatksiazki.pl

Jak podaje PAP, publikacja powieści w sieci jest traktowana jak eksperyment - "Świat Książki" nie wyklucza jednak przygotowania kolejnych "internetowych" wersji książek, uzależniając decyzję od zainteresowania internautów.

Jednym z prekursorów "internetowych powieści" był znany pisarz Stephen King, którego opowiadanie "Riding the Bullet" opublikowano w Internecie w marcu br. Mimo pewnych problemów z nielegalnym rozpowszechnianiem przez hakerów, twórca horrorów zdecydował się na kolejną próbę. Wydaje się więc, iż model dystrybucji książek w postaci elektronicznej ma szansę zyskać popularność. Być może już niedługo wydawnictwa zdecydują się na umieszczanie w sieci części książkowej oferty w formie plików, które internauci będą mogli (odpłatnie) pobrać.


Zobacz również